Sunkūs laikai „Meta“. Iškilo grėsmė „Instagram“ ir „WhatsApp“ ()
Kitoms technologijų milžinėms tai gali būti įspėjimas.

© energepic.com (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/person-holding-phone-while-logging-in-on-instagram-application-174938/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV vyriausybė kelia didžiulę antimonopolinę bylą, teigdama, kad Marco Zuckerbergo bendrovė „Meta“ neteisėtai sukūrė „socialinių tinklų monopoliją“, kurios elgesys daugelį metų buvo „antikonkurencinis“, skelbia CNN.
Teigiama, jei teisėjas bus vyriausybės pusėje, „Meta“ gali būti priversta parduoti „Instagram“ ir „WhatsApp“, o kitoms technologijų milžinėms tai gali būti įspėjimas.
Yra vienas „jeigu“ – ar JAV prezidentas Donaldas Trumpas kaip nors įsikiš.
Bylą nagrinėjanti JAV agentūra, Federalinė prekybos komisija (FTC), istoriškai veikė itin nepriklausomai, t. y. tyrėjai buvo izoliuoti nuo politinio spaudimo. Vis dėlto per savo antrąją kadenciją D. Trumpas sugriovė šias normas visoje vykdomojoje valdžioje, todėl plačiai paplito susirūpinimas dėl prekybos paslaugomis ir korupcijos.
Tuo pat metu M. Zuckerbergas, rengdamas privačias vakarienes, viešus pasirodymus ir keisdamas „Meta“ platformą, stengėsi sudaryti sąjungą su D. Trumpu.
|
Sausį „Meta“ darbuotojams M. Zuckerbergas pasakojo, kad „dabar turime galimybę produktyviai bendradarbiauti su Jungtinių Valstijų vyriausybe“, ir „mes ja pasinaudosime“.
Paskutinį kartą M. Zuckerbergas Baltuosiuose rūmuose buvo pastebėtas balandžio 2 d. Tą pačią dieną „The New York Times“ ir „The Wall Street Journal“ pranešė, kad jis spaudė D.Trumpą išspręsti FTC bylą.
Byla prieš „Meta“ iš tikrųjų buvo iškelta per pirmąją D.Trumpo kadenciją. D.Trumpo paskirti FTC komisijos nariai kartu su beveik visų valstijų generalinėmis prokuratūromis ištyrė ankstesnius „Meta“ „Instagram“ ir „WhatsApp“ įsigijimus ir 2020 m. gruodžio mėn. pateikė ieškinį.
Po šešių mėnesių ieškinys buvo atmestas, tačiau FTC – tuo metu jau vadovaujama prezidento Joe Bideno paskirtų asmenų – sugrįžo su griežtesniu skundu, o bylai priskirtas JAV apygardos teisėjas Jamesas Boasbergas netenkino „Meta“ prašymo ieškinį atmesti.
J.Boasbergas taip pat pirmininkaus teismo procesui ir priims sprendimą „Meta“ naudai arba nenaudai, nes nėra prisiekusiųjų. Jo dalyvavimas įneša intrigos, nes jis taip pat priėmė sprendimą, kuriuo nepritarė D.Trumpo Užsieniečių priešų įstatymo taikymui siekiant deportuoti įtariamus Venesuelos gaujų narius.
Įprastomis aplinkybėmis prezidento asmeniniai ryšiai ir nuomonės neturėtų jokios įtakos federaliniam teismo procesui. Tačiau šie laikai nėra normalūs.
Praėjusį mėnesį D. Trumpas atleido du FTC dirbančius demokratus, nors 1935 m. Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, kad prezidentas negali to daryti be priežasties. Abu komisarai, Rebecca Slaughter ir Alvaro Bedoya, padavė D. Trumpą į teismą ir bando likti komisijos nariais.
Pernai išleistoje knygoje D. Trumpas apkaltino M. Zuckerbergą rengus sąmokslą prieš jį 2020 m. ir sakė, kad „jei šį kartą jis padarys ką nors neteisėto, visą likusį gyvenimą praleis kalėjime – kaip ir kiti, kurie sukčiaus 2024 m. prezidento rinkimuose“.
D. Trumpą išrinkus prezidentu, M.Zuckerbergas susitiko su juo „Mar-a-Lago“. „Mes tikrai maloniai pavakarieniavome, – sakė D. Trumpas televizijai NBC. „Jis paprašė pavakarieniauti. Aš su juo pavakarieniavau“ ir pridūrė: „Žmonės dabar mane mėgsta, žinote?“
Sausio mėnesį M. Zuckerbergas įvedė „Facebook“ ir kitų platformų pertvarkymą, iš dalies reaguodamas į seniai išsakytus D.Trumpo nusiskundimus dėl „cenzūros“. Jis taip pat stovėjo kartu su kitais technologijų įmonių vadovais per D.Trumpo inauguraciją – neįprastą reginį, kurį D. Trumpas nuo to laiko ne kartą priminė.
D. Trumpo pasirinktas FTC vadovas Andrew Fergusonas neseniai sakė, kad komisijos teisininkai „pasiruošę“ bylinėtis su „Meta“ teisme.