„Jėga, kuri pakeis įvykių eigą.“ Situacija kaista ()
Kinija vis dar gali suvaidinti svarbų vaidmenį keičiant karo Ukrainoje eigą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Artimiausiais mėnesiais pagrindinė pasaulinė intriga dėl karo Ukrainoje bus susijusi su Kinija. Ji gali tapti jėga, kuri pakeis įvykių eigą.
Būtent taip ją suvokia ir Rusija, ir Ukraina, ir Vakarai. Tačiau kiekvienas savaip, praneša „Strana“.
Birželio viduryje Ukraina ketina Šveicarijoje surengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Volodymyro Zelenskio „taikos formulės“. Kyjivas ir Vakarai labai nori, kad jame dalyvautų Kinija. Nes be jos ši konferencija neatliks savo pagrindinio vaidmens, kurį jai skiria Ukraina ir Vakarai: pademonstruoti „pirmaujančių pasaulio galybių susivienijimą“ pagal V. Zelenskio „taikos formulę“. Kuri vėliau bus pateikta Kremliui kaip „visos pasaulio bendruomenės reikalavimas“.
Tačiau Kinija gali nustatyti dvi dalyvavimo taikos konferencijoje sąlygas. Pirma, joje dalyvaus ir Rusija. Antra, be Zelenskio „taikos formulės“, joje turėtų būti svarstomas ir Kinijos „taikos planas“, kuris iki to laiko, siekiant sustiprinti savo pozicijas, galėtų būti transformuotas į platesnį „pasaulio pietų“ planą, kuriame dalyvautų Indija, Brazilija, Indonezija, Pietų Afrika ir kitos šalys.
Tada galimi trys įvykių variantai.
Pirma: Zelenskis ir Vakarai atmeta Kinijos pasiūlymą ir surengia savo konferenciją be Pekino ir kitų nepritariančių šalių, taip niveliuodami jos, kaip „tarptautinės pozicijos vienybės“ demonstravimo, reikšmę. Tuo pat metu Kinija gali lygiagrečiai su Rusija surengti savo konferenciją, kurioje patvirtins savo „taikos planą“.
Antrasis: Ukraina ir Vakarai sutinka su Kinijos pasiūlymu, surengia konferenciją, kurioje dalyvauja Rusija, ir aptaria dvi „taikos formules“. Tačiau šiuo atveju Kyjivui kyla rizika, kad dauguma dalyvių (dėl „pasaulio pietų“ šalių kiekybinio dominavimo renginyje) balsuos už „Kinijos formulę“, nes ji atrodo paprastesnė ir greičiau įgyvendinama (nedelsiant nutraukti ugnį palei fronto liniją). Suprantama, tai nebus privaloma Kyjivui, tačiau susilpnins Ukrainos tarptautines pozicijas ir sustiprins tų jėgų Vakaruose, kurios pasisako už greitas paliaubas palei fronto liniją, pozicijas.
Trečia: dar prieš konferenciją Ukraina, Vakarai, Kinija, pirmaujančios pasaulio pietų šalys ir Rusija priima bendrą sprendimą parengti kompromisinį karo užbaigimo planą, kuris būtų grindžiamas kovos veiksmų nutraukimu fronto linijoje. Planas patvirtinamas tarptautinėje konferencijoje, pasirašomas abiejų šalių ir įsigalioja. Kol kas šis variantas atrodo itin mažai tikėtinas, tačiau jei iki konferencijos padėtis Ukrainos pajėgoms mūšio lauke pablogės, o problemos dėl Amerikos pagalbos Ukrainai atblokavimo nebus išspręstos, jo tikimybė nebus lygi nuliui.
Apskritai visi trys variantai tinka Rusijai, todėl Maskva dabar taip aktyviai remia Kinijos „taikos planą“.