„Kriogeninė baterija“ galės atsinaujinančią energiją saugoti mėnesius ir tai darys 3 kartus pigiau nei ličio jonų kaupimo sistemos – Jungtinė Karalystė skelbia apie didžiausią tokį energetikos projektą Europoje (Video)  (8)

Didžiosios Britanijos baterijų pradininkai planuoja statyti didžiausį Europoje energijos kaupimo įrenginį. Jis bus pastatytas šiaurės Anglijoje, buvusios senos iškastinio kuro gamyklos vietoje ir energija aprūpins 50 000 namų. Ir skirtingai nuo tradicinių ličio jonų baterijų sistemų, kurios paprastai energiją išlaiko keletą valandų, „kriogeninė baterija“ energiją galės saugoti ištisus mėnesius.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pirmasis JK „kriogeninės baterijos“ įrenginys, kurį sukūrė „Highview Power“, pasinaudos atsinaujinančią energija, kad atšaldytų orą iki -196 laipsnių pagal Celsijų ir taip jį pavers skysčiu, kurį saugos didelėse metalinėse talpyklose.

Kai atsinaujinančios elektros energijos vartotojams bus mažai, toks įrenginys pradės savo darbą.

Užšaldytas skystis vėl bus paverčiamas dujomis, kurios suks turbiną ir taip gamins elektrą.

Kitaip tariant, bus į elektros tinklą atiduodama anksčiau sukaupta elektros energija ir į aplinką nepateks jokių teršalų.

„Highview Power“ tvirtina, kad jų „kriogeninės baterijos“ projektas, užtikrinantis ilgalaikį energijos saugojimą, bus pats didžiausias Europoje.

Teigiama, kad pilnai įgyvendinto įrenginio pajėgumai per pirmas 5 valandas nuo įjungimo pasieks 50 MW arba 250 MWh.

Verta pažymėti, kad tai bus ženkliai didesnis ir galingesnis įrenginys, palyginus su 2018-jų vasarą šalia Pilsvorto sąvartyno pastatytų ir 5 MW galios „kriogeninės baterijos“ įrenginiu.

Jis kainavo 8 mln. svarų (9,26 mln. eurų) ir pasirodė esantis labai sėkmingas. „Highview Power“ iškart surinko dar 25 mln. svarų (28,94 mln. eurų) privačių investicijų, statyti kitiems „kriogeninių baterijų“ įrenginiams.

„Highview Power“ generalinis direktorius taip pat teigia, kad tokie įrenginiai gali ekonomiškai kaupti energiją, stovėti senose iškastinio kuro gamyklų vietose visoje šalyje ir subalansuoti energijos sistemą.

„Vis daugiau ir daugiau [senųjų] elektrinių bus uždaryta ir mes pateikiame sprendimą, kuris galėtų išnaudoti tą pačią energetikos infrastruktūrą ir elektros tinklo jungtis, bei šioms vietoms suteikti naują gyvenimą“, - teigia Javieras Cavada.

Jis taip pat pridūrė, kad ilgalaikis, gigantiško dydžio energijos kaupimas yra „būtinybė“, norint sukurti anglies neturinčią energijos sistemą, besiremiančią saulės ir vėjo energija.

Ir „Highview Power“ generalinis direktorius yra visiškai teisus – didžiausias atsinaujinančių energijos šaltinių minusas yra jų nepastovumas.

Vartotojams elektros reikia nuolat ir elektros tinklų subalansavimas tampa rimtu iššūkiu, didėjant vėjo ir saulės jėgainių pagaminamiems elektros kiekiams. Tad visame pasaulyje stebimas energijos kaupimo sistemų bumas, kad tik galėtume efektyviai išnaudoti atsinaujinančių energijos šaltinius.

„Highview Power“ teigia, kad 200 MW galios įrenginio kaštai siekia apie 110 svarų (127 eurus) už 1 MWh elektros energijos. O tai reiškia, kad „kriogeninė baterija“ yra viena pigiausių energijos kaupimo technologijų pasaulyje.

Šie kompanijos pareiškimai išvydo dienos šviesą po to, kai Edinburge įsikūrusi kompanija „Gravitricity“ pareiškė, kad jie išnaudos nebenaudojamas kasyklas, ir jų „gravitacinė energija“ kainuos 153 eurus už 1 MWh elektros energijos. O tai yra ženkliai mažesni kaštai, palyginus su vidutinio dydžio ličio jonų baterijų kaupimo sistema – 328 eurai už 1 MWh.

„Highview Power“ direktorius Cavada sako, kad bendrovė jau planuoja pasirašyti paskutines sutartis su projekto partneriu ir užsitikrins susitarimą su „National Grid“, kad su „kriogenine baterija“ prisidėtų prie bendro elektros tinklo balansavimo.

Aut. teisės: Technologijos.lt
Autoriai: Darius Verbickas
(44)
(5)
(39)

Komentarai (8)