„Sukėlė tikrą mokslinę audrą.“ Aptiko dingusios žmonių rūšies pėdsaką ()
Pavyko identifikuoti lytį – tai buvo vyras.

© Xenochka (CC BY-SA 4.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/Denisovan#/media/File:%D0%A2%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%80%D0%B0.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Taivane aptiktas žandikaulio fragmentas galėjo priklausyti denisovo žmogui – tai išvadą, kuri sukėlė tikrą mokslinę audrą.
Nors iki šiol denisovo žmogaus pėdsakai buvo rasti tik keliose vietose – Sibire, Tibete, galbūt Kinijoje ar Laose – šis radinys iš Penghu jūros yra tolimiausias geografinis pavyzdys.
Radinys – žmogaus apatinio žandikaulio dešinė pusė – buvo ištrauktas žvejų tinklais, tad jo kontekstas nežinomas, o amžius nustatytas tik netiesioginiais metodais.
|
Vis dėlto atlikta baltymų analizė parodė: mėginys labai artimas jau pripažintiems denisoviečių liekanoms iš Tibeto.
Iš mėginio pavyko išskirti daugiau kaip 50 baltymų, o penki iš jų turėjo tik denisoviečiams būdingas sekas. Ypač išskirtiniai buvo emalės ir kolageno baltymai, kurie taip pat sutampa su Tibeto radiniais.
Genetinė analizė papildomai atskleidė įdomių detalių – tarp jų ir baltymo SNP, paplitusio tarp šiuolaikinių žmonių, bet nebūdingo kitoms senovinėms žmonių rūšims.
Taip pat pavyko identifikuoti lytį – tai buvo vyras.
Svarbiausia, kad šis atradimas parodė – denisoviečiai gyveno žymiai plačiau nei manyta. Be to, jiems buvo būdinga stambi, tvirta žandikaulio sandara. Tačiau neaišku, ar tai rūšies, ar lyties požymis.