Pasaulio pabaigos laikrodis rodo be penkių pusiaunaktį  (11)

Su branduolinėmis technologijomis dirbančių mokslininkų organizacija „Bulletin of the Atomic Scientists“ sausio 14 d. paskelbė, kad garsiojo „Pasaulio pabaigos laikrodžio“ rodyklės 2013 m. rodys tiksliai be penkių pusiaunaktį – tai simbolizuoja žmonijos artėjimą prie susinaikinimo, rašo „LiveScience.com“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Grupė dėl miglotų žmonijos perspektyvų sunerimusių mokslininkų parašė JAV prezidentui Barakui Obamai (Barack Obama) atvirą laišką, kuriame ragina jį suvienyti jėgas su kitų valstybių vadovais ir imtis klimato kaitos pažabojimo.

Pasaulio pabaigos laikrodis yra žmonijos susinaikinimo (pradedant branduoliniu ar biologiniu ginklu, baigiant globaline klimato kaita ir kt.) grėsmės simbolis. Organizacijos „Bulletin of the Atomic Scientists“ mokslininkai, nustatydami šio laikrodžio rodyklių kombinaciją 2013-iesiems, įvertino ne tik dabartinį pasaulinį branduolinio ginklo arsenalą, bet ir ilgą bei lėtą atsigavimą po Fukušimos branduolinės tragedijos, taip pat vis grėsmingesnius meteorologinius reiškinius, neatsiejamus nuo pasaulinio atšilimo.

Laiške rašoma, kad „2012-ieji JAV buvo karščiausi metai, per kuriuos šalį niokojo didžiulės sausros ir uraganai. Šie ekstremalūs meteorologiniai įvykiai yra būtent tai, ką prognozuoja sudaryti klimato pokyčių, kuriuos sąlygoja šiltnamo efektą lemiančių dujų kaupimasis atmosferoje, modeliai.“ Iniciatyvos autoriai šalies prezidentą giria už „pastangas raginti šalį energiją naudoti racionaliau ir taupiau“.

Pasaulio pabaigos laikrodis laiką skaičiuoti pradėjo 1947 m. Taip su branduolinėmis technologijomis dirbę mokslininkai mėgino įspėti pasaulį apie branduolinio ginklo grėsmę. Tais metais organizacija „Bulletin of the Atomic Scientists“ įvertino, kad šio laikrodžio rodyklės 1947 m. rodys 23.53 val. – iki žmonijos susinaikinimo buvo likę tik 7 minutės.

1949 m. Pasaulio pabaigos laikrodis rodė be trijų vidurnaktį – tais metais itin pašlijo JAV ir TSRS santykiai. 1953-iaisiais laikrodis rodė be dviejų minučių pusiaunaktį – tais metais branduoliniuose poligonuose buvo susprogdinta pirmoji vandenilinė bomba.

Optimistiškiausiai Pasaulio pabaigos laikrodžio rodyklės buvo nusiteikusios 1991 m., Šaltajam karui pasibaigus ir JAV bei Rusijai pradėjus mažinti branduolinį arsenalą. Tais metais Pasaulio pabaigos laikrodis rodė 23.43 val.

Tačiau nuo tada iki 2010 m. laikrodžio rodyklės grėsmingai artėjo prie pusiaunakčio – branduolinę grėsmę pakeitė terorizmas ir klimato pokyčiai. Nors 2010 m. minutinė šio laikrodžio rodyklė viena padala dunkstelėjo atgal (nuo 23.55 val. iki 23.54 val.), per 2011, 2012 ir 2013 m. minutinė rodyklė vėl grėsmingai priartėjo prie vidurnakčio.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(24)
(0)
(1)

Komentarai (11)