[Žinios trumpai] Karališkojo laivyno karo laivai ir RAF lėktuvai prisijungia prie JK vadovaujamos NATO „kovinės grupės“ tiesiai po Putino nosimi (Foto) ()
Du Karališkojo laivyno laivai, pilni karinių transporto priemonių ir įrangos, atvyko patruliuoti Baltijos jūroje, vadovaudami vadinamajai NATO „kovos grupei“, Vladimirui Putinui kariaujant Ukrainoje.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„HMS Northumberland“ ir seserinis laivas „HMS Richmond“ atvyko į Baltijos jūrą patruliuoti ir vykdyti pratybų.
JK Gynybos ministerija sekmadienį paskelbė, kad laivai buvo išsiųsti į misiją pristatyti karines transporto priemones ir įrangą bei papildyti JK vadovaujamą NATO kovinę grupę Estijoje.
Prie karinių pajėgų prisijungė šešių Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) šalių laivai, orlaiviai ir personalas, siekiant paremti NATO ir sustiprinti saugumą regione.
Kitos šalys, dalyvavusios patruliuojant jūroje strategiškai svarbiame regione buvo Danija, Švedija, Estija, Latvija ir Lietuva.
Komentuodamas operaciją generolas majoras Jimas Morrisas sakė, kad „niekada nebuvo svarbesnio laiko“ padidinti budrumą regione.
JEF vadovaujančios Jungtinės Karalystės nuolatinių pajėgų būstinės (SJFHQ) vadas sakė: „Tai įprasta mūsų ir mūsų JEF partnerių veikla Baltijos jūroje, vienoje iš mūsų pagrindinių geografinių interesų sričių.“
Generolas majoras Morrisas pridūrė: „Atsižvelgiant į dabartinį Rusijos agresijos lygį, dar niekada nebuvo svarbesnio laiko užtikrinti, kad Baltijos jūroje būtų išlaikyta laivybos laisvė“.
Šis žingsnis priimtas po to, kai JK padvigubino karių skaičių Estijoje, kur jau tarnauja JK ir Danijos kariai.
JK Gynybos ministerija nurodė, kad ši operacija yra dalis platesnių NATO pastangų sustiprinti rytinę gynybą po Rusijos neteisėtos ir neišprovokuotos invazijos į Ukrainą.
Karo laivai ir orlaiviai ne tik patruliavo ir tiekė gyvybiškai svarbias atsargas, bet ir surengė keletą bendrų pratybų, siekdami „pademonstruoti ir patobulinti savo sklandų sąveikumą“, nurodė JK Gynybos ministerija.
Danijos „F-16“ ir Švedijos naikintuvai „Gripen“ su šiais laivais repetavo oro gynybos taktiką, o vienas iš naujų JK Karališkųjų oro pajėgų (RAF) povandeninių laivų medžiotojų lėktuvų „Poseidon P8A“ treniravosi su laivais, kad pastebėtų priešo laivus.
Visi septyni operacijoje dalyvaujantys karo laivai: JK laivas „HMS Northumberland“, JK laivas „HMS Richmond“, Danijos laivas „HDMS Niels Juel“, Estijos laivas „EML Wambola“, Latvijos laivas „LVS Varonis“, Lietuvos laivas „LNS Kuršis“ ir Švedijos laivas „HSwMS Karlstad“.
Generolo majoro Morriso žodžius pakartojo Danijos karališkojo laivyno vadas, sakydamas: „Dabartinė situacija reikalauja daugiau dėmesio skirti Baltijos jūros saugumui ir mūsų regiono stabilumui.“
Kontradmirolas Torbenas Mikkelsonas pridūrė: „Danijos karinis jūrų laivynas kartu su mūsų partneriais JEF aljanse padarys viską, kad prie to prisidėtų“.
Pasak Danijos karališkojo laivyno vado, dėl įtempto veiklos grafiko ateinančiais mėnesiais ir metais JEF veiks visose pagrindinėse Šiaurės Atlanto, Tolimosios Šiaurės ir Baltijos jūros regiono srityse, ypatingą dėmesį skirdamas būsimoms „Command Post Exercise Joint Protector“ pratyboms 2022 m. ir 2023 m. vyksiančioms tiesioginėms pratyboms „JEF Warrior“.
Fregatos „HDMS Niels Juel“ vadas komentavo: „Akivaizdu, kad įtempta saugumo padėtis, kurią sukėlė karas Ukrainoje, reiškia, jog mes taip pat norime įsitikinti, kad viską darome kuo geriau ir saugiau.“
Leitenantas Simonas Schultzas-Larsenas pridūrė: „Kai turime lydėti tokį laivą kaip „Finlandia Seaways“, mes turime labai tikslų vaizdą apie tai, kas vyksta paviršiuje ir mus supančiame ore, naudodami jutiklius ir sraigtasparnius. Tai reiškia, kad galime veiksmingai reaguoti, jei kas nors nutiktų.“
Galiausiai „HMS Richmond“ vadovaujantis karininkas, vadas Chrisas L'Amie pasakė: „Mūsų trumpas, bet intensyvus laikotarpis Baltijos jūroje parodė, kad „HMS Richmond“ integravosi su daugybe JEF šalių, ir man padarė didelį įspūdį šios organizacijos prisitaikymas ir profesionalumas.“
JEF yra JK vadovaujamos pajėgos, kurias sudaro 10 valstybių, dirbančių kartu, kad pateiktų aukštos parengties pajėgas, atliekančias įvairius vaidmenis, papildydamos NATO ir Europos saugumą.
JEF daugiausia dėmesio skiria saugumui Baltijos jūros regione, Tolimojoje Šiaurėje ir Šiaurės Atlante, kur yra įsikūrę jos nariai.
Kovo mėnesį ministras pirmininkas priėmė JEF lyderius Londone. Vadovų viršūnių susitikime JEF nariai įsipareigojo remti Ukrainą gynybine karine pagalba ir užtikrinti, kad JEF ir toliau atliktų patikimą vaidmenį prisidėdama prie gynybos ir atgrasymo regione.
Susitikimas įvyko po vasario mėnesį vykusių gynybos ministrų ir gynybos vadų susitikimų.
Pasak JK Gynybos ministerijos, ši koalicija yra „vikri ir reaguojanti, lanksčiai veikianti mažesnėse grupėse arba kaip dešimt tautų, bendraujančių vienu balsu“.