Kaip atgyja ir prisitaiko smegenys? Kas vyksta po traumų ir kaip atsiranda nauji neuroniniai tinklai (Video)  ()

Technologinė pažanga sukelia naują proveržį ne vienoje mokslo srityje. Ne išimtis ir neuropsichologija. Tokie tyrimų metodai kaip magnetinis rezonansas, kompiuterinė tomografija ar pozitronų emisijos tomografija leidžia pažvelgti į smegenis dar giliau ir ieškoti atsakymų į sudėtingiausius klausimus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Smegenys atlieka begalę gyvybiškai svarbių funkcijų ir kiekviena jų sritis turi būti išnaudojama maksimaliai. Visgi traumos ar įvairios ligos gali sutrikdyti smegenų veiklą ir tuomet nepamainoma yra neuropsichologų pagalba. Psichiatrės prof. Liudos Šinkariovos teigimu, neuropsichologiniai tyrimai yra svarbūs siekiant įvertinti pažeistas mąstymo bei motorines organizmo funkcijas ir sudaryti reablitacijos planą.

„Mokslo sriubos“ tinklalaidėje prof. L. Šinkariova pasakojo, kad smegenys yra plastiškos ir geba prisitaikyti po traumų ar kitų sveikatos sutrikdymų. Pastebėta, kad dalis pažeistų smegenų funkcijų gali atsistatyti formuojantis naujiems neuroniniams tinklams, taip bent kiek kompensuojant pažeistos smegenų srities praradimą. Pavyzdziui, netekę regėjimo žmogus dažnai yra jautresni garsams, kvapams ar kitiems pojūčiams, nes smegenų centras atsakingas už regėjimą ima formuoti kitoms funkcijoms reikiamas neuronines jungtis. Pašnekovė pabrėžė, kad tokia reabilitacija yra ilga ir sudėtinga, reikalaujanti didelės kantrybės iš kiekvieno paciento.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Mokslo sriuba
Mokslo sriuba
(3)
(1)
(2)

Komentarai ()