Moldovoje atšaukta „moldavų kalba“: kodėl Rusijai tai nepatinka? ()
Moldovos parlamentas visuose šalies įstatymuose įtvirtino „rumunų kalbos“ sąvoką vietoj „moldavų“ ir „gimtosios“ kalbos.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Moldovos parlamentas antrajame svarstyme pritarė valdančiųjų įstatymo projektui, kuris numato visuose šalies įstatymuose vietoj „moldavų“ ir „gimtosios“ kalbos įtvirtinti