„Šiuos metus Ukrainai teks praleisti.“ Ekspertai skelbia naują karo etapą ()
Suėjo lygiai du metai nuo žiaurios Rusijos invazijos į Ukrainą, o padėtis fronte Kyjivui šiuo metu yra labai sunki.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Todėl šiuos metus greičiausiai teks likti dabartinėse pozicijose, teigia keli karo ir saugumo politikos ekspertai, rašo „Politico“.
Pastarieji mėnesiai karo kontekste Ukrainai pasirodė sunkūs tiek kariniu, tiek politiniu požiūriu. Ukrainos kariai ir karinė vadovybė nuolat praneša apie ginklų trūkumą, o Kyjivo sąjungininkai Vakaruose ir toliau nesiryžta teikti pagalbos Ukrainai.
Naujausiam JAV, iki šiol pagrindinės Ukrainos sąjungininkės, pagalbos paketui vis dar nepritairia JAV Atstovų rūmai, o vasario pradžioje patvirtintas ES susitarimas dėl didžiulės pagalbos Ukrainai pristatymo buvo pasiektas po ilgos politinės kovos, daugiausia dėl Vengrijos prieštaravimų.
Šie metai bus „atsikūrimo ir pasirengimo abiem pusėms metai, kaip ir 1916 m. ir 1941–1942 m. per paskutinius pasaulinius karus“, – sakė Belgijos generolas Marcas Thiesas, praėjusiais metais išėjęs į atsargą.
Visi „Politico“ kalbinti ekspertai sutiko, kad artimiausių mėnesių trajektoriją lems trys veiksniai.
Visų pirma, pavasarį teks apsišarvuoti kantrybe, nes Ukraina neturės nei technikos, nei personalo pradėti reikšmingą kontrataką.
Antras veiksnys – Rusija, padedama sąjungininkų, užsitikrino artilerijos pranašumą ir kartu su nenumaldomais antžeminiais puolimais smogia į ukrainiečių pozicijas.
Trečia, be Vakarų oro gynybos ir tolimojo nuotolio raketų, taip pat artilerijos sviedinių Kyjivui bus sunku sukurti patikimą, tvarią gynybą.
„Metai bus sunkūs, niekas negali nuspėti, kuria kryptimi Rusija pasuks ir ar šiemet pažengsime į priekį“, – sakė Ukrainos karybos analitikas Tarasas Čmutas.
„Svarbiausias veiksnys yra Ukrainos gebėjimas nustatyti palankias gynybines pozicijas“, – „Politico“ sakė anonimiškumo pageidavęs aukštas konfliktą stebintis vokiečių karininkas.
Ar Vakarams ateinančiais mėnesiais seksis geriau aprūpinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, priklausys, ar Ukraina šiemet gali išsilaikyti, sakė Justinas Bronckas, Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios ekspertų grupės „Royal United Services Institute“ vyresnysis bendradarbis.
„2024 metais esminė Vakarų partnerių užduotis bus išlaikyti žemė-oras amunicijos tiekimą Ukrainos vakarietiškoms ir sovietinėms oro gynybos sistemoms“, – pridūrė jis.
Šie metai „bus strateginio vystymosi ir gynybos metai Ukrainai ir euroatlantinei bendruomenei – laikas sukurti reikiamą karinę ir pramoninę bazę“, – sakė Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras.
Atrodo, kad kartu su sunkumais karinėje ir politinėje sferose Vakaruose daug kur atėjo pesimizmo laikotarpis, susijęs su karu Ukrainoje. Kaip pažymi „Politico“, tai buvo pastebėta ir Miuncheno saugumo konferencijoje. Tačiau generolas Benas Hodgesas – buvęs JAV armijos Europoje vadas – ragino nesivelti į per didelį skepticizmą.
„Šis karas vyksta dešimt metų, Rusija turi visus privalumus, o po dešimties metų jie užima tik 18 procentų Ukrainos“, – sakė generolas.
Jis aiškino, kad reikia aiškaus Vakarų lyderių įsipareigojimo ne tik remti Ukrainą tol, kol reikės, bet ir remti ją ginklais, kurių jai reikia, kad iš tikrųjų laimėtų karą. „Manau, kad Rusija iš tikrųjų yra prastesnės būklės, nei mes manome“, – sakė Hodgesas.