Jeigu Rusija paskelbs oficialų karą Ukrainai – tai labai blogas scenarijus: liks tik 2 išeitys, jokių tarpinių variantų (Komentaras)  ()

Artėja Gegužės 9–oji. Kalbama, kad Vladimiras Putinas gali šią dieną ką nors sugalvoti. Paskelbti karą Ukrainai, tai leistų diktatoriui papildomai mobilizuoti žmones. Gali paleisti taktinę branduolinę raketą, kalba kiti. Gegužės 9–oji – tai tam tikras atskaitos taškas, kai V. Putinas turės kažką pranešti savo tautai. Apie tai Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“ diskutavo ekspertai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Galima karo plėtra į kitas šalis

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) prof. Šarūnas Liekis teigė, jog V. Putinui ir Rusijai ši diena reikšminga.

„Simbolizmas tampa svarbus tada, kada neturime informacijos, kadangi nežinome, tada bandome pagal žvaigždžių išsidėstymą, mėnulio fazes atpažinti, kas vis dėl to vyksta, kokia motyvacija, kad už to slepiasi.

Dažnai mitifikuojame datas, skaičius, metus. Šito yra, kadangi mes dabar turime mažai informacijos, kas vyksta. Ir praktiškai visi užsiimantys Rusija, bandantys prognozuoti, kuriantys strategijas žmonės yra praktiškai atskirti nuo esminės informacijos“, – kalbėjo Š. Liekis.

Laidos pašnekovas sutiko, jog Kremliaus vadovas V. Putinas jaučia spaudimą.

„Nes žadėjo tai jis greitą pergalę, o ji neatėjo. (…) Kuo tai baigsis? Valdžia visus Rusijoje bando įtikinti, kad pergalė yra visiškai arti, bet artimame horizonte jos nesimato. Ir kada išeina autoritarinis lyderis į Raudonąją aikštę Maskvoje, jam reikia paaiškinti, ką jis ten pasiekė, kokie yra rezultatai. Nes praktiškai 3 mėnesiai karo ir iš esmės niekas nepasikeitė“, – sakė VDU prof. Š. Liekis.

Žinių radijo laidos „Atviras pokalbis“ pašnekovas Š. Liekis prognozavo, jog Kremliaus vadovai sakys ir nesėkmę Ukrainoje aiškins tuo, jog prieš Rusiją susivienijo visas pasaulis.

„Ta vienijanti retorika, orientuota į išorinį pasaulį. Šita tendencija, matyt, bus. Ir turbūt gegužės 9–ąją bus keliamas klausimas – ko reikia, kad būtų įveiktas tas likęs pasaulis“, – komentavo jis.

Š. Liekis laidoje teigė, jog visuotinės mobilizacijos Rusijoje scenarijus yra realus.

„Bet jeigu mes kalbame apie galimą visuotinę mobilizaciją pagal karo laiko poreikius, kyla pavojus konflikto eskalacijai ir plėtrai į kitas valstybes. Nes nereikia užmiršti, tai yra beveik 150 milijonų gyventojų valstybė. (…) Karo plėtrai potencialo Rusija turi, plėtra į tą pačią Moldovą, ar eskalacija kurioje nors kitoje vietoje yra visiškai galimas scenarijus“, – savo įžvalgomis laidoje „Atviras pokalbis“ dalijosi VDU prof. Š. Liekis.

 

Jis priminė, jog Rusijos kariuomenė Ukrainoje yra užėmusi tam tikras teritorijas ir dar nėra sutriuškinti.

„Gal jie bus sutriuškinti? Mes kartais labai linkę dar miške nepagautos meškos kailį dalinti, ko dar nėra. (…) Tai, ką jie planavo padaryti per kelias dienas Ukrainoje yra nesąmonė. Bet užsitęsusio konflikto sąlygomis reikia labai realistiškai žiūrėti į resursų klausimą. Ir Ukrainai tiekiami resursai turi būti milžiniški. Dabar tiekiami pajėgumai yra ne tie skaičiai, kurie yra reikalingi pergalei“, – teigė Š. Liekis.

Karo paskelbimas nebeleistų atsitraukti

 

Politikos apžvalgininkas Mečys Laurinkus laidoje sakė bijantis prognozuoti, kokie veiksmai iš Rusijos pusės galėtų būti atlikti gegužės 9–ąją.

„Istorikai žino, kad jei yra oficialus karo paskelbimas, eina visai kitokia situacija, ji yra juridinė situacija, oficialus paskelbimas, šalininkai – kas stoja į vieną pusę, kas į kitą, kas įsitraukia, kas ne. Čia kitaip jau yra“, – komentavo jis.

M. Laurinkus Žinių radijo eteryje kalbėjo, jog Rusijoje į karą kviečiamų savanorių skaičius priklauso nuo iškelto uždavinio.

„Galbūt visiškai neteisingas mano supratimas, bet manau, kad jie nori atkirsti Donbasą ir ten įsitvirtinti. Kitaip sakant – apsikasti. (…) Tai tas pats praktiškai, kas įvyko Sakartvele ir kas tebevyksta iki šiol“, – kalbėjo politikos apžvalgininkas.

 

Laidos pašnekovas teigė, jog karo paskelbimas turi tik dvi išeities – pergalę arba pralaimėjimą.

„Ir viskas. Jau nebėra trečios išeities. Nepaskelbus karo dar galima atsitraukti, žaisti toliau, tuos manevrus daryti, dar gali pralaimėjimą paskelbti laimėjimu. Čia priklauso nuo propagandinės išmonės, visokių dokumentų paruoštų.

Gali pasakyti, kad viskas įvykdyta, viskas pasiekta. O jeigu karas – viskas. Tada jau turi visus resursus, kokius turi“, – kalbėjo M. Laurinkus.

VDU prof. Š. Liekis pabrėžė, jog Ukraina nėra paskelbusi karo Rusijai.

„Tai būtų pretekstas Rusijai paskelbti karą, o to niekas nenori. Nes tada yra variantų atsitraukimo nedaug, o kadangi tai branduolinė valstybė, visi supranta, kad pasekmės bus labai liūdnos visoms pusėms“, – Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“ teigė Š. Liekis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Žinių Radijas
(8)
(11)
(-3)

Komentarai ()

Susijusios žymos: