Skorpionas vs. tarantulas: kas laimėtų kovą? Nuodų specialistai turi atsakymą (Video)  ()

Skorpionai ir tarantulai yra du voragyviai, kurie šimtus milijonų metų vaikščiojo po Žemę - dar prieš dinozaurų laikus. Klausimas, kuris laimėtų kovoje, yra daugybės „YouTube“ vaizdo įrašų, internetinių forumų ir net mokslinių tyrimų tema.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Visame pasaulyje randama daugiau nei 900 tarantulų rūšių ir 2500 rūšių skorpionų. Nugalėtojas priklauso nuo to, kas susiduria ringe. Svarbūs trys dalykai: dydis, greitis ir nuodai.

Pasirinkite savo kovotoją

Gamtoje skorpionai ir tarantulai retai kerta vienas kitam kelią, tačiau jie kovos, norėdami apsaugoti savo teritoriją ar save. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad kova būtų apylygė. Skorpionai ir tarantulai paprastai yra pasalų plėšrūnai, kurie „sėdi ir laukia“ savo grobio. Abu yra labai ginkluoti.

Skorpionai turi tvirtą šarvą - sukietėjusį egzoskeletą, pagamintą iš chitino. Skorpionai taip pat turi žnyples, kad pagautų ir suplėšytų grobį. Vienas didžiausių pasaulyje skorpionų - didysis miško skorpionas (Heterometrus swammerdami) gali užaugti iki 22 centimetrų ilgio, o galingomis žnyplėmis galėtų sutraiškyti tarantulą. Laimei, tarantulas gali nusimesti koją, kad išsisuktų nuo priešo

Tarantulai šioje kovoje turi dydžio pranašumą. Pavyzdžiui, Pietų Amerikoje gyvenančio didžiojo paukštėdos (Theraphosa blondi) kūno ilgis yra įspūdingas - 12 centimetrų, o kojos siekia beveik 30 centimetrų (kaip A4 formato puslapis).

Vorams trūksta žnyplių, jie tai kompensuoja heliceromis (dantimis, iltimis), leidžiančiomis lengvai pramušti chitiną ir padaryti durtines žaizdas.

Daugelis tarantulų rūšių turi dar vieną specialų ginklą, vadinamą dilginamaisiais plaukeliais, kurie yra spygliuoti šeriai, metami ant potencialių užpuolikų. Šie plaukai gali labai dirginti minkštą žinduolio odą ir akis, tačiau jie būtų neveiksmingi prieš kietą skorpiono egzoskeletą.

Superginklas: nuodai

Skorpionų ir tarantulų arsenale yra superginklas - nuodai. Skorpionai nuodus suleidžia per uodegą, o tarantulai - per iltis.

Tiek voro, tiek skorpiono nuodai yra sudėtingi tūkstančių skirtingų molekulių kokteiliai, daugiausia skirti nervų sistemai. Šimtus milijonų evoliucijos metų jie buvo tiksliai sureguliuoti, kad būtų greitai veikiantys, stiprūs ir selektyvūs, leidžiantys pagauti savo grobį (dažniausiai vabzdžius) ir apsiginti nuo plėšrūnų (tokių kaip pelės ir paukščiai).

 

Nors vorai turi prastesnę reputaciją, iš tikrųjų turėtumėte jaudintis dėl skorpiono nuodų. Apskaičiuota, kad kiekvienais metais dėl skorpionų nuodų visame pasaulyje žūsta daugiau nei 3000 žmonių.

Kuo mažesnės skorpiono žnyplės, tuo stipresni jo nuodai. Pvz., labiausiai paplitusi skorpionų rūšis (angl. Deathstalker) turi plonas žnyples, tačiau jų stiprus nuodas yra užpildytas neurotoksinais, kurie pernelyg dirgina nervų sistemą, o tai sukelia miokardo pažeidimus, plaučių edemą ir kardiogeninį šoką. Kitaip tariant, jūsų širdis negali pumpuoti pakankamai kraujo tokiems pagrindiniams organams kaip smegenys ir inkstai.

Tuo tarpu tarantulų nuodai paprastai nelaikomi pavojingais žmonėms, o iki šiol nėra užregistruotų mirčių

 

Viena tarantulų grupė, į kurią turėtumėte atkreipti dėmesį, yra dekoruotieji tarantulai (gentis: Poecilotheria), randami Pietryčių Azijoje. Šie medžiuose gyvenantys tarantulai yra ryškių spalvų, juda žaibiškai ir įpurškia didelius kiekius labai stiprių nuodų, sukeldami didžiulį skausmą ir raumenų mėšlungį, kuris gali trukti kelias savaites.

Tęsinys kitame puslapyje:




Dydis ir greitis

Nuodai paprastai veikia greitai, todėl tas, kuris yra pakankamai greitas, kad smogtų pirmą smūgį mūšyje, turi didelį pranašumą. 

Naudodamiesi didelės spartos vaizdo įrašu, mokslininkai nustatė, kad Deathstalker skorpiono (Leiurus quinquestriatus) rūšis per gynybinę ataką gali pajudėti 128 centimetrus per sekundę.

Kitas tyrimas parodė, kad Teksaso rudieji tarantulai (Aphonopelma hentzi) gali sprukti panašiu greičiu.

 

Nors nuodai tapo galinga chemine gynyba, padedančia suvienodinti šių voragyvių sąlygas, neabejotinai dydis taip pat vaidina svarbų vaidmenį šiame mūšyje. Kuo didesnis gyvūnas, tuo didesnė nuodų dozė reikalinga jam paveikti.

Keli tyrimai užfiksavo, kaip skorpionai medžioja mažesnius vorus. Vakarų Australijoje spiralinis urvinis skorpionas (Isometroides vescus) specializuojasi medžiodamas urvuose gyvenančius vorus.

Tačiau viskas keičiasi, kai vorai yra didžiuliai. Kai kurie tarantulai yra žinomi kaip skorpionų plėšrūnai.

Viename tyrime pažymėta, kad Jukatano pusiasalio kaimuose, kuriuose gausu tarantulų, skorpionų akivaizdžiai nėra. Kai mokslininkai į laboratoriją atvežė vietinį meksikietišką raudonkūnį tarantulą (Tliltocatl vagans) ir Centruroides genties skorpionus, jie nustatė, kad tarantulai kiekvieną kartą sulaukdavo sėkmės, nepaisant to, kas puolė pirmasis.

 

Panašiai JAV mokslininkai užfiksavo Arizonos šviesiaplaukius tarantulus (Aphonopelma chalcodes), medžiojančius ir ėdančius skorpionus. Tačiau laboratoriniai tyrimai su šiomis rūšimis parodė, kad jei skorpionas įgeltų pirmas, tarantulas trauktųsi.

Skorpiono nuodų įveikimas

Tiek Arizonos šviesiaplaukiai tarantulai, tiek meksikietiški raudonkūniai tarantulai laikomi nekenksmingais žmonėms, tačiau Centruroides genties skorpionai turi stiprų, potencialiai mirtiną nuodą.

Taigi, kaip šie tarantulai įveikia mirtinai geliančius skorpionus?

Plėšrūnai ir aukos visada dalyvauja evoliucinėse ginklavimosi varžybose, bandydami sukurti strategijas, kaip įveikti vienas kito ginklus, kad išgyventų. Pavyzdžiui, Centruroides genties skorpionus ėdančių žioginių žiurkėnukų nervų sistema išsivystė labai nedidelėmis mutacijomis, dėl kurių skorpiono toksinai yra daug mažiau veiksmingi, taigi apsaugo pelę.

 

Kitas tyrimas parodė, kad kai kurie skorpiono nuodų toksinai veikia tarantulo nervus, tačiau mažiau nei vabzdžių ir žinduolių nervus. Tai reiškia, kad tarantulai taip pat gali turėti mutacijų, padedančių apsaugoti juos nuo skorpiono nuodų, galbūt net natūralių priemonių, kaip detoksikuoti skorpiono nuodus kai kurių tarantulų rūšių hemolimfoje.

Apskritai voragyvių mūšis priklauso nuo varžovų dydžio, greičio ir nuodų, bet mes statytume už tarantulą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(0)
(6)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()