„Tai įvyks 2024 m.“ Didžiulis smūgis Vakarams. Ką daro Putinas ()
Belgradas ir Maskva ruošia antrąją smurto ir provokacijų kampaniją 2024 m.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusija daro viską, kad prasidėtų dar vienas karas. Rusija naudoja etninę įtampą Balkanuose, kad paskatintų naują karą Europoje, nes Serbija grasina smurtu prieš Kosovą, o separatistai grasina Bosnijos žlugimu. Apie tai rašo „Wall Street Journal“.
„Kai visų žvilgsniai nukreipti į Ukrainą, Europoje bręsta dar vienas konfliktas. Praėjus trims dešimtmečiams po kruvino Jugoslavijos žlugimo, neseniai įvykę Serbijos ir Kosovo susirėmimai atgaivina ilgalaikius etninius konfliktus. Kol Serbija kontroliuoja įvykius vietoje, Maskva skatina aistras“, – pažymima medžiagoje.
Putinas atvirai sklebia apie savo norą susilpninti NATO ir grąžinti Rusiją prie jos istorinių sienų. Tačiau kadangi Rusijos kariai patiria nuostolių Ukrainoje, Maskva gali daug laimėti, kurstydama bėdas kitose žemyno dalyse.
1000 km nuo Ukrainos. Naujas karas Balkanuose gali tapti Rusijos plano dalimi: regioninė krizė suteiktų Kremliui galimybę įgyti vietinę įtaką per ginklų prekybą ir tarpininkavimą, kartu nukreipiant dėmesį nuo Ukrainos ir suteikiant Rusijai įtakos svertų prieš Vakarų lyderius. Vakarų Balkanai yra idealus kandidatas. Kosovas bei Bosnija ir Hercegovina nėra NATO narės. Kaip Maskva siekia dominuoti tai, ką ji vadina „rusų pasauliu“, Serbija jau seniai ragina suvienyti „serbų pasaulį“.
1998 m. ši koncepcija paskatino Serbiją įsiveržti į Kosovą – konfliktas baigėsi tik po NATO karinės intervencijos 1999 m. kovą. NATO tikslas buvo nutraukti Serbijos žmogaus teisių pažeidimus prieš etninius albanus.
Nors tūkstančiai NATO karių tebėra Kosove kaip taikdariai, įtampa šalyje yra didelė.
2008 metais Kosovas vienašališkai paskelbė savo nepriklausomybę nuo Serbijos ir sulaukė daugelio Vakarų šalių, įskaitant JAV, pripažinimo. Tačiau Serbija vis dar nepripažįsta jo suvereniteto. Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sugriežtino savo valdžią šalyje ir, padedamas Rusijos, pastaraisiais metais darė spaudimą Kosovui.
Gegužę, po etninių serbų riaušininkų ir tarptautinių taikdarių susirėmimų, kuriuose buvo sužeista 90 NATO karių, Serbija paskelbė apie savo karių kovinę parengtį.
Tai buvo žingsnis, kurį įkvėpė Kremlius, etninę įtampą naudojantis kaip pretekstą kariniams veiksmams. Rugsėjį Vučičius paėmė dar vieną puslapį iš V. Putino knygos. Trisdešimt ginkluotų etninių serbų, kuriuos, kaip teigia Kosovas, aprūpino Serbija ir siejo su Vučičiumi, užpuolė policijos patrulį Kosove, tada žuvo keturi žmonės. Serbijos prezidentas neigia apginklavęs užpuolikus.
Serbija pasinaudojo šiuo incidentu kaip pretekstu masiniam sunkiosios ginkluotės ir karių dislokavimui prie sienos su Kosovu rugsėjo pabaigoje. Baltieji rūmai buvo „labai susirūpinę, kad Serbija gali ruoštis karinei invazijai“, vėliau „Time“ sakė vienas JAV pareigūnas.
Toks konfliktas gali lengvai persimesti į kaimyninę Šiaurės Makedoniją, NATO narę. Susirūpinimas dėl besiplečiančios krizės paskatino Vašingtoną paskelbti išslaptintus žvalgybos duomenis apie Serbijos kariuomenės stiprinimą ir išpuolį prieš Kosovo policiją.
Po kelių dienų Serbija atsitraukė nuo sienos, tačiau akivaizdu, kad Belgradas ir Maskva ruošia antrąją smurto ir provokacijų kampaniją 2024 m. Rusija vykdo įtakos operacijas, skatinančias karą Serbijoje ir siunčia ginklus. Kinija taip pat tiekia ginklus.
Serbija pažadėjo šiais metais padidinti karines išlaidas ir toliau prie pagrindinės NATO bazės Kosove turi taip vadinamąjį Rusijos valdomą humanitarinį centrą, kuris, pasak Vakarų pareigūnų, yra Rusijos šnipų centras. Serbija ir Rusija tai neigia.
Serbai atrodo laukia priežasties – vasarį Serbija pareiškė, kad Kosovo draudimas naudoti serbų dinarą kaip valiutą prilygsta etniniam valymui.
Kol NATO švenčia savo 75-metį, o Putinas patiria vis daugiau nuostolių Ukrainoje, Maskva bando atverti naują frontą Balkanuose. Maskvai nereikia siųsti savo armijos į regioną. Rusijai tereikia pasikliauti Serbija, nepaliaujant kurstyti smurtą ir nestabilumą.