IBM superkompiuteris prognozuoja revoliucijas  (5)

JAV atliktų tyrimų duomenimis, reikšmingus pasaulinio masto įvykius prognozuoti galima kompiuteriu apdorojant žiniasklaidoje pasirodančias naujienas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimas atliktas analizuojant milijonus straipsnių jau padėjo prognozuoti Libijoje ir Egipte įvykusias revoliucijas. Nors tokia analizė buvo atliekama retrospektyviai (t. y. analizuojant praeities žiniasklaidos informaciją), mokslininkai įsitikinę, jog, panaudojant tokius pat procesus, galima būtų numatyti galimus ateities konfliktus. Ir ne tik konfliktus. Studijai atlikti reikiama informacija buvo paimta iš įvairių šaltinių, įskaitant JAV vyriausybės prižiūrimą „Open Source Centre" ir „BBC Monitoring" duomenų bazes, kurios abu stebi visame pasaulyje pasirodančias lokalias naujienas. Taip pat buvo analizuojamos internetinės žiniasklaidos priemonės ir jų archyvai. Tyrimui vadovavęs Ilinojaus universiteto mokslininkas Kalev Leetaru teigia iš viso surinkęs daugiau kaip šimtą milijonų straipsnių. Straipsniuose buvo ieškoma dviejų pagrindinių tipų informacijos – atspindinčios nuotaiką (t. y. ar straipsnis buvo susijęs su geromis ar blogomis naujienomis) ir atspindinčios vietą, t. y. kur vyksta aprašomieji įvykiai, ir kokie yra jų dalyviai. Visa surinkta informacija buvo suvesta į superkompiuterį „SGI Altix“, dar žinomą kodiniu pavadinimu „Nautilus" ir kuris yra įrengtas Tenesio universitete. Kompiuteris sudarytas iš 1024 „Intel Nehalem" branduolių ir bendra jo skaičiavimų galia siekia 8.2 teraflopų.

Žiniasklaidos susidomėjimo konkrečiais įvykiais informacija buvo pavaizduota grafiškai – susidomėjimo pikai (arba šiuo atveju negatyvios nuotaikos minimumai) sutapdavo su reikšmingais socialiniais neramumais. Savo ataskaitoje Leetaru teigia, jog tokio tipo analizę galima naudoti daug kam – pavyzdžiui, tikėtinoms teroristų buvimo vietoms nustatyti. Pavyzdžiui, analizuojant praeities informaciją, Osamos bin Ladeno buvimo vietą pavyko aptikti 200km spinduliu, aiškina mokslininkas. Jo nuomone, sistemą būtų galima lengvai adaptuoti praktiniam taikymui, t. y. ją nustačius veikti realiu laiku, būtų su tam tikru tikslumu būtų galima prognozuoti galimus netolimos ateities įvykius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (5)

Susijusios žymos: