Įsimintiniausi visų laikų "Šnobeliai" (1)
Per visą "Šnobelio" premijos (Ig Nobel Prize) egzistavimo istoriją nuo 1991 m. organizatoriai įteikė daugiau kaip 220 apdovanojimų visose tradicinėse Nobelio nominacijose (fizikos, chemijos, medicinos, literatūros, ekonomikos, taikos), taip pat ir už biologijos, inžinerijos, matematikos ir net tarpdisciplininius tyrinėjimus. "Šnobelio premijų", skiriamų už mokslo pasiekimus, "kurie iš pradžių kelia juoką, o paskui verčia susimąstyti", įteikimo ceremonija Harvardo universitete įvyks artimiausią ketvirtadienį. Ceremonijos tema – "jėga". Ta proga kviečiame susipažinti su įsimintiniausiais visų laikų "Šnobeliais".
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Medicina
Bene įspūdingiausias pasiekimas medicinos mokslų srityje "Šnobelio" premija buvo apdovanotas tik pernai – prizą pelnė prancūzų gydytojai Emanuelis Ben-Susanas ir Mišelis Antonjetis. Daugiau kaip trejus savo mokslinės karjeros metus jie paaukojo ruošdami išsamias rekomendacijas kolegoms, kaip kolonoskopiją (žarnyno tyrimą) atlikti taip, kad būtų minimizuota rizika susprogdinti pacientą. Kitą ne mažiau svarbią premiją medicinos srityje 2004 m. gavo psichiatras ir kriminalistas Stivenas Stekas (Veino universitetas, Mičiganas, JAV) su sociologu Džeimsu Gandleksu iš Oberno universiteto (Alabama, JAV). Šie amerikiečių tyrinėtojai premiją pelnė po jų darbų praėjus tik daugiau kaip 10 metų. Jų straipsnis žurnale "Social Forces" buvo publikuotas 1992 m. Jame tyrėjai įtikinamai įrodė, kad didelis kantri (country) stiliaus muzikos kiekis vietinės radijo stoties eteryje didina savižudybių skaičių.Taikos "balandžiai"
"Šnobelio" premijos organizatoriai gana savotiškai įsivaizduoja, už ką galima ir reikia skirti taikos premiją. Savo laiku ji buvo skirta, pvz., Britų karališkajam laivynui, kuris per pratybas tikrus sprogmenis pakeitė šūksniais "Babach!", ir japonų būgnininkui Daisukei Inoue – už tokio taikos aspektu diskutuotino dalyko kaip karaoke išradimą. Visai neseniai, 2010 m. "Šnobelio" taikos premiją gavo Ričardas Stivensas, Džonas Atkinsas ir Endrius Kingstonas iš Kilo universiteto (Jungtinė Karalystė). Ji buvo skirta už tikrų britų mokslininkų vardo vertą rezultatą – mokslinį populiaraus įsitikinimo, kad plūdimasis palengvina skausmą, patvirtinimą. Vis dėlto stipriausia taikos premija per visą "Šnobelių" istoriją galima pavadinti 1999 m. apdovanojimą. Jį gavo Karlas Furjė ir Mišelis Vongas iš Johanesburgo (PAR). Jie abu – patento nr. WO/1999/032331 savininkai. Kuklus šio išradimo pavadinimas – "Automobilinė saugos sistema". Inovatyvią pietų afrikiečių sistemą sudaro nesudėtinga įsilaužėlio ar vagies aptikimo schema ir liepsnosvaidis.Fizika
