Kraupiausia lėktuvo evakuacija, tapusi trečia mirtingiausia katastrofa – ant žemės dėjosi tikras pragaras (Foto, Video) ()
Nors lėktuvas sėkmingai atiko avarinį nusileidimą, ant žemės prasidėjo tikras pragaras – žuvo daugiau kaip 300 žmonių.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Saudia“ (Saudo Arabijos oro linijų kompanija) skrydis 163 buvo reguliarus skrydis iš Qu'aid-e-Azam tarptautinio oro uosto (KHI) (dabar Jinnah tarptautinio oro uosto) Karačyje, Pakistane, į Karaliaus Abdulazizo tarptautinį oro uostą (JED) Džidoje, Saudo Arabijoje, su tarpiniu sustojimu Rijado tarptautiniame oro uoste (RUH) Rijade, Saudo Arabijoje.
1980 m. rugpjūčio 19 d., pakilęs iš Rijado, „Saudia“ skrydis 163 netrukus grįžo į Rijado tarptautinį oro uostą (RUH), kilus gaisrui orlaivio krovinių skyriuje. Nepaisant sėkmingo avarinio nusileidimo, gaisras tęsėsi – visi 287 keleiviai ir 14 įgulos narių žuvo apsinuodiję dūmais.
Lėktuvas buvo vos metų senumo
Į incidentą patekęs lėktuvas buvo kiek daugiau nei vienerių metų senumo „Lockheed L-1011 TriStar 200“, kurio registracijos numeris HZ-AHK. Jam vadovavo 38 metų kapitonas Mohammedas Ali Khowyteris, iš viso išskraidęs 7674 valandas, iš kurių 388 buvo su „TriStar“. Antrasis pilotas buvo 26 metų Sami Abdullah M. Hasanain, kuris ką tik prieš vienuolika dienų buvo įgijęs kvalifikaciją skristi „TriStar“. Skrydžio inžinierius buvo 42 metų amerikietis Bradley Curtisas, su „TriStar“ išskraidęs 157 valandas.
#OTD in 1980: Saudia Flight 163, an L-1011, is destroyed in a fire in Ryadh (Saudi Arabia). All 301 aboard die: 5th deadliest all-time air disaster. Jet had inflight fire after takeoff. Plane landed safely, but cabin evacuation failed and it took 26 minutes for the doors to open. pic.twitter.com/YasTxELwQT
— Air Safety #OTD by Francisco Cunha (@OnDisasters) August 18, 2021
Reiso 163 skrydis iš Karačio išskrido 18:32 Pakistano laiku, skrisdamas į Džidos tarptautinį oro uostą Džidoje, Saudo Arabijoje, su numatytu degalų papildymo sustojimu Rijado oro uoste. Lėktuvas į Rijadą atvyko 19:06 Saudo Arabijos laiku ir stovėjo dvi valandas. Skrydis į Džidą pakilo 21.08 val., o septintą kelionės minutę įgula gavo įspėjimą apie dūmus krovinių skyriuje.
Kapitonas paskelbė ekstremalią situaciją ir grįžo į Rijadą
Skrydžio inžinierius Curtisas patikrino situaciją ir patvirtino apie dūmus. Tada kapitonas nusprendė grįžti į Rijadą, o antrasis pilotas susisiekė su Rijado kontrolieriais ir pranešė apie avariją. Sėkmingai nusileidęs 21.36 val., lėktuvas po dviejų minučių ir 40 sekundžių sustojo pakilimo tako gale.
#OTD in 1980: Saudia Flight 163, an L-1011, is destroyed by fire in Ryadh (S. Arabia). All 301 aboard die: 5th worst ever air disaster. Jet landed safely after inflight fire, cabin evacuation failed (it took 26 mins for doors to open). Factors: crew and rescuers actions/training. pic.twitter.com/smvchwRAZS
— Air Safety #OTD by Francisco Cunha (@OnDisasters) August 18, 2022
Lėktuvui sustojus, įgula pranešė, kad išjungia variklius ir evakuoja orlaivį. Tuo tarpu gaisrinės mašinos ir greitosios pagalbos personalas buvo dislokuoti kilimo ir tūpimo tako gale, tikintis, kad lėktuvas avariniu būdu sustos ir bus evakuotas. Kadangi lėktuvas sustodamas išnaudojo visą kilimo ir tūpimo tako ilgį, dabar gelbėtojams teko vytis lėktuvą iki pat 4 km ilgio tako pabaigos.
Saudia Flight 163 was a scheduled Saudia passenger flight that caught fire after takeoff from Riyadh International Airport (now the Riyadh Air Base) en route to Jeddah, Saudi Arabia on 19 August 1980 pic.twitter.com/clSCL97jAC
— Skies-of-Glory (@violetpilot1) May 16, 2022
Atvykusios pagalbos tarnybos nustatė, kad du orlaivio varikliai vis dar veikia, neleidžiantys atidaryti durų. 21.42 val. buvo išjungti varikliai, ir nors išorinio gaisro nesimatė, gelbėtojai matė liepsnas orlaivio gale. Praėjus maždaug 23 minutėms po to, kai buvo išjungti varikliai, antžeminiai darbuotojai sugebėjo atidaryti R2 duris, nes lėktuvą pradėjo naikinti ugnis. Tačiau buvo per vėlu – žuvo visi 287 keleiviai ir 14 įgulos narių. Žuvusių keleivių skrodimai patvirtino, kad jie visi mirė nuo dūmų įkvėpimo gerokai prieš atidarant R2 duris.
Tyrimas
Tyrimo metu nustatyta, kad gaisras kilo galiniame C3 krovinių skyriuje ir buvo pakankamai intensyvus, kad išdegino ir prasiveržė pro salono grindis. Nuolaužose aptiktos dvi butaninės krosnelės, tačiau nebuvo įrodymų, kad jos galėjo būti gaisro priežastimi, todėl gaisro kilmė nenustatyta. Veiksniai, lėmę tiek daug žuvusių, buvo šie:
- Kapitono nesugebėjimas tinkamai vadovauti įgulai;
- Kapitono nesugebėjimas paruošti įgulos avariniam nusileidimui;
- Kapitono nesugebėjimas laiku sustabdyti lėktuvo kuo greičiau ir evakuoti lėktuvo;
- „Saudi Arabian Airlines“ nesugebėjimas apmokyti įgulos tokiai avarijai.
Nelaimingas atsitikimas tebėra daugiausiai gyvybių nusinešusi „Lockheed TriStar“ avarija ir daugiausiai gyvybių pareikalavusi aviakatastrofa Saudo Arabijos aviacijos istorijoje. Ši avarija tuo metu buvo trečia pagal aukų skaičių aviacijos istorijoje po dviejų KLM ir „Pan American“ „Boeing 747“ susidūrimo Tenerifėje 1977 m., kai žuvo 583 žmonės ir 1974 metų katastrofos, kai „Turkish Airlines“ DC-10 sudužus miške už Paryžiaus, žuvo 346 žmonės.