Slovakai irgi naudoja prieštankines sistemas „Spike“, bet jų galimybės bus platesnės - kodėl?  ()

Slovakai, kaip ir mes, yra prieštankinių raketinių sistemų „Spike“ naudotojų klubo nariai. Jie naudos ilgojo nuotolio prieštankines raketines sistemas „Spike LR2“ ant savo senesnės kartos 8x8 šarvuoto transporterio „Patria“, kartu su 30 mm automatine patranka bokštelyje „Turra“, pasakoja Lietuvos kariuomenės atsargos majoras ir ginkluotės entuziastas Darius Antanaitis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak jo, skirtingai nuo mūsų naudojamų 30 mm automatinių patrankų, slovakai naudoja rusišką 30 mm kalibrą, kuris nėra suderintas su NATO kalibru. „Tačiau slovakai pasielgė gudriau nei mes, pirkdami „Spike LR2“ sistemas. Skirtingai nuo mūsų karių, šiuos prieštankinius kompleksus slovakai galės naudoti ne tik šaudant iš transporterio, bet ir išsilaipinus – kadangi su sistemomis yra perkami ir ICLU (angl. Integrated Control Launch Unit)“, – aiškina karys.

Ginkluotės entuziasto teigimu, ICLU – tai trikojis su nusitaikymo įranga, kuris leidžia išsilaipinusiems pėstininkams naikinti priešo šarvuotą techniką. „Kitaip kalbant, išsilaipinę pėstininkai pasiima transporterio naudojamas „Spike LR2“ raketas, užima atskiras pozicijas arba veikia atskirai nuo transporterio (mūšis mieste ar nepravažiuojamoje vietovėje) ir leidžia raketas nepriklausomai nuo transporterio – arba kartu su juo. Taip dvigubai padidindami savo prieštankinę ugnies galią“, – teigia D.Antanaitis.

Jis pasakoja, kad „Spike LR2“ yra jau penktos kartos daugiafunkcinė raketinė platforma. „Ji yra tolimesnis „Spike LR“ sistemos vystymo etapas, kuris apėmė padidintą šaudymo nuotolį iki 5,5 km nuo žemės ir iki 10 km šaudant iš sraigtasparnių (šią sistemą galima sumontuoti mūsų perkamuose sraigtasparniuose UH-60M „Black Hawk“, mums patiems to pageidaujant)“, – aiškina karys. Pasak jo, padidinta raketos pramušamoji galia naudojant dviejų tipų raketas: prieštankines bei programuojamas daugiafunkcines. Sumažintas raketos ir paleidiklio svoris siekia iki 12,7 kg, o sraigtasparnio sistemos – iki 27-30 kg (priklausomai nuo konfigūracijos). „Norint pritaikyti senesnės kartos „Spike LR“ paleidiklius leisti „Spike LR2“ raketas, reikalingi gana nedideli ir nebrangūs pakeitimai“, – apibendrina D. Antanaitis.

Anot jo, „Spike LR2“ prieštankinės raketos dabar pramuša trečdaliu storesnį šarvą nei senesnės „Spike LR“ raketos. O daugiafunkcinės raketos gali pramušti iki 20 cm storio gelžbetonio sieną ir detonuoti pastato viduje. „Kitaip kalbant, „Spike LR2“ gerokai viršija rusų kariuomenės naudojamų visų tipų šarvuotos technikos apsaugos galimybes ir gali naikinti pastatuose įsitvirtinusius priešo karius kovojant mieste bei naudojant ICLU įrenginį, kuris būtinas šaudyti išsilaipinus“, – pasakoja gikluotės entuziastas.

Jo teigimu, pačios raketos valdymas galimas keliais būdais:

  • Karys nustato taikinį, nusitaiko, iššauna ir keičia poziciją – o raketa savarankiškai skrenda ir naikina taikinį. Taip karys apsisaugo nuo atsakomosios priešo ugnies – ypač kai tankas turi aktyvią apsaugos sistemą, kuri nustato raketos paleidimo vietą.
  • Karys nustato taikinį, iššauna, „nuvairuoja“ raketą iki taikinio. Ši funkcija naudinga tuo atveju, jeigu staigiai atsiranda kitas, aukštesnės svarbos taikinys – tokiu atveju karys nukreipia raketą į kitą taikinį. Arba nustatoma, kad taikinys yra klaidingas (tarkime, draugiški padaliniai arba civiliai), tokiu atveju karys gali nukreipti raketą nuo taikinio bei detonuoti ją palyginus saugiai.
  • Karys nemato, kur yra taikinys, bet žino jo koordinates. Raketa tiesiog paleidžiama į kariui nematomą taikinį (miške, už pastato ar kur kitur) ir raketa savarankiškai nukeliauja iki taikinio ir jį sunaikina.
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(2)
(4)

Komentarai ()