Pleurobot – neįtikėtinai tikroviška robotinė salamandra (Video) (0)
Sukurti į gyvūną panašų robotą nėra sunku. Daug sudėtingiau sukurti robotą, kuris savo elgsena jį primintų. Šveicarijos Federalinio Lozanos Technologijų Instituto (EPFL) tyrėjų komanda, vedama profesoriaus Auke Jan Ijspeerto, jau daugiau nei dešimtmetį darbuojasi, kurdama amfibinius robotus. Kaip modelį savo robotams mokslininkai naudoja salamandras. Pleurobot – tai pats moderniausias ir labiausiai gyvą salamandrą savo elgsena primenantis jų kūrinys.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tiesa, tikros salamandros dar neišmoko kalbėti, tačiau savo judesiais Pleurobot tikrai jas puikiai imituoja. Gyvos salamandros judėseną pavyko išgauti, studijuojant varliagyvių eiseną ir plaukimą. Anot mokslininkų, 3D rentgeninio filmavimo pagalba pavyko itin tiksliai užfiksuoti, kaip judėjimo metu veikia salamandros skeletas. Naudodamiesi šia medžiaga jie nustatė visus „aktyvius“ bei „pasyvius“ sąnarius, kurių reikia robotui, norint išgauti panašius judesius.
Pleurobot judėjimas paremtas neuroninių tinklų modeliais. Jie leidžia robotai „naudotis“ virtualiais raumenimis, kurių dėka robotas atkartoja įrašytus tikrų salamandrų judesius. Kitaip tariant, Pleurobot raumenys ir sąnariai veikia ta pačia tvarka kaip ir salamandros raumenys ir sąnariai. Tai reiškia, kad pritaikius neuroninius ėjimo modelius tikrai salamandrai, robotinė salamandros eisena bus (arba bent jau turėtų būti) tokia pati.
Pleurobot gal ir nėra greičiausias ėjikas, tačiau žemas svorio centras padaro jį neįtikėtinai stabiliu. Robotas gali ropoti žeme, plaukti po vandeniu, šliaužti seklumomis ir greitai persiorientuoti nuo vieno judėjimo būdo prie kito. Tai padaro šį robotą puikiu pagalbininku gamtinių katastrofų bei kitų masinių nelaimių metu, ieškant sužeistųjų ir dingusiųjų.
Tiesa tam dar prireiks nemažai darbo. Kaip pažymi patys roboto kūrėjai, viena didžiausių problemų, tai kad roboto dizainas nėra atsparus vandeniui. Mokslininkai sukūrė specialų nardymo kostiumą, į kurį įspraustas robotas gali saugiai veikti vandenyje, tačiau jis veikiau skirtas tik laboratoriniams bandymams. Norint Pleurobot panaudoti realiose gelbėjimo ir paieškos misijose, tyrėjams dar teks padirbėti ir sugalvoti, kaip roboto elektroniką apsaugoti nuo žalingo vandens poveikio.
Ties robotine salamandra EPFL mokslininkai neketina sustoti. Po šio projekto, jie planuoja panaudoti šią Pleurobot technologiją, siekiant „atgaivinti“ priešistorinius tetrapodus.