„Ličio jonų akumuliatoriai tampa praeitimi.“ Kinija kuria revoliucines elektros energijos saugyklas (Video) ()
Ši energija laikui bėgant neišnyksta.
© Stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=mxKsK8lPpv8
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pasaulinis perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių yra nesustabdomas. O dabar vis aktualesnė tampa elektros energijos, pagamintos iš nepastovių šaltinių, saugojimo problema.
Ličio jonų baterijos tampa praeitimi: tai, ką Kinija kuria dabar, yra gravitacijos akumuliatoriai.
Tradiciniams elektros tinklams sunku susidoroti su nepastovia atsinaujinančių energijos šaltinių energijos gamyba. Todėl didelio masto energijos kaupimo sistemos yra būtinos siekiant užtikrinti, kad elektros energija būtų prieinama nuolatos.
Iš esmės gravitacijos baterija naudoja potencialią mechaninę energiją. Kai pakeliate bet kokią masę, nesvarbu, ar tai didelis blokas, ar vandens tūris, jūs pridedate į ją energijos. Gravitacija išlaiko toje masėje energiją, kol objektas nukrenta žemyn.
|
Bet kuriuo metu galite ją atgauti, naudodami generatorių arba turbiną, kad kinetinę energiją paverstumėte elektra. Skirtingai nuo cheminės energijos baterijose, kuri sumažėja daugkartinio ciklo metu, gravitacinė potenciali energija laikui bėgant neišnyksta.
Ryškiausias perėjimo prie gravitacijos baterijų pavyzdys yra Kinijos mieste Rudonge, kuriame EVx sistema buvo sukurta bendradarbiaujant su Šveicarijos įmone „Energy Vault“.
EVx pastatas, kurio aukštis viršija 120 metrų, yra masyvus mechaninis bokštas, skirtas 24 tonas sveriantiems milžiniškiems blokams kelti. Kai tinklui reikia daugiau energijos, blokai nuleidžiami ir jų potenciali energija paverčiama elektra.
Didžiausia piko meto 25 MW galia ir 100 MWh bendra talpa. EVx prognozuojamas efektyvumas viršija 80%. Numatomas 35 metų tarnavimo laikas byloja apie sprendimo patikimumą ir ilgaamžiškumą.
Kiekvienas blokas yra pagamintas iš lengvai prieinamų medžiagų, tokių kaip dirvožemis, smėlis ar perdirbtos atliekos, todėl mažesnės sąnaudos, palyginti su ličio ar kitų retųjų metalų importu. Bet, nepaisant gravitacinių baterijų erspektyvų, jos nėra universalus sprendimas.
Asmeniniam ar namų energijos kaupimui dėl fizikos dėsnių mažos gravitacinės sistemos tampa neefektyvios. Gravitacijos saugojimo sistemoms reikia aukštų konstrukcijų arba gilių šachtų.
Miestų gyventojai gali nenorėti didžiulių bokštų, jei jie užstoja vaizdus arba sumažina nuosavybės vertę. Kaimo ar buvusios pramoninės vietovės gali būti palankesnės, tačiau kiekvienam projektui būtų taikomi vietos teisės aktai ir gaunamas visuomenės pritarimas. Nė viena energijos kaupimo technologija negali išspręsti visų energetikos sistemų problemų.
Gravitacijos baterijos, hidrauliniai akumuliatoriai, ličio jonų sistemos, vandenilio kuro elementai ir šiluminė saugykla gali egzistuoti kartu, joms atliekant savo vaidmenį. Gravitacijos akumuliatoriai tinka dideliems ilgalaikiams energijos poreikiams tenkinti vietose, tinkamose statyti aukštas konstrukcijas ar kasti gilias šachtas.
Laikui bėgant, jei jos pasirodytų ekonomiškai perspektyvios ir patikimos, šios sistemos gali tapti pagrindine komunalinių paslaugų, siekiančių subalansuoti atsinaujinančios energijos srautus, priemone.