Lietuvių komanda sukūrė unikalią judėjimo priemonę - intuityviai valdomą vežimėlį-robotą „Kim-e“ (Video)  ()

Sparčiai vystantis išmaniosioms technologijoms atsiranda unikalių inovacijų, kurios itin pagerina įvairias negalias turinčių žmonių gyvenimo kokybę ar net iš esmės pakeičia jų kasdienybę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Didesnės mobilumo ar įvairių judėjimo manevrų galimybės ir net išmanus judėjimo priemonių valdymas nesinaudojant rankomis – jau nebe ateities išradimų lūkesčiai, o šių dienų realybė.

Anot, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovo Gintauto Kimčio, tai, kad Lietuvos mokslininkai ir inovacijas vystantis verslas nuolat ieško galimybių, kaip pagerinti negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę ir sėkmingai patentuoja įvairias pagalbos priemones, rodo, kad ši sritis turi didelį vystymosi potencialą.

„Tai, kas dar prieš dešimtmetį buvo sunkiai įsivaizduojami dalykai, šiandien jau tampa lengvai buityje pritaikomomis priemonėmis. Akivaizdu, kad sutelkę jėgas bendriems projektams įvairių sričių ekspertai pasiūlo rinkai itin išskirtinius produktus, kurie turi ne tik mokslinę vertę, bet ir sukuria neišmatuojamą pridėtinę vertę žmonių su negalia gyvenime. Juk be to, kad atsiranda daugiau judėjimo ar kitų galimybių, didesnis mobilumas turi labai didelės įtakos ir žmogaus emocinei būsenai. Leidžia jam ne tik patikėti, kad negalia yra ne kliūtis siekiant savo tikslų, bet ir čia pat tai įrodyti“, – kalbėjo jis.

Sukūrė unikalią judėjimo priemonę

Tai, kad įvairių pagalbos priemonių neįgaliesiems sritis turi neišmatuojamą augimo potencialą savo darbu įrodė ir lietuvių įmonė „Chronus“, sukūrusi individualaus mobilumo robotą, kurio komercinis pavadinimas – „Chronus Robotics Kim-e“.

 

Šis robotas ne tik gali atstoti neįgaliojo vežimėlį, bet ir gerokai praplėsti mobilumo galimybių ribas. Įmonė neseniai, vykdydama MITA koordinuojamą projektą, sėkmingai registravo šios transporto priemonės dizainą.

Individualaus mobilumo robotas „Kim-e“ yra ne tik modernaus, ergonomiško dizaino, bet ir itin kompaktiškas bei manevringas.

Itin unikali šio roboto savybė yra ta, kad jį galima valdyti intuityviais kūno judesiais visai nesinaudojant rankomis.

Robotą sukūrusios įmonės UAB „Chronus“ vadovas Ričardas Griška teigė, kad šios inovacijos idėja jam kilo prieš dešimtmetį, tačiau patys intensyviausi darbai vyko pastaruosius ketverius metus.

„Mūsų sukurtas individualaus mobilumo robotas skirtas aktyviems, besidomintiems naujomis technologijomis, siekiantiems aktyvaus dalyvavimo socialiniame gyvenime ir darbo rinkoje žmonėms nepaisant to, kad jie negali kontroliuoti apatinės kūno dalies“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad šios inovacijos kūrimui buvo panaudotos mechatronikos, biomechanikos ir net psichologijos žinios bei pasiekimai, taip pat daug pažangių technologinių sprendimų, naudojamų automobilių sporte, aviacijoje, kosmoso ir karinėje pramonėje.

Anot pašnekovo, tokio tipo įrenginys kol kas rinkoje neturi analogų.

 

„Pastarąjį dešimtmetį ši sritis vystosi vis aktyviau: be įprastų neįgaliųjų vežimėlių, kurių technologijos nesikeičia dešimtmečiais, atsiranda vis daugiau vežimėlių, sukurtų naudojant savaime balansuojančias (dvirates) platformas bei kitas pažangias technologijas.

Mūsų gaminys išsiskiria unikaliu sėdėsenos transformavimo mechanizmu, suteikiančiu galimybę „atsistoti“ ir unikaliu valdymu natūraliais kūno judesiais, nenaudojant rankų. „Kim-e“ valdymas labai paprastas – lenkiantis į priekį, jis juda į priekį, lošiantis atgal – juda atgal, o jei sukamasi į kurią nors pusę, įrenginys taip pat sukasi ta kryptimi“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad perprasti valdymo principus galima vos per kelias minutes ir tai padaryti labai paprasta.

Turi planų ateičiai Įgyvendinant šį projektą registruotas sukurtas individualaus mobilumo roboto dizainas. Tiek dėl dizaino savitumo, tiek dėl savo techninių savybių ši inovacija gali sėkmingai konkuruoti tarptautinėje rinkoje.

 

Individualaus mobilumo roboto kūrėjai teigia, kad tokia inovacija gali itin praversti valstybinėms įstaigoms ir privačioms įmonėms, kurios rūpinasi neįgaliųjų integracija į socialinį gyvenimą ir darbo rinką.

„Padedami MITA įgyvendinome nedidelės apimties individualaus mobilumo roboto dizaino registravimo projektą, taip pat su šia institucija bendradarbiaujame įgyvendindami dar du tarptautinių patentų gavimo projektus“, – pasakojo „Chronus“ vadovas.

Anot jo, bendradarbiavimas su MITA buvo pozityvus, čia dirbantys specialistai operatyviai atsakė į visus rūpimus klausimus ir suteikė kitos reikalingos informacijos.

Be to, gauta finansinė parama padėjo geriau subalansuoti šios inovacijos komercializavimui įmonės turimą biudžetą.

„Didžiąją dalį individualaus mobilumo roboto surinkimo ir gamybos procesų planuojame organizuoti Lietuvoje, o tam reikalingi komponentai atkeliauja iš JAV, Danijos, Vokietijos ir kitų užsienio šalių.

Pirmąją šių robotų partiją planuojame pagaminti dar šiais metais. Ateities plėtra, žinoma, priklausys nuo investicijų. Turime įvairių idėjų tiek dėl tolesnio šio produkto vystymo, tiek ir įvairių priedų kūrimo“, – kalbėjo R.Griška.

 

Kurdama inovaciją UAB „Chronus“ pasinaudojo ES finansine pagalba. Pagal ES finansinę priemonę „Inopatentas“ užbaigus projektą bendrovei skirta dizaino patento gavimo išlaidų kompensavimo suma.

Priemonė „Inopatentas“ yra skirta skatinti juridinius asmenis teikti paraiškas tarptautiniu mastu patentuoti išradimus ir registruoti dizainą.

Taip skatinama stiprinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą tarptautiniu mastu ir vykdyti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) veiklas.

Mokslui ir verslui susivienyti bendriems projektams padeda Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Mokslo žinios – verslo sėkmei“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis.

Daugiau informacijos apie mokslo ir verslo bendradarbiavimą rasite svetainėse mita.lrv.lt ir www.e-mokslovartai.lt, taip pat MITA socialinių tinklų „Facebook“, „Twitter“ ir „Linkedin“ paskyrose.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(7)
(0)
(7)

Komentarai ()