Neurobiologai rado sapnų „jungtuką“ (0)
Kalifornijos universiteto Berklyje neurobiologai pailgosiose smegenyse rado neuronų grupę, kurių stimuliavimo pakanka, norint priversti gyvūnus regėti sapnus. Tyrimas publikuotas Nature žurnale, glaustai apie tyrimą galima paskaityti universiteto svetainėje.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kalbama apie apatinės (ventralinės) pailgųjų smegenų dalies neuronus, kurių pagrindinis mediatorius yra gama aminosviesto rūgštis. Jau buvo žinoma, kad šios nervinės ląstelės, aktyvios greitojo miego fazėje, tačiau iki šiol manyta, kad jos tiesiog užtikrindavo raumenų stabdymą, t.y., neleidžia gyvūnams sapnuojant judėti.
Naujame tyrime išsiaiškinta, kad šios neuronų populiacijos „atsakomybės sritis“ kur kas platesnė: šių neuronų aktyvavimo pakanka, kad gyvūnas jau po dviejų sekundžių pereitų į greitojo miego fazę.
Tai pademonstruoti pavyko taip: mokslininkai pelėms suleido DNR vektorių, užtikrinantį šviesai jautrių baltymų–receptorių (kanalprodopsinų) gamybą aptariamos smegenų srities neuronuose. Po to gyvūnams būdavo įvedamas šviesolaidis, kuriuo buvo galima reikiamu eksperimento momentu apšviesti šią smegenų dalį ir selektyviai aktyvuoti tik tuos neuronus, kuriuose yra receptoriai. Tuo pačiu metu miegančios smegenys buvo stebimos įprasta elektroencefalografija. Paaiškėjo, kad pelių smegenų apšvietimas lėtosios miego fazės (gilaus miego be sapnų) metu 94% atvejų sukeldavo perėjimą į greitojo miego fazę, tas, kaip žinia, subjektyviai reiškia sapnavimą.
Verta pažymėti, kad šios neuronų populiacijos aktyvumas pastebėtas ne tik sapnuojant, bet ir būdraujant: dažniausiai ji suaktyvėdavo ėdant ir poruojantis. Be to, paaiškėjo, kad šioje neuronų grupėje galima išskirti dvi subpopuliacijas – viena perduoda informaciją žemyn, į nugaros smegenis, kita – „aukštyn“ kamienu į vidurines smegenis ir hipotalamą. Paaiškėjo, kad būtent antroji grupė ir „įjungia“ sapnus
Александр Ершов