Pamoka visam gyvenimui: norėjo nemokamo interneto – gavo 1000 valandų prišnerkštų tualetų valymo  (1)

Ką darote, kai norėdami prisijungti prie nemokamo belaidžio „Wi-Fi“ interneto pamatote mygtuką „Paslaugos teikimo sąlygos“ arba „Terms and Conditions“? Tikriausiai pagalvojate, kad tai yra įkyrus mygtukas, uždedate varnelę, kuri teisiškai reiškia „sutinku su viskuo, kas parašyta, nors ir neskaičiau“ ir bandote siųstis savo megabaitus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

O, pasirodo, nereikėtų.

Kaip rašo leidinys „The Guardian“, būtent dėl tokio požiūrio net 22 000 žmonių savo noru teisiškai įsipareigojo atlikti 1000 valandų viešųjų darbų: tualetų valymo festivaliuose, kramtomosios gumos krapštymo nuo šaligatvių, kanalizacijos vamzdynų atkimšinėjimo rankiniu būdu ir kitų „malonumų“.

Būtent tokia sąlyga (belieka tikėtis, kad ji į sąlygas buvo įtraukta tik kaip pokštas) buvo įtraukta į Mančesterio (Jungtinė Karalystė) interneto bendrovės „Purple“ belaidžio interneto stotelių naudojimo sąlygas dvi savaites.

Tokiu būdu ši įmonė norėjo „pademonstruoti vartotojų suvokimo, ties kuo jie pasirašinėja norėdami gauti nemokamą interneto ryšį, trūkumą“. Šios įmonės belaidžio ryšio stotelės veikia įvairiose populiariose Mančesterio žmonių susibūrimo vietose.

Be to, „Purple“ paslaugos naudojimo sąlygose taip pat pasiūlė apdovanojimą visiems, kurie iš tiesų perskaitė tas sąlygas ir nusiskundė dėl viešuosius darbus numatančio punkto. Apdovanojimo nusipelnė tik vienas žmogus. Vienas iš 22 000!

IT specialistų visiškai nebestebina tai, kad žmonės sutiks su bet kokiomis sąlygomis, kad gautų galimybę naudotis nemokamu internetu. 2014 metais kibernetinio saugumo įmonė „F-Secure“ panašų eksperimentą atliko Londone – daugybės žmonių lankomoje vietoje pasiūlė belaidį internetą mainais už naudotojo pirmagimį.

Vadinamasis „Erodo punktas“ buvo aiškiai išdėstytas paslaugos teikimo sąlygose, bet šeši žmonės nusprendė, kad internetas svarbiau. Tiesa, eksperimento vykdytojai nesiaiškino, ar žmonės iš tiesų neskaitė sąlygų, ar tikrai norėjo atsikratyti savo vyriausio vaiko.

„F-Secure“ taip pat nurodė, kad nors „paslaugos teikimo sąlygos yra teisiškai įpareigojančios“, „vaikų atidavimas mainais už nemokamas paslaugas prieštarauja viešajai politikai“, todėl šio punkto laikymosi teisiškai nebuvo reikalaujama.

Apskritai tokių visiškai neskaitomų paslaugų teikimo sąlygų teisinė būsena yra ganėtinai abejotina. Nors pagal visus teisės aktus sąlygos, su kuriomis sutinka vartotojas, prieš tai įspėtas atidžiai perskaityti reikalavimus, iš tiesų yra teisiškai įpareigojančios, kai kurie ekspertai tvirtina, kad dėl galimybės derėtis dėl kai kurių sąlygų punktų stokos yra pažeidžiamas teisinis sąžiningumo principas, todėl ir pačios sąlygos iš tiesų negalioja.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(21)
(2)
(19)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: