Svarbi naujiena visiems vairuotojams: pasikeitė teisės aktai - neliko vienos iš griežčiausių bausmių  ()

Iš visų Kelių eismo taisyklių pažeidimų, už kuriuos atimama teisė vairuoti, bene daugiausiai diskusijų kildavo dėl to, ar tikrai reikia atimti vairuotojo pažymėjimą iš visų, pasišalinusių iš avarijos vietos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Juk viena, kai vairuotojas sprunka stipriai rėžęsis į kitą automobilį, ir visai kas kita, kai stovėjimo aikštelėje netyčia užkliudė greta buvusią mašiną ir to net nepastebėjęs nuvažiavo. Tačiau nuo šiol Administraciniame nusižengimų kodekse numatytos atskiros bausmės už pasišalinimą iš skirtingo rimtumo avarijų, o vairuotojo pažymėjimas atimamas nebe visuomet. Daliai vairuotojų – tai labai gera žinia, bet ji vertinama nevienareikšmiškai.

Dėl nubraukto buferio nebereiks kentėti trejus metus

Anksčiau bet kokiu atveju, kad ir kokio rimtumo būtų buvęs eismo įvykis, pasišalinęs vairuotojas buvo baudžiamas solidžia 868-1158 eurų bauda ir net 3-5 metams netekdavo teisės vairuoti. Tokia bausmė buvo ypač skausminga netyčia nuvažiavusiems vairuotojams, kurių reali padaryta žala nesiekdavo nė dešimtadalio baudos dydžio.

Tačiau pagalvojusius apie galimybę tyčia sprukti, ji priversdavo gerai pamąstyti. Dabar ši bausmė gerokai sušvelninta. Tai ypač aktualu ir dėl to, kad nuo šių metų nebeliko galimybės atgauti prarastą vairuotojo pažymėjimą praėjus vos pusei bausmės termino.

Skirtingos baudos

Nuo šiol jei vairuotojas pasišalina iš eismo įvykio, su kuriuo yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles, kai padaryta žala neviršija penkiolikos bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, skiriama 600-850 eurų bauda ir gali būti atimta teisė vairuoti 1-3 metus. Neturintiems teisės vairuoti skiriama 850-1500 eurų bauda ir gali būti konfiskuotas automobilis.

Jei avarijos metu padaryta didesnė žala, viršija penkiolika bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, skiriama 850-1500 eurų bauda ir gali būti atimta teisė vairuoti 1-3 metus. Neturintiems teisės vairuoti skiriama 1500-2000 eurų bauda ir gali būti konfiskuotas automobilis. Šiuo metu Lietuvoje numatytas bazinis bausmių ir nuobaudų dydis siekia 37,66 eur., taigi bausmes skirianti žalos suma yra 564,9 eur. Tačiau bet kuriuo atveju, pasišalinus iš avarijos vietos teisė vairuoti nebūtinai bus atimama.

Nebegali nuvežti vaiko į mokyklą

Vairavimo ekspertas Darius Jonušis patvirtino, kad senoji tvarka būdavo neadekvačiai griežta, nes žmogus, net nepastebėjęs, kad vos užkliudė kitą mašiną, gaudavo didesnę bausmę, nei stipriai apgirtęs ar kitą žmogų sužalojęs vairuotojas. D.Jonušis prisiminė, kaip į tokią nepavydėtiną padėtį pakliuvo jam gerai pažįstamas žmogus. Kaime kukliai gyvenantis, sąžiningai dirbantis vyresnio amžiaus vyras prekybos centro aikštelėje užkliudė pravažiuojančio automobilio buferį, bet to nepastebėjo ir nuvažiavo. Tuo tarpu automobilio vairuotoja išsikvietė pareigūnus.

Nors ant buferio teliko menkas įbrėžimas, vairuotojui vis tiek buvo skirta didžiulė bauda ir teisės vairuoti atėmimas. Teismo sprendimo nesušvelnino net tai, kad gausią šeimą išauginęs vyras su žmona yra įsivaikinęs nuo alkoholio priklausomų tėvų paliktą berniuką, kurį reikia vežioti į mokyklą. „Visus matuoti pagal vieną kurpalių nėra teisinga. Techninės avarijos, kur kažkas kažkam brūkštelėjo, apskritai neturėtų būti teisių atėmimo objektas.

Visai kitas klausimas, jei žmogus teisę vairuoti pragėrė. Ar apskritai turi būti galimybė tokiam sėsti prie vairo? Galbūt atimti teisę vairuoti 5 metus, ar dar ilgiau? Baisiausia yra girtas žmogus prie vairo – gal juos ir reikėtų išskirti. Liūdniausia tada, kai tie, kurie girti partrenkia žmogų, išsisuka, o sąžiningi žmonės, suklydę netyčia, turi kentėti labiau, nei piktybiški pažeidėjai“, – sakė D.Jonušis.

Gali paskatinti bėgti?

Belieka tikėtis, kad šis vairuotojų ilgai lauktas bausmių diferencijavimas neatsisuks prieš pačius vairuotojus ir nepaskatins iš įvykio vietos bėgti pačių pavojingiausių vairuotojų. Šiuo metu už avarijos sukėlimą neblaiviam ar apsvaigusiam skiriama 1200-1400 eurų bauda ir privalomas pažymėjimo atėmimas 3-5 metams, galimas ir automobilio konfiskavimas.

Tuo tarpu bausmė už pabėgimą iš įvykio vietos yra gerokai švelnesnė, taigi neblaivus vairuotojas po avarijos gali mėginti sprukti ir net jei jis būtų po kurio laiko surastas, girtumo fakto įrodyti būtų nebeįmanoma.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(13)
(4)
(9)

Komentarai ()