Lietuvos mokytojai pradeda streikus (1)
Nuo antradienio reikalaudami kelti atlyginimus ir mažinti darbo krūvį dalis Lietuvos švietimo darbuotojų pradeda įspėjamuosius dviejų valandų streikus.
Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jesinas lrt.lt teigė, kad antradienį įspėjamąjį streiką surengs penkiolikos mokyklų ir keturių lopšelių–darželių darbuotojai Telšių rajone. Trečiadienį dvi akademines valandas nedirbs Zarasų rajono, ketvirtadienį – Klaipėdos ir Mažeikių rajono mokytojai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kitą savaitę streikų estafetę perims Kelmės, Palangos, Kretingos ir Akmenės švietimo darbuotojai. Mokytojai, kurie streiko metu turėtų vesti pamokas, bus mokykloje, o moksleiviai bus įspėti, kad turi ateiti tik į trečią pamoką. Lopšeliai–darželiai žada nedirbti nuo 6.30 val. iki 8.30 val.
Jeigu vaikai dėl transporto tvarkaraščių arba kitų priežasčių į mokyklą galės atvykti tik 8 valandą, pedagogai žada juos kaip nors užimti.
Vyriausybė neįvykdė įsipareigojimo švietimo darbuotojų atlyginimus pakelti nuo praėjusios rugsėjo pimosios ir pasižadėjo tai padaryti nuo 2008 metų pradžios. Mokytojų atlyginimus ketinama padidinti 20 proc., o kitų švietimo darbuotojų – 11 proc. Naujai išrinktą LŠDPS vadovę Rūtą Osipavičiūtę šie Vyriausybės pažadai tenkina. Tačiau R. Osipavičiūtės nepripažįstanti senoji LŠDPS vadovybė su pirmininku Aleksu Bružu priešaky kelia didesnius reikalavimus ir yra nusiteikusi radikaliau.
Spalio 5 dieną surengtame mitinge prie Vyriausybės reikalavo nuo jau nuo lapkričio 1 dienos darbuotojų atlyginimus kelti 20 proc., o nuo sausio 1 dienos – 30 proc.
Vyriausybei nepradėjus vykdyti šių reikalavimų dalis pedagogų pradeda įspėjamuosius streikus ir į juos neatsižvelgus grasina imtis radikalesnių priemonių – skelbti neterminuotus streikus, boikotuoti egzaminų sesiją.
A. Bružo teigimu, Švietimo ir mokslo ministerija yra paskaičiavusi, kad kokybiškai atlikti savo darbą mokytojui reikia 97 valandų per savaitę. Profesinės sąjungos vadovas teigia, kad problemoms išspręsti reikia ne tik kelti atlyginimus, bet ir priimti daugiau mokytojų, kurie perimtų dalį dabar dirbančiųjų krūvio. Skaičiuojama, kad Lietuvos mokyklose trūksta 1500 mokytojų, daugiausiai – anglų kalbos.
A. Bružas sako, kad švietimo sistemoje sudarytos darbo sąlygos atbaido potencialius darbuotojus ir verčia išeiti jau dirbančius. Nemažėjantį darbo krūvį turi pasidalinti likę mokytojai.
SEB Vilniaus banko analitikų duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį švietimo darbuotojų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis siekė 1514 Lt ir buvo 17 proc. mažesnis nei šalies vidurkis.
Mažiau per mėnesį uždirba tik žemės ūkio (1427,4 Lt) ir viešbučių bei restoranų (1069,1 Lt) sektorių darbuotojai, rašo „Delfi.lt“.
Statistikos departamento duomenimis, šių metų antrą ketvirtį vidutinis mokytojo atlyginimas siekė 1793 Lt (1345 Lt atskaičius mokesčius). Vidutinis atlyginimas Lietuvoje – 1826 Lt (1367 Lt).
Na, kad ir kaip ten būtų, bet tam tikro sujudimo švietimo sistemoje reikėjo. Nors ir radikalių pokyčių nebus, bet bent jau kažkas vyksta. Lieka tikėti, jog švietimo lygis pagal daugeli kokybinių ir žmogiškųjų parametrų ateityje tik gerės.