Pamokanti istorija, jog gera idėja dar nieko nereiškia: milijonai žmonių dėl šio įrenginio eina iš proto, tačiau pati kūrėja negauna nė cento (Video)  ()

Greičiausiai jau esate matę, kaip kažkas rankose suka keistus žaisliukus, panašius į mažytį propelerį. Lietuviai juos vadina suktukais (angliškai fidget spinner).


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai paprastos konstrukcijos žaislai, kuriuos sudaro guolis centre ir keli (dažniausiai du ar trys) „sparnai“. Suktukas yra laikomas tarp nykščio ir didžiojo pirštų, išsukamas nestipriu stumtelėjimu.

Suktukai būna įvairiausių išmatavimų ir spalvų, jų kaina gali svyruoti nuo kelių iki šimtų eurų. Standartinė versija turi tris sparnus, kiekviename jų būna papildomi guoliai, kurie leidžia žaislą sukti ne tik laikant už centrinės dalies, tačiau ir už kiekvieno iš sparnų.

Suktukus galima išvysti įvairiausių žmonių rankose, pradedant nuobodžiaujančiais vaikais kieme ir baigiant žmonėmis vilkinčiais brangius kostiumus.

Atsiradimo istorija

Šią konstrukciją išrado amerikietė chemikė Catherine Hettinger. Sukurti tokį žaislą ją įkvėpė dukra. Mergaitė sirgo autoimunine liga Ir tam, kad sumažintų mergaitės raumenų įtampą, Catherine surinko žaislą iš po ranka pasitaikiusių medžiagų.

Vėliau ji pradėjo jį keisti ir tobulinti. Pardavusi kelis tūkstančius žaislų 1999-aisiais C. Hettinger įsigijo šiam žaislui patentą.

Tačiau finansinės sėkmės tai neatnešė. Žaislų gamintoja „Hasbro“ atsisakė juos leisti, o 2005-aisiais baigėsi ir patento galiojimas – C. Hettinger neturėjo 400 dolerių jo pratęsimui.

Vėliau kelios nedidelės bendrovės gamino žaislą vaikams su dėmesio trūkumo sindromu ir hiperaktyvumu, nerimu ar autizmu. Tačiau iki pat 2016-ųjų pabaigos niekas rimtais jais ir nesidomėjo.

Naujųjų metų išvakarėse leidinys „Forbes“ suktuką įvardijo kaip „ofiso žaislą, kurį būtina įsigyti 2017-aisiais“. Leidinyje nurodyti modeliai kainavo nuo 139 iki 199 dolerių. Juos vadino „stalo žaidimų iPhone’ais“.

2017-ųjų pradžioje suktukai atsirado visur. „Amazon“ ar „Aliexpress“ tiesiog užversti įvairiausiais sukamais daiktais, kurių kaina svyruoja nuo 2 iki 10-15 eurų. Šių metų kovą ir balandį „YouTube“ prisiveisė šį žaislą reklamuojantys vaizdo įrašai su įvairiausiais modeliais ir triukais – suktukas tapo žinomas visame pasaulyje.

C. Hettinger į jos sukurto žaislo išpopuliarėjimą žiūri filosofiškai. „Aš laiminga, kad žmones pasiekė mano išradimą“, – leidiniui „The Guardian“ pasakojo ji. Moteris gyvena kukliai, neseniai turėjo persikraustyti į mažesnį namą dėl to, kad pritrūko pinigų. „Aš tiesiog neturėjau pinigų“, – paklausta, kodėl 2005-aisiais nepratęsė patento galiojimo, pasakojo ji.

Brangiausias suktukas

Šveicarų bendrovė „Octorachia“ paskelbė apie, bent jau kol kas, brangiausio suktuko pasaulyje gamybą. Rankų darbo suktukas „Spinget“ kainuos 100 tūkst. dolerių, prekyba juo turėtų prasidėti jau šį mėnesį.

Suktukas bus kuriamas kartu juvelyrų pagalba, svers apie 100 gramų ir bus padengtas 950 briliantų. Jo pagrindas pagamintas iš 18 karatų baltojo aukso.

O kas toliau?

Šių metų balandį buvo parduota kelios dešimtys milijonų suktukų, tačiau pati jų kūrėja iš to neuždirbo nė cento. 62-ių išradėja gegužės pabaigoje pabandė „Kickstarter“ platformoje visiems pageidaujantiems įsigyti „klasikinis suktuką“. Per pirmąsias šešias dienas jai pavyko surinkti vos kelis tūkstančius dolerių; kampanijos tikslas – 24 tūkst. dolerių.

Tačiau suktuko populiarumas iššaukė naują maniją – kubą nervingiems žmonėms. Naujausias „būtina turėti“ internete tapo „Fidget Cube“ – kubelio formos ir įvairių „atsipalaidavimo“ įrankių pripildytas žaislas. Du broliai „Kickstarter“ platformoje pabandė šio produkto gamybai surinkti 15 tūkst. dolerių – žmonės jiems sunešė 6 mln.

 

 

Aut. teisės: TV3
TV3
(6)
(4)
(2)

Komentarai ()