Mokslininkas netyčia išsiaiškino, kaip galima atauginti nukirstas galūnes (7)
Harvardo medicinos mokyklos mokslininkas netikėtai aptiko neaktyvų, tik pelių embrionuose veikiantį geną, kurį vėl įjungus pelėms po gimimo užsitraukinėjo ausyse iškirptos skylės, atauginėjo nukirpti pirštai. Tikėtina, kad šis genas, juokais vadinamas „jaunystės versme“, gali būti naudingas ir žmonėms.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Juk jeigu mokslininkai sugeba klonuoti avis ir 3D spausdintuvu atspausdinti žmogaus ausis, tai jie turėtų sugebėti išmokyti mūsų kūnus regeneruoti tarsi Ernį iš filmo „Iksmenai“?
Harvardo medicinos mokyklos ir Bostono vaikų ligoninės mokslininkas George'as Daley gali būti vienu iš tų žmonių, dėl kurių pasiekimų Ernio stebuklingas gebėjimas pasveikti gali tapti nebe fantastika, o realybe, rašo cnet.com.
Atlikdamas vėžio gydymo tyrimus G. Daley, norėdamas lengviau atskirti genetiškai modifikuotas peles, kurioms buvo įterptas Lin28a genas, jas pažymėjo padarydamas apvalias skyles ausyse. Bet šios skylės vis užsitraukdavo. Tuomet mokslininkas nusprendė peles žymėtis nukirpdamas jų kojų pirštus. Bet ir šie ataugdavo. Tuomet mokslininkas nusprendė peles žymėti vašku depiliuodamas kailiuką nuo jų nugaros, bet ir kailis ataugdavo greičiau nei paprastai. Tokiu būdu paaiškėjo, kad genas Lin28a, kuris, kaip manyta iki tol, turėtų reguliuoti kamieninių ląstelių atsinaujinimą, pelėms suteikia ypatingų regeneracinių galių.
„Skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau Lin28a galėtų tapti dalimi gydomojo kokteilio, kuris suaugusiems individams suteiktų tokias gijimo savybes, kokios stebimos jaunikliams“, - sakė recenzuojamame žurnale „Cell“ publikuoto straipsnio pagrindinis autorius G. Daley.
Mokslininkai „išsiaiškino, kad jie gali replikuoti genetiškai modifikuotos pelės gebėjimą išgyti nemodifikuotose pelėse, duodami joms vaistų, kuriais galima aktyvuoti tam tikrus metabolinius procesus – tokius pačius, kuriuos stimuliuoja Lin28a – tokiu būdu pagyvinant ir energizuojant ląsteles taip, kad šios elgtųsi tarsi būtų kur kas jaunesnės“, - rašo „Scientific American“.
Šis atradimas taip pat bent iš dalies paaiškina, jog dauguma gyvūnų prarastų galūnių negali regeneruoti dėl metabolinių ypatumų. Kuomet Lin28a genas yra aktyvus ir pagal šiame gene koduotą informaciją yra gaminami baltymai, jis paskatina metabolizmą ir tarsi apgauna organizmą taip, jog šis mano esąs jaunesnis, paskatina sudėtingų cheminių procesų kaskadą, kuri generuoja energiją. Moksliniai tyrimai rodo, kad procesai, paprastai teikiantys energiją ląstelėms, taip pat gali skatinti ir labiau egzotinius procesus – tokius, kaip žaizdų gijimas.
Kol kas mokslininkai Lin28a gydomąjį poveikį stebėjo tik pelių jaunikliams. Pelėms sulaukus 5 savaičių amžiaus, galūnių atsiauginimo efekto pakartoti nepavyko.
„Kilo milžiniškas susidomėjimas šiuo genu, ir tai yra įrodymas, kad jis yra svarbus daugelyje biologijos sričių“, - sakė G. Daley. Ir nors žmonėms jau dabar atauga nukirsti pirštų galiukai, rimtesnių žmogaus regeneracinių galimybių teks laukti dar ilgai – kol kas nežinoma jokių cheminių medžiagų, kurios efektyviai ir saugiai įjungtų žmonių Lin28a geną. „Tai yra žavingas ir daug atskleidžiantis tyrimas, atskleidžiantis regeneracijos principus. Tikiuosi, kad jis paskatins kitus tyrimus, kurie turėtų klinikinį pritaikymą“, - sakė tyrimo vadovas.