Žinios ir inovacijos – ilgalaikis konkurencinis pranašumas  (0)

Pasak inovacijų gurų M. Porterio, nei kapitalas, nei technologijos negali tapti ilgalaikio konkurencinio pranašumo pagrindu – varžovams nesunku visa tai nukopijuoti. Tuo tarpu įgytą sugebėjimą efektyviai kurti, rinkti, išsaugoti ir panaudoti žinias konkurentams imituoti nepalyginamai sunkiau.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Verslas, kuris nori vykdyti inovacinę veiklą, gali pasinaudoti inovacijų paramos paslaugomis. Būtent verslo paramos organizacijos gali padėti verslui vystyti kryptingą inovacijų politiką. Bet kas yra inovacijų paramos paslaugų teikėjai ir kokios tai paslaugos?

Parama inovacijoms

Paslaugų teikėjai – tai specializuotos organizacijos, dažniausiai pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, kurių potencialas yra pakankamai įvairus – tai inovacijų centrai, mokslo ir technologijų parkai, inkubatoriai, technologijų perdavimo centrai bei kitos organizacijos, kurios teikia informaciją, vykdo inovacijų marketingą, padeda surasti finansinius instrumentus ar partnerius, moko personalą, kuria techninę ir verslo infrastruktūrą, tarpininkauja kitais klausimais.

Tokios inovacijų paramos paslaugos yra aktualios novatoriškam verslui. Bet yra vyraujanti problema, kad daugelis vadovų net nežino, kokios paslaugos yra teikiamos ir kurios iš jų gali būtų aktualios. O norint tai žinoti, reikėtų dažniau kalbėtis su konsultantais.

Efektyvumas ir produktyvumas

„Organizacijos vis dar netiki,  kad yra naudinga didinti darbo efektyvumą ir kelti darbuotojų kvalifikaciją, nes mano, kad kvalifikuoti darbuotojai anksčiau ar vėliau paliks įmonę, todėl daugelio vadovų požiūriu to daryti paprasčiausiai neapsimoka“, - sako Lietuvos inovacijų centro direktorius Kastytis Gečas.

Pasak K. Gečo, įmonės, kurios jau vykdo inovacinę veiklą, aiškiai suvokia, kad išlaidos proporcingai didėja ne tik technologijoms, bet ir darbuotojų kvalifikacijai, nes įgytų žinių dėka įmonės gali pradėti generuoti ir naudoti naujas idėjas, metodus ir technologijas greičiau ir geriau nei kad tai daro konkurentai.

„Reikia suprasti, kad tyrimai ir žinios – tai ne tik naujos technologijos, bet ir bendri verslo organizavimo procesai visose vertės kūrimo grandyse. Nesvarbu, kokioje srityje vystomas verslas - viskas keičiasi, o reikalavimai tik auga ir išlikti konkurencinėje kovoje gali padėti tik naujai įgyjamos žinios“, - teigia Algimantas Markauskas „Thermo Fisher Scientific“ Lietuvos padalinio vadovas.

Produkto vertė kuriama būtent dėka intelekto, kvalifikacijos ir technologijų. Šis žinių panaudojimas įvyksta  pritaikant technologijas produktams ir paslaugoms kurti. Kylant darbuotojų kvalifikacijai ir sugebant pritaikyti naujai įgytas žinias atitinkamai auga įmonės gaunamos pajamos. Tuomet kartu gerai ir valstybei, nes surenkama daugiau mokesčių, mažėja nedarbo lygis, emigracija, gerėja gyvenimo kokybė ir t.t.

Inovacijos ir rizika

„Investicijų specialistai dažnai inovacijas tapatina su rizika. Tačiau kaip gali susikurti naujas verslas, jei šalyje per mažai skatinama rizikuoti?“, - klausia K. Gečas.

Gal turėtų būti pasiektas balansas tarp skatinimo rizikuoti bei rizikos mažinimo? Bet inovacijų specialistai tokią būseną šiandien vadina „pilkąja zona“. O kad taip nebūtų, reiktų sudaryti palankesnes sąlygas verslumui taikant mokesčių lengvatas, steigiant daugiau verslumo fondų, apribojant verslo kontrolę, kuriant praktines verslo vystymo programas ir pan.

Tai vaizduoja paveikslėlis (šaltinis: Lietuvos inovacijų centras), kuriame matome koordinačių ašį, kur rizikos lygis yra proporcingas laikui ir išlaidoms. Jei laikome, kad verslo veiklos pradžia yra koordinačių ašies pradžia, tai matome, kad privatus kapitalas investuotų į naują verslą tik gerokai vėliau. Tada, kai manys, kad bus saugiau, t.y. mažesnė rizika, nes aiškiau matysis įmonės veiklos rezultatai, konkretūs produktai ar paslaugos. Šiai kreivei gali būti daroma įtaka, t.y. mažinama rizika. Kaip tai gali būti? Dėka ekspertinių žinių ir konsultacijų kreivė pastumiama į kairę, o tai reiškia, kad mažėja ir rizika. Tai įvykus, verslas žymiai anksčiau gali sulaukti investicijų iš verslumo skatinimo fondų, verslo rizikos fondų, verslo angelų ir bankų.

Tomas Pranckevičius
Žinių ekonomikos forumo konsultantas
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: