Audringas ulonų bataliono pasiruošimas budėjimui ES kovinėje grupėje: lietuviško vanago lengvai neįveiksit! (Foto) (0)
Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono II motorizuotosios pėstininkų kuopos kariai ruošiasi budėti Europos Sąjungos kovinėje grupėje šių metų antrajame pusmetyje. Sausio 18–20 d. kuopos kariai dalyvavo skyrių vertinamosiose lauko taktinėse pratybose „Vanago kirtis“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Birutės ulonų bataliono karių kuopa budės Jungtinės Karalystės vadovaujamoje ES kovinėje grupėje kartu su kariais iš Airijos, Latvijos, Suomijos ir Švedijos. ES junginio pagrindą sudarys keturios manevrinės pėstininkų kuopos – dvi britų ir po vieną iš Lietuvos ir Latvijos.
Lietuvos pajėgų indėlis į ES kovinę grupę yra antras pagal dydį po junginiui vadovaujančios Jungtinės Karalystės. Šiam ES junginiui Lietuva skiria Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono (Alytus) karių kuopą ir nacionalinį paramos elementą.
Ulonų bataliono skyrių vertinamosios pratybos vyko Alytaus mieste ir rajone, o ir jų pavadinimas, kaip sako kariai, pasirinktas neatsitiktinai. Anot jų, neoficialus Birutės ulonų bataliono II motorizuotosios pėstininkų kuopos ženklas vanagas – sumanus, drąsus, tyliai ir žaibiškai kertantis medžiotojas. Šias ir daugelį kitų savybių kariai ir demonstravo vertinimo metu.
Skyrių vykdytų užduotys buvo orientuotas į pasiruošimą budėjimui ES kovinėje grupėje. Siekiant pratybas maksimaliai priartinti prie realybės, visos užduotys ir veiksmai buvo vykdomi civilinėje aplinkoje, šalia „verdant“ įprastiniam miestelėnų gyvenimui. Su tokia realybe ir tektų susidurti kariams, budėjimo metu aktyvavus kovinę grupę.
Trys intensyvių veiksmų paros
Trys intensyvių veiksmų paros, kurių metu netrūko sunkumų ir iššūkių, pareikalavo iš karių psichologinės ir fizinės ištvermės. Užduotys sekė viena kitą. Skyriai paeiliui atlikinėjo svarbių asmenų palydą, įrenginėjo kontrolės postus Alytaus miesto gatvėse, vykdė priešiškų grupių blokavimą ir neutralizavimą apgyvendintose vietovėse.
Rimtu iššūkiu tapo patruliavimas itin tankiai užstatytoje vietovėje – kolektyviniuose soduose. Siauri keliukai, tvoromis apribotos erdvės, pakelėje aptikti improvizuoti sprogstamieji užtaisai ir paraleliai vykstantys apšaudymai vertė karius ir jų vadus vėl ir vėl pergalvoti savo veiksmus, priimti naujus sprendimusm, kad būtų įvykdytos iškeltos užduotys.
Kariai bendravo su vietos bendruomenėmis, surengė karinės technikos parodas
Nors pratybos vyko gana įtemptu grafiku, ulonai pertraukų tarp užduočių metu surengė keletą technikos ir ginkluotės parodų pratybų vietose. Tai buvo puiki galimybė pabendrauti su miestelių ir kaimų bendruomenėmis, paraginti jaunimą ateitį susieti su Lietuvos kariuomene ir pasisemti gerų emocijų, bendraujant su patriotiškai nusiteikusia visuomene.
Visi kariai, priskirti ES greitojo reagavimo junginiams, viso budėjimo metu tarnaus savo nuolatinėse dislokacijos vietose, savo šalyse, tačiau išlaikys labai aukštą parengtį. Jei būtų priimtas sprendimas siųsti tarptautines pajėgas į operaciją, į nustatytą užduoties rajoną jie bus pasirengę išvykti per nurodytą laiką.
Pagal NATO Greitojo reagavimo pajėgų pavyzdį sukurtos ES kovinės grupės (angl. EU Battle Groups) – tai daugianacionalinės pajėgos, skirtos greitai reaguoti į kylančias krizes. Jas taip pat sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti rotuodamos skiria šalys narės. Lietuvos kariai ES kovinėje grupėje po pusmetį budėjo 2010, 2011, 2013 ir 2015 metais. Jungtinės Karalystės vadovaujamoje kovinėje grupėje Lietuvos kariai dalyvavo ir 2013 metais.