„Voyager 2“ klydo. Šokiruojantis atradimas apie Uraną ()
Naujausi atradimai apie Uraną keičia mūsų supratimą apie šią planetą.

© Pexels (atvira licencija) | https://www.pexels.com/photo/3d-render-of-uranus-20337612/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Naujos analizės rodo, kad ji skleidžia daugiau vidinės šilumos, nei gauna iš Saulės. Šie rezultatai prieštarauja istoriniams „Voyager 2“ zondo matavimams ir suteikia naujos informacijos apie planetos evoliuciją ir struktūrą. Šis atradimas padeda mums geriau suprasti ne tik Uraną, bet ir kitas milžiniškas mūsų Saulės sistemos planetas.
1986 m. erdvėlaivis „Voyager 2“ praskrido pro Uraną ir paliko Saulės sistemą, pasukdamas į tarpžvaigždinę erdvę. Būtent šis skrydis suteikė mums žinių apie septintąją nuo Saulės planetą – jis parodė, kad Uranas neišskiria didelės vidinės šilumos. Tačiau pasirodo, kad tai nėra visiškai tiesa.
Mokslininkai atrado, kad Uranas spinduliuoja savo vidinę šilumą – net daugiau nei gauna iš Saulės. Tai visiškai prieštarauja „Voyager 2“ stebėjimams. Hiustono universiteto Xinyue Wang vadovaujami tyrėjai išanalizavo dešimtmečius kauptus erdvėlaivių rodmenis ir kompiuterinius modelius. Jie nustatė, kad Uranas spinduliuoja 12,5 procento daugiau vidinės šilumos nei gauna iš Saulės. Tai vis dar mažai, palyginti su kitomis planetomis, kurios spinduliuoja 100 procentų daugiau šilumos, tokiomis kaip Jupiteris, Saturnas ir Neptūnas.
|
„Tai reiškia, kad planeta vis dar pamažu praranda ankstyvosios istorijos šilumos likučius, kurie yra pagrindinė dėlionės dalis, padedanti suprasti jos kilmę ir kaip ji keičiasi laikui bėgant“, – sako Wang.
„Voyager 2“ skrydžio metu galėjo surinkti iškraipytus Urano rodmenis, kuriuos sukėlė tuo metu planetoje vykę staigūs Saulės orų pokyčiai.
Naujas atradimas rodo visiškai kitokią planetos vidinę struktūrą arba evoliucijos istoriją. Manoma, kad Uranas susiformavo maždaug prieš 4,5 milijardo metų, o NASA mano, kad iš pradžių jis buvo arčiau Saulės, o po pusės milijardo metų pasislinko į Saulės sistemos pakraštį. Naujausias tyrimas paneigė šią teoriją.
Antroji tyrimo išvada buvo ta, kad Urano energijos lygis svyruoja ilgais sezonais, kurie trunka vidutiniškai 20 metų. Šiuos sezoninius pokyčius greičiausiai sukelia planetos orbita ne centre ir pasviręs sukimasis, sakė Wang.
„Atradę, kaip Uranas kaupia ir praranda šilumą, gauname vertingų įžvalgų apie esminius procesus, kurie formuoja planetų atmosferą, orų sistemas ir klimatą“, – aiškina tyrimo bendraautorė Liming Li. „Šie atradimai padeda praplėsti mūsų požiūrį į Žemės atmosferos sistemą ir klimato kaitos keliamus iššūkius.“
Misija į Uraną
„Moksliniu požiūriu šis tyrimas padeda mums geriau suprasti Uraną ir kitas milžiniškas planetas“, – teigė Wang.
„Manau, kad tai sustiprina argumentus už misiją į Uraną ateities kosmoso tyrinėjimų kontekste“, – priduria Wang.
NASA planuoja misiją, kurios tikslas – skristi aplink Uraną ir jį tyrinėti. Nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos šią iniciatyvą paskelbė pagrindiniu savo prioritetu 2023–2032 m.