Nuo telefonų jaunimui dygsta ragai? Mokslininkai buvo priversti pataisyti reikšmingą mokslinio straipsnio dalį  ()

Daliai visuomenės nėra nieko smagesnio, nei demonizuoti išmaniuosius telefonus ir į juos prasmegusį jaunimą. O anksčiau šiais metais jie turėjo puikią progą pasišaipyti ir iš vienų, ir iš kitų: rimtas mokslo žurnalas publikavo prieštaringai vertinamą straipsnį, kuriame buvo tvirtinama, kad naudojantis išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais keičiasi žmonių laikysena, dėl ko ties pakaušiu pradeda dygti kaulinė atauga, rašo „Engadget“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žinoma, naujieną greitai pasigavo populiarioji žiniasklaida, paskelbusi, kad nuo telefonų ragai dygsta.

Tuo metu mokslo bendruomenė tą patį straipsnį – ne populiariojoje žiniasklaidoje, o mokslo žurnale – kritikavo dėl netikslumų. Tad dabar „Scientific Reports“ publikavo pataisytą straipsnio versiją. Ir nors toks sprendimas yra ir straipsnio autorių, ir žurnalo redaktorių sąžiningumo įrodymas, garbės dėl pirmosios versijos publikavimo tai neteikia nei vieniems, nei kitiems.

Autoriai buvo priversti pataisyti reikšmingą mokslinio straipsnio dalį: santrauką, diskusiją, metodologiją, rezultatus ir interesų deklaraciją.

Iš santraukos buvo pašalintos visos užuominos apie išmaniuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius, be to, buvo pabrėžtas spekuliatyvus straipsnyje pateikiamos informacijos pobūdis. Iš santraukos buvo pašalintas toks sakinys: „Keliame hipotezę, kad EEOP [padidėjusi išorinė pakaušinė proturberacija, arba „pakaušio ragas“) gali būti susijusi su ilgalaike nenatūralia laikysena, kurią gali lemti naujoviškas ilgalaikis nešiojamųjų šiuolaikinių technologijų – tokių kaip išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių – naudojimas.“

Kiti straipsnyje atsiradę pakeitimai aiškiai parodo, jog nėra jokio priežasties ir pasekmės ryšio tarp „rago“ formavimosi ir žmonių įpročio naudotis nešiojamaisiais ekranais, pataisyti iliustracijų prierašai, pripažįstama, jog tyrimui panaudoti duomenys buvo surinkti iš klinikinės duomenų bazės, o ne iš dalyvauti tyrime pakviestų savanorių.

Bene svarbiausias pakeitimas buvo pripažinimas, kad vienas iš šio tyrimo autorių siūlo mokamas netinkamos laikysenos (į priekį pasvirusios galvos) gydymo paslaugas. Tai yra aiškus tyrimo autorių interesų konfliktas, kuris turėjo atskleistas ir pirmojoje straipsnio versijoje. Dabar interesų konfliktą nusakančioje straipsnio skiltyje nurodoma: „Chiropraktika užsiimantis medikas Davidas Shaharas per svetainę drposture.com teikia su laikysena susijusias paslaugas ir su laikysena susijusius patarimus bei produktus.“

„Scientific Reports“ yra didelis, geros reputacijos, atviros prieigos recenzuojamas mokslo žurnalas, priklausantis leidėjui „Nature Research“. Tačiau dėl didelio per šį žurnalą viešinamų publikacijų skaičiaus redaktoriams ir anksčiau yra tekę publikuoti straipsnių pataisymus. 2016 metais vienas tyrimas buvo atšauktas dėl plagiato, o 2018 metais teko atšaukti tyrimą, kurio autoriai tvirtino, jog homeopatinis gydymas efektyviai mažina skausmą žiurkėms.

Aut. teisės: 15min.lt
(4)
(2)
(2)

Komentarai ()