Vokiečių raketų inžinierius rėžė sensacingą pareiškimą, kas iš tikro slapta remia branduolinę Š. Korėjos programą: „tai padaryti savarankiškai tiesiog neįmanoma“  (16)

Naujausiuose bandymuose, kuriuos atliko Šiaurė Korėja, buvo naudojami komponentai, pagaminti Rusijos Federacijoje ir atgabenti į KLDR. Tokį sensacingą pareiškimą, duodamas interviu DW padarė patyręs 74 metų vokietis raketų statytojas inžinierius Robertas Schmuckeris, anksčiau kūręs variklius daugkartinio naudojimo kosminiam laivui „Space Shuttle“, o dabar yra Miuncheno Technikos universiteto profesorius. Dera paminėti, kad jo nuomonė sutampa su Pietų Korėjos žvalgybos duomenimis, rodančiais, kad Šiaurės Korėjos raketų elementai atvyksta iš Rusijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Į žurnalisto klausimą, kokie ženklai rodo, kad „be Rusijos pagalbos čia neapsieita“, pašnekovas paaiškino, kad nesenuose raketų bandymuose buvo panaudotos iš esmės naujos Pchenjanui technologijos, kurių Pchenjanas negalėjo išrasti savarankiškai „iš nieko“.

„Ankstesnės raketos, kurias Šiaurės Korėja kartkartėmis paleisdavo buvo „SCUD“, „Nodong“ ir „Točka“ tipo — visa tai sovietiniai kūriniai. Iš karinių paradų, raketų paleidimų nuotraukų matome, kad didžioji dauguma jų – senos sovietinės raketos. Tačiau naujos raketos, kurių paleidimai įvyko per pastaruosius 14 – 12 mėnesių, aprūpintos kitokia technologija, kuri su „SCUD“ ir kitomis raketomis nesusijusi. Jie turėjo šią technologiją sukurti praktiškai iš nieko. Tačiau ir čia matome, kad šiose raketose naudojami varikliai visiškai tiksliai atgabenti iš Rusijos“, — pareiškė jis.

Specialistas pabrėžė, kad tai nėra kaltinimas Rusijos valdžiai, tačiau pareiškė įsitikinimą, kad „raketos arba jų sudėtinės dalys patenka iš Rusijos, o taip pat, gali būti, iš buvusios SSRS šalių, kur tokios raketos buvo“.

„Sąmoningai netvirtinu, kad tai kokios nors vyriausybės darbas. Tai gali būti nevyriausybinės struktūros, atskiri žmonės ar organizuoti nusikaltėliai. Tačiau privalo būti žmonės, į Šiaurės Korėją pervežantys atskirus komponentus ir paskui padedantys korėjiečiams tas raketas valdyti“, — sakė inžinierius.

Savo nuomonę jis paaiškino, nurodydamas, kad jei Šiaurės Korėja būtų kūrusi bandomas raketas „nuo nulio“, jai būtų reikėję panaudoti gigantiškus išteklius.

„Kuriant raketą, būtinas tam tikras skaičius prototipų. Jie paleidžiami, skaičiuojama trajektorija, daromos išvados apie raketos veikimą, taisomos klaidos, sudaroma balistinė bandymų lentelė. Be daugybės sėkmingų bandymų raketos paleisti neįmanoma, atsižvelgiant ir į visas į manomas paleidimo sąlygas. Nieko panašaus mes nematėme“, — komentavo jis.

Leidinio pašnekovas paaiškino, kad tokių darbų nuslėpti neįmanoma, nes „Šiaurės Korėja nuolat stebima“.

„Išlaidos bandymams turėjo būti kolosalios. Reikia septynių projektavimo grupių, kelių gamyklų, skirtų gaminti įvairaus diametro raketas, joms reikia įvairių medžiagų, kuro ir taip toliau. Tokius darbus vykdyti lygiagrečiai ir dar taip, kad beveik visi paleidimai iš pirmo karto pavyktų? To dar niekam nepavyko pasiekti. Na, arba visgi raketos atkeliavo iš kitur“, — apibendrino ekspertas.

Tuo tarpu raketos, kurios laikomos naujiena KLDR, iš tiesų yra praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio sovietiniai produktai, nurodė raketų kūrėjas.

Taip pat jis neatmetė galimybės, kad Kim Jong-uno režimas turi „labai mažai tokių raketų“, kokios buvo neseniai paleistos, ir išreiškė nuomonę, kad šie aparatai „duodami jam pasaugoti ir paleisti“, tai yra, Pchenjanui nepriklauso.

Pietų Korėjos žvalgyba kaltina Rusiją

Informacija apie tai, kad Pietų Korėjos žvalgyba išsiaiškino rusiškų komponentų siuntimą KLDR raketų programai, pasirodė pernai metų vasarį. TASS duomenimis, ją paskelbė Pietų Korėjos Nacionalinės žvalgybos tarnybos direktorius Lee Byung-ho. Pareiškimą jis paskelbė 2016 metų vasario 7 dieną parlamentinio žvalgybos komiteto deputatams, brifingo metu. Pažymėtina, kad po šio uždaro renginio prie žurnalistų priėjo keli komiteto nariai, norėdami perduoti susitikimo turinį. Be visa kita jie papasakojo ir apie Rusijos dalyvavimą Šiaurės Korėjos branduolinių raketų programoje.

Tai padarė vienas iš komiteto deputatų Lee Chul-u. Jis pažymėjo, kad jiems buvo pranešta apie galimą Rusijos pagalbą KLDR gaunant būtinas technologijas. Pasak deputato, tokius duomenis žvalgybos vadovas pateikė, atsakydamas į klausimą apie tai, ar KLDR galėjo savarankiškai pasiekti tokį raketų technologijų lygį.

„Mums buvo atsakyta, kad NŽT nuomone, KLDR, žinoma, kažką atliko ir pati, tačiau svarbiausios detalės veikiausiai buvo gautos iš Rusijos, ir apie tai liudija daug turimos informacijos“, — Lee pristatė Pietų Korėjos žvalgybos versiją, nurodydamas NŽT direktorių Lee Byung-ho.

RF vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas į Seulo pareiškimą nedelsdamas sureagavo, pavadindamas jį anekdotišku, sakoma „RIA Novosti medžiagoje“.

„Pietų Korėjos žvalgybos pranešimai savo anekdotiškumu pastaruoju metu ima priminti „Armėnijos radiją“, — parašė valdininkas savo Twitter paskyroje.

Valstybės departamentas kaltina Maskvą palaikant KLDR

Anksčiau JAV Valstybės departamentas apkaltino Rusiją palaikant branduolinę KLDR programą.

„Pagrindinėms Šiaurės Korėjos branduolinės ir balistinės programos rėmėjoms, Kinijai ir Rusijai tenka ypatinga atsakomybė už šią augančią grėsmę regiono ir pasaulio stabilumui“, — buvo pabrėžiama Valstybės departamento pranešime, paskelbtame po bandomojo dar vienos KLDR tarpkontinentinės raketos — „Hwasong-14“ – paleidimo.

Raketa 998 kilometrus nuskriejo per 47 minutes. Maksimalus skrydžio aukštis buvo apie 3725 km. Pagal šiuos duomenis analitikai sprendžia, kad Pchenjanas dabar teoriškai gali grasinti didelei JAV daliai, įskaitant Los Andželą ir Čikagą.

Branduolinio užtaiso miniatiūrizacija?

KLDR liepą paleido dvi balistines raketas, pareiškusi, kad JAV yra Šiaurės Korėjos raketų pasiekimo ribose. Tačiau ekspertai tvirtina, kad dauguma Šiaurės Korėjos raketų itin netikslios ir negali pataikyti į taikinį. Atsakydama į tarpkontinentinių balistinių raketų bandymus, JTO Saugumo taryba įvedė Pchenjanui griežtas sankcijas, kurios turėtų sumažinti jo valiutines pajamas 1 – 2 mlrd dolerių.

„Šiaurės Korėjai geriausia būtų daugiau negrasinti Jungtinėms Valstijoms. Jos bus pasitiktos ugnimi ir įniršiu, kokio pasaulis dar neregėjo“, — antradienį pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Netrukus sureagavo ir Pchenjanas, per Šiaurės Korėjos naujienų agentūrą pagrasinęs smogti amerikiečių karinei bazei Guamo saloje. Tuo pat metu sužinota apie amerikiečių žvalgybos išvadas, kuriose spėjama, kad Šiaurės Korėjai pavyko miniatiūrizuoti branduolinį užtaisą taip, kad juos galima sumontuoti Pchenjano bandomose tarpkontinentinėse balistinėse raketose.

Pentagonas prakalbo apie KLDR režimo „pabaigą“

Savo ruožtu, JAV gynybos ministras James Mattis trečiadienį pareiškė, kad KLDR privalo nutraukti branduolinę programą ir atsisakyti žingsnių, kurie „sukels režimo baigtį ir jos liaudies žūtį“, praneša CNN televizijos kanalas.

„Kim Jong-unas privalo atsižvelgti į vieningą JTO ST poziciją ir pasaulio šalių vyriausybių pareiškimus, sutartinai tvirtinančius, kad KLDR kelia grėsmę globaliam saugumui ir stabilumui“, — sakė Pentagono vadovas, pridurdamas, kad Šiaurės Korėja privalo nutraukti saviizoliaciją ir atsisakyti siekio turėti branduolinį ginklą.

„KLDR turėtų nustoti svarstyti bet kokius veiksmus, kurie užbaigs jos režimo pabaigą ir pražudys daug žmonių“, — pareiškė Mattis, pažymėdamas, kad KLDR režimo veiksmai bus „smarkiai pranokti ir KLDR bus nugalėta bet kokiose ginklavimosi varžybose ar jos inicijuojamame konflikte“.

Pentagono vadovas pabrėžė, kad nepaisant to, jog JAV VD diplomatinėmis priemonėmis iš visų jėgų bando pašalinti KLDR branduolinės programos grėsmę, bendros JAV ir sąjungininkų karinės pajėgos yra turi geriausias, treniruočiausias ir patikimiausias gynybos ir puolimo galimybes Žemėje.(78)
(6)
(72)

Komentarai (16)