Kuri iš gyvūnų mamų yra geriausia?  (2)

Vaikų auklėjimo būdai visada buvo karštų diskusijų objektas. Kurių gyvūnų rūšių mamos yra geriausios? Galbūt tai dramblių patelės, savo jauniklius nešiojančios 22 mėnesius? Ar baltieji lokiai? Baltųjų lokių patelė turi priaugti dvigubai daugiau svorio nei įprasta, kitaip neišnešiotų vaisiaus (abu šie gyvūnai patenka į Animal Planet sudarytą dešimties geriausių mamų sąrašą). Toliau – liūtės. Jos yra ypač geranoriškos mamos. Kiekviena motina, kuri maitina savo jauniklius pienu, pamaitins ir kitų liūčių jauniklius.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Manau, jei nori išsiaiškinti, kas yra geriausia mama, turi pagalvoti, kurios iš jų gina savo jauniklius, kurios geriausiai užtikrina, kad jaunikliai išgyventų ir galėtų tapti nepriklausomais, – sako Smithsonian Nacionalinio zoologijos sodo biologas Craigas Saffoe. – Taip pat svarbu, kaip mamos elgiasi su savo mažyliais. Jie yra tokie trapūs, ir ne kiekvienas gyvūnas šioje srityje yra nepriekaištingas.“

C. Saffoe teigia negalintis atsistebėti, kokios geros yra kai kurių rūšių patelės. „Kai stebi krokodilę, didžiuliais nasrais, kurie sutverti triuškinti kaulus, švelniai imančią jauniklius ir nešančią juos į vandenį, tai tiesiog fenomenalu, – sako jis. – Tai veikia motiniškas instinktas.“

Gazelės, sako jis, taip pat dėmesingos, tik kitaip. „Stebina jų gebėjimas paslėpti savo jauniklius ir sąmoningai nuo jų pasitraukti. Stebėtojams gali atrodyti, kad patelės visai nekreipia dėmesio į savo jauniklius, nors iš tiesų, taip jos stengiasi nukreipti potencialių plėšrūnų dėmesį nuo jauniklių ir atkreipti jį į save“, – sako C. Saffoe.

Žinoma, nepaisant motiniško instinkto, kiekvienas gyvūnas renkasi pats: paisyti jo ar ne. „Visai kaip žmonės. Yra gerų mamų, ir yra negerų mamų“, – sako C. Saffoe. Kartą Zazi, viena iš Nacionalinio zoologijos sodo gepardžių, atsivedė šešis jauniklius. Vienas iš jų gimė negyvas. „Ji rūpinosi juo tarsi jis būtų gyvas. Ji prižiūrėjo jį, nešiojo kaip ir kitus. Tai atskleidė, kokia ji gera mama, – sakė jis. – Jos gerumas išryškėja būtent dėl to, kad laukinėje gamtoje toks rūpinimasis mirusiu jaunikliu yra visiškai neprotingas. Ji tik eikvojo energiją, kurią galėjo skirti gyviesiems. Dauguma mėsėdžių tokioje situacijoje būtų savo jauniklį paprasčiausiai suėdę“, – pastebi C. Saffoe. Jis ilgai stebėjo gepardų gyvenimą, tačiau Zazi, sako jis, buvo turbūt geriausia mama, kokią jam teko matyti.

„Ar tai reiškia, kad gepardų patelės yra geriausios mamos? Tai taip subjektyvu. Ir visiškai individualu. Mano kolegos apie gepardus papasakotų visiškai priešingų istorijų. Jeigu aš turėčiau išrinkti geriausią mamą gyvūnų pasaulyje, savo balsą atiduočiau už gorilas.“ Gorilų jaunikliai vaikščioti išmoksta penkių, šešių mėnesių, iki tol jiems saugiausia keliauti ant mamos nugaros. Goriliukus jų mamos prižiūri iki trejų ar ketverių metų, o prie mamos jie būna iki šešerių. „Nepasakyčiau nė vieno atvejo, kai gorila būtų buvusi nerūpestinga ar bloga mama, – sako Saffoe. – Nė vieno.“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: bernardinai.lt
bernardinai.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)