Aktyvusis namas: pastatas su ekologiškai orientuota sąžine (11)
„Ekologininkų“ svajonė galiausiai išsipildė: danų inžinieriai pastatė pirmuosius šeimos namus, kurie per ilgą laiką nepaliks jokios žymės Žemės energetinių išteklių atsargose, rašo Guardian.co.uk.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Aktyvusis namas pastatytas nuolatos debesimis aptrauktame Danijos mieste Arhuse. Keista, nes pagrindinis jo energijos šaltinis yra saulė. Nepaisant šio nerimą keliančio fakto, Aktyvusis namas ne tik patenkina savo paties energijos poreikius, bet ir pagamina papildomos energijos, kuri sumaitinama atgal į Danijos elektros tinklą. Jei inžinierių skaičiavimai pasiteisins, namas per 30 metų kompensuos energijos sąnaudas, sueikvotas per jo statybas.
Aktyviojo namo ekologiškumo pagrindą sudaro tik dvi dalys: į pietus nukreiptą namo stogą dengia 50 kvadratinių metrų saulės baterijų, o kompiuteriu valdomi langai reguliuoja pastato vidaus temperatūrą.
Namo gyventojai gali atsipalaiduoti — pastatas energija rūpinasi pats. Statybų vadovas Rikke Lildholdtas šį faktą patvirtina, teigdamas, jog šis namas yra draugiškesnis vartotojui negu ankstesnės ekologiškų namų reinkarnacijos. „Daug žmonių yra susidarę įspūdį, jog ekologiškas gyvenimas labai sudėtingas: turi pats augintis daržoves ar daryti ką nors panašaus. Tačiau šio pastato esmė — patogus gyvenimas name, kuris gamina daugiau energijos, negu sueikvoja“, — aiškino jis.
Aktyvusis namas buvo sukurtas kaip Skandinavijoje ir Vokietijoje populiaraus Pasyviojo namo pakaitalas. Pastarojo pagrindinis principas — itin efektyviai apšiltintos sienos. Be oro šiltinimo mechanizmo (kuris žiemą sušildo į vidų srūvantį orą), juose nėra jokios rimtos šildymo sistemos. Tokių namų savininkai dažniausiai vėliau įsirengdavo papildomus šilumos tiekimo mechanizmus, nes žiemą vis dėl to būdavo per šalta.
Tuo tarpu Aktyviajame name tokių problemų neturėtų kilti. Saulės baterijos tiekia energiją vandens ir grindų šildymui. Aštuonis mėnesius jos gamina ne tik namui reikalingą energiją, bet ir energijos perteklių, kuris parduodamas bendram Danijos elektros tinklui. Per tris žiemos mėnesius, kai saulės baterijos nėra pajėgios surinkti pakankamo energijos kiekio namo gyventojų reikmėms, parduotas energijos perteklius yra susigrąžinamas (perperkamas).
Dirbtinės šviesos poreikį mažina dideli trijų sluoksnių langai iš visų namo pusių, o garaže laukia elektra varomo automobilio kroviklis.
Kol kas Aktyvusis namas yra tik eksperimentinis bandymas, todėl jo kaina yra gerokai didesnė negu įprasto trijų miegamųjų namo — apie 2 mln. Lt. „Tikimės, kad nustatysime standartą ateities namams. Čia tik eksperimentas. Mes statome ne namą, o idėją“, — teisinosi namo savininkė Sophie Simonsen.