Visi žino, kad po 2010 m. fizikos srities "Šnobelio" premijas dera vertinti išskirtinai: vargu ar kas nors šimtmečio pradžioje galėjo numanyti, kad žmogus, kuris kartu su kolega aprašė mokslinį varlės magnetinio levitavimo tyrimą, po 10 metų keliaus atsiimti jau visai kitą "Šnobelio" apdovanojimą. Vis dėlto tikrajam fizikos srities visų laikų favoritui grėsmė prarasti šį statusą kažin ar reali. Pavyzdžiui, 1993 m. premiją gavo savo netradicinėmis mokslinėmis nuostatomis plačiai žinomas Lui Kervranas "už išvadą apie tai, kad kalcis vištos kiaušinių lukštuose susidaro šaltosios branduolinės sintezės būdu". Kitas tyrimas, nepaisant silpnų nobeliškų perspektyvų, aiškiai susijęs su istorija, nes aktualus su viena iš fundamentaliausių dabartinės visuomenės problemų. 2008 m. premiją gavo amerikiečiai Dorianas Reimeris ir Duglasas Smitas, matematiškai įrodę, kad plaukų sruogos, virvutės ir panašūs dalykai (pvz., ausinių laidai) neišvengiamai susimeta į mazgus.Chemija
Labai dažnai chemijos "Šnobelis" tampa ryškiausiu ceremonijos akcentu. Nepaisant to, daugelis šios kategorijos tyrimų susiję su ypač svarbiais klausimais, kurie metų metus jaudina tiek mokslo bendruomenę, tiek plačiąją publiką. 2005 m. būtent šioje kategorijoje buvo apdovanoti mokslininkai, kurie pagaliau išsiaiškino, kur žmonės plaukia greičiau – vandenyje ar cukraus sirupe. Dar vieną įsimintiną premiją 2000 m. gavo italų ir amerikiečių mokslininkų grupė, kuri įrodė, kad biocheminiu požiūriu meilė niekuo nesiskiria nuo stipraus obsesinio-kompulsinio (manijų ir įkyrių veiksmų) sutrikimo. O vos prieš penkerius metus tarptautinį pripažinimą pelnė išsyk dvi mokslininkų grupės: amerikiečiai įrodė, kad gėrimą "Coca Cola" galima naudoti kaip efektyvią kontracepcijos priemonę, o Taivano atstovai įrodė, kad su "Coca Cola" viskas iš tikrųjų yra priešingai. Įdomiausia tai, kad straipsniai pasirodė atitinkamai 1985 ir 1987 m., o antrasis, ko gero, buvo parengtas kaip pirmojo paneigimas.Ekonomika
Ekonomikos "Šnobeliai" dažniausiai būna itin opūs – pavyzdžiui, 2009 ir 2010 m. premijos buvo įteiktos už indėlį į pasaulinę finansinę ir ekonominę krizę.
Tačiau neretai šie "Šnobeliai" būna ir praktiški: pvz., vieną šmaikščiausių išradimų internetu galima įsigyti už 45 JAV dolerius. Masačiusetso technologijos universiteto (MIT, JAV) absolventė Gauri Nanda 2005 m. gavo "Šnobelį" už žadintuvą "Clocky", kuris, pradėjęs skambėti, tiesiogine prasme sprunka nuo šeimininko – tam reikalui jis turi du specialius ratukus – ir slepiasi, kad reikmens savininkas garantuotai išsiropštų iš lovos ir pradėtų produktyvią darbo dieną.
Literatūra
"Šnobelio" premijų komisijos požiūris į literatūros kategoriją irgi gana neįprastas. Pavyzdžiui, vienas iš ryškiausių šios kategorijos favoritų per visus 23 metus yra JAV Vyriausybės atskaitomybės rūmai (Government Accountability Office, GAO). 2012 m. jos specialistams "Šnobelis" buvo įsūdytas už (pažodžiui) ataskaitą apie ataskaitų ataskaitą, kuri rekomenduoja, kaip ruošti ataskaitą apie ataskaitų ataskaitą.
Savo sąskaitoje "Šnobelį" turi ir Britų standartizavimo institutas. 1999 m. neliko nepastebėtas jų instrukcija, kaip reikia teisingai užplikyti puodelį arbatos. Instrukcija (atsižvelgiant į britų arbatos gėrimo ritualo tradiciją) išdėstyta begėdiškai lakoniškai – vos 6 puslapiuose.