JAV karinis jūrų laivynas nenori naujuoju naikintuvu dalintis su oro pajėgomis - kodėl?  ()

„Lockheed Martin F-35 Lightning II“ yra visiškai naujas reaktyvinis naikintuvas. F-35C versija, skirta Jungtinių Valstijų karinėms jūrų pajėgoms tarnybą pradėjo tik šių metų vasarį. Tačiau, aišku, jau laikas pradėti galvoti, kuo šiuos orlaivius reikės pakeisti. Įdomiausia tai, kad Laivynas nebenori dalintis naikintuvais su kitomis JAV karinių pajėgų šakomis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jūs tai tikriausiai atsimenate, bet vis tiek pasikartokime - F-35A yra Oro pajėgų versija, F-35B - Jūrų pėstininkų (nes kyla ir leidžiasi vertikaliai), o F-35C - laivyno. Pastaroji versija tarnybą pradėjo vėliausiai. Šie lėktuvai bus itin galinga jėga, kylanti nuo lėktuvnešių denių. Nesklandumų ir techninių problemų vis dar yra, o ir patys orlaiviai dar bus tobulinami gana ilgai. Tačiau, nors F-35 tarnaus ne vieną dešimtmetį, reikia galvoti, kuo jį reikės pakeisti.

Niekas nenori naudoti pasenusios technikos, kai potencialūs priešininkai turi naują. Kasmet kurti po naują lėktuvą yra tikrai neįmanoma svajonė, o leisti F-35 pasenti, kad būtų galima pradėi gaminti pamainą, yra neracionalu. Taigi, naujas orlaivis persidengs su senuoju. JAV karinis laivynas teigia, kad ieškos pamainos „F/A-18E/F Super Hornet“ naikintuvams. Naujas orlaivis turėtų pradėti tarnybą kažkuriuo metu ketvirtajame mūsų amžiaus dešimtmetyje.

Įdomu tai, kad naujasis naikintuvas nebus kuriamas kartu su oro pajėgomis. Kaip teigia Angie'is Knappenbergeras, JAV karinio jūrų laivyno aviacijos skyriaus atstovas, laivyno ir oro pajėgų poreikiai jau yra per daug skirtingi. Oro pajėgos ateityje ketina F-22 keisti naujos kartos naikintuvais, dabar vadinamais NGAD (Next Generation Air Dominance). Jie bus dar sunkiau pastebimi radarais, nes neturės vertikalių stabilizatorių.

Tai kur išsiskiria laivyno ir oro pajėgų interesai? Misijų pobūdžiu. Oro pajėgos nori ilgo nuotolio naikintuvų, kurie galėtų prasiskverbti giliai į priešo teritoriją, lydėti strateginius bombonešius ir vykdyti ilgesnes puolimo operacijas. Šie orlaiviai bus išties dideli ir pažangūs, tačiau kariniam laivynui to nereikia. Nuo lėktuvnešių kylantys naikintuvai turėtų gebėti greitai užpulti ir atsitraukti. Poreikiai yra visai kiti, todėl ir lėktuvo reikia kitokio.

Tokia nauja doktrina, beje, galėtų sutaupyti pinigų, tačiau viskas priklauso nuo strategijos. Laivyno naikintuvas būtų pigesnis, tačiau didelę dalį gamybos kaštų sudaro inžinerijos ir vystymo išlaidos. Laivyno naikintuvas naudotų kai kuriuos pasitvirtinusius F-35C komponentus, tačiau iš esmės būtų unikalus ir naujas. Šiuo metu kodiniu vardu F/A-XX vadinamas naujos kartos naikintuvas būtų nuo pat pradžių kuriamas laivynui, todėl būtų bekompromisis.

Tai dar kartą įrodo, kad karyba tampa labai specializuota. Universalūs ginklai šiais laikais nebėra pageidaujami. Reikia specializuotų technologijų, kurios gebėtų prisitaikyti prie kiekvienos misijos. Kada nors F/A-XX ant lėktuvnešių denių stovės šalia F-35C - net sunku įsivaizduoti laikus, kai F-35 bus tas senesnis naikintuvas.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(19)
(4)
(15)

Komentarai ()