Vytautas Radžvilas. Politinių partijų negalia smukdo Lietuvą (14)
Mūsų valstybės politinę raidą klampina jau daug metų gilėjanti vidinė partijų krizė. Pastaruoju laikotarpiu dominuojančios ir valdžią besidalijančios kelios partijos faktiškai virtusios tipiškomis posovietinėmis nomenklatūrinėmis partijomis. Kiekvieną jų sudaro tarytum dvi partijos: eiliniai nariai, atliekantys statistų vaidmenį įvairiuose renginiuose, pirmiausia suvažiavimuose, nudirbantys „juodą“ darbą rinkimų kampanijų metu, ir partinis elitas, viršūnėlė – apie dvidešimt asmenų, vis tie patys automatiškai atsirandantys rinkimų sąrašų viršuje, be kaitos ir konkurencijos.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Manau, normaliam partinės sistemos veikimui būtina pakankamai išvystyta pilietinė visuomenė, ir tokios visuomenės stuburą turėtų sudaryti vidurinioji klasė. Bet dabartinės Lietuvos visuomenės sankloda visai kitokia. Anot vieno švedų mokslininko, ji susideda iš trijų sluoksnių: vadinamųjų oligarchų, nomenklatūros ir visų likusiųjų. Todėl net struktūrinių prielaidų atsirasti tikroms partijoms pas mus kol kas nėra. Kita reikalinga sąlyga – kaip minėta, bent elementarus politinės filosofijos, ideologinių doktrinų pažinimas. Jomis besidominčių piliečių pas mus negausu, bet be šito sąmoningos partijos tiesiog neįmanomos.
Vis dėlto pirmajame dešimtmetyje atkūrus nepriklausomybę buvo dvi partijos, kurios esant tam tikroms sąlygoms galėjo tapti šiuolaikinėmis vakarietiškomis partijomis – tai socialdemokratai ir krikščionys demokratai. Bet abi jos iš dalies dėl, pavadinčiau, jų lyderių išdavystės, buvo paprasčiausiai parduotos klasiškoms nomenklatūrinėms partijoms – buv. komunistams ir konservatoriams. Vis dėlto ir abiejose pastarosiose partijose yra tam tikras nomenklatūriniam mąstymui nepasidavusių žmonių potencialas. Dabartinėje socialdemokratų partijoje yra nepatenkintų partinės vadovybės politika, kuri faktiškai tarnauja ne dirbančiųjų sluoksniui, o vadinamųjų oligarchų interesams, tai partija, kuri veikiau galėtų vadintis kraštutiniais konservatoriais arba kraštutiniais liberalais. Povandeninės bręstančio nepasitenkinimo srovės, reikia manyti, anksčiau ar vėliau išsiverš į paviršių. Sunku pasakyti, ar tai įvyks kokio nors konflikto būdu, ar tas paslėptas konfliktas pasireikš tokia forma, kaip kad Tėvynės sąjungoje tarytum normaliuose pirmininko rinkimuose. Nesvarbu, kiek tie rinkimai buvo skaidrūs, sąžiningi ir demokratiški, tačiau aišku, kad juose buvo renkamasi ne tarp dviejų asmenų, o tarp dviejų ideologijų ir vertybinių nuostatų. Konservatorių partijoje yra žmonių, neišsižadėjusių krikščioniškosios demokratijos idėjos, praeityje anos partijos narių ir šalininkų, ir tikros krikščionių demokratų partijos atsikūrimo galimybė, manau, egzistuoja.
Mūsų šalies politinėje sandaroje partijos yra absoliučiai būtinas valstybės valdymo elementas. Jeigu jis visai sunykęs ir negali bent minimaliai padoriai atlikti savo funkcijos, jis tampa pavojingas valstybei ir šalies žmonėms. Todėl kalbos apie mūsų valstybės politinės sanklodos natūralų rutuliojimąsi į dvipartinę sistemą yra klaidinančios, nes tokia nomenklatūrinė pseudopartinė sistema, kokią turime dabar, negali ilgai egzistuoti.
Lietuvos partijų sistemos atsinaujinimas galimas su viena sąlyga: jeigu vadinamosios partijų „apačios“ užims savo tikrąją vietą ir realizuos savo galimybes partijų gyvenime. Paprasčiau sakant, eiliniai nariai turi drąsiau imtis atsakomybės ne tik savo partijai, būti labiau kritiški amžinai jos vadovybei, pareikšti savo pilietinę poziciją. Lojalumas partijai yra gerai, bet iškilus reikalui rinktis, kas svarbiau – partija ar visuomenė, valstybė, pastarosios turi būti keliamos aukščiau.
Turinys
- Redakcijos skiltis
Jeigu taip, tai ilgai 8 - Nemirtingo žingsnio taktu
S. Geda. Testamentas mažai mergaitei 10 - Ta akimirka žavinga
Aukščiausias atogrąžų medis – išlakioji kompasija 11 - Miškas ir mes
R. Mažėtis. Miškininkų vienybės ąžuolynas ir Lenkijoje 12
V. Vaičiūnas. Siekiant išsaugoti pasaulio miškus 16
Kas naujo pasaulyje 21 - Pokyčių verpetuose
L. Svaldenienė. Miško darbininko dienoraštis 22 - Savas miškas
J. Barzdėnas. Miškas pasodintas. O kas toliau? 26 - Pažintis
E. Bunka. Žemaičių krikštas (I) 30 - Verslas
ES medienos taikymo reglamentas Lietuvoje 32
Miško bičiulis išlieka ir versle 33
Medienos rinkos apžvalga 35 - Technika
“Baltijos miškai 2013”. Buvo ką pažiūrėti ir ką įsigyti 38 - Medžioklė
Baltijos vilkas Žvėrių apskaita: kaip čia suprasti? 44
D. Bartkienė. Šventę skelbė medžioklės ragai 48 - Knygų lentyna
B. Šablevičius. Lututė. Gyvenimas drevėje 52 - Mūsų žosmė
A. Pletkuvienė. Netinkamai pavartoti žodžiai (VI) 52 - Mano medis
L. N. Rasimas: “Blogas žmogus medžių nesodina” 53 - Pirma buvo žodis
V. Radžvilas. Politinių partijų negalia smukdo Lietuvą 54 - Būkime sveiki
A. Patašius. Ir dūmai gali būti vaistai 56 - Medis ir aplinka
D. Pociuvienė. Gamtos ir praeities apsuptyje 58
J. Kisieliūtė. Miško pagalba 62 - Jaunuolynas
A. Keturkienė. Nebūk abejingas 68 - Iš raudonosios knygos
Mažalapė saulašarė 70 - Darbų medis
D. Dapkus. Kaip auginti miško sodmenis 73
K. Platonovienė. Druskininkų poilsiavietės 76