Mokslininkai surado būdą kaip galima atstatyti nervines ląsteles  (17)

JAV Veik Foresto universitetas (Wake Forest University School of Medicine) pranešė, jog jų mokslininkams pavyko paskatinti nervinių ląstelių regeneraciją, tam panaudojant labai jau neįprastą medžiagą – žmogaus plaukus iš artimiausios kirpyklos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iki šiol pažeistos nervinės ląstelės buvo atstatomos dviem būdais mikrochirurginių operacijų metu. Pirmuoju atveju gydytojai paimdavo nervinių ląstelių iš kitos kūno vietos ir jomis sujungdavo pažeistus nervus. Antruoju atveju nervų galiukus sujungdavo tuščiu vamzdeliu ir tikėdavosi, jog nervinės ląstelės pačios regeneruosis ir nutrūkusio nervo galai susijungs.

Tačiau abu šie metodai turi savų trūkumų. Kai kuriais atvejais tiesiog neįmanoma persodinti tinkamo nervo, o ir toks persodinimas organizmui sukelia dvigubą šoką. Tuo tarpu natūrali nervo regeneracija vyksta tik organizmuose, ne vyresniuose kaip 17 metų.

Veik Foresto universiteto mokslininkai pirmą kartą šios problemos sprendimui pabandė panaudoti labai gerai žinomą keratino baltymą. Iš artimiausios kirpyklos mokslininkai susirinko plaukus ir iš jų išgavo gryną keratiną. Jau anksčiau buvo įrodyta, jog keratinas labai stipriai veikia tam tikrų ląstelių (Švano ląstelės), įtakojančių nervų regeneraciją, aktyvumą.

Eksperimentas vykdytas su pelėmis, iš kurių organizmo pašalintas 4 mm ilgio nervas – taip sukeltas pakankamas šokas tokio dydžio organizmui. Po to nutrauktos nervų galūnės buvo surištos su keratino geliu. Po 6 savaičių paaiškėjo, jog gydymas keratinu paskatino nervų regeneracijos procesą 100% visoms eksperimentinės grupėms pelėms. Tuo tarpu kitoje grupėje, kurioje keratinas nebuvo taikomas, nervų regeneracija vyko tik 50% pelių. Be to, keratinas stipriai padidino regeneracijos greitį.

Detalus mokslininkų straipsnis bus publikuotas žurnale Biomaterials

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(2)
(3)
(-1)

Komentarai (17)

Susijusios žymos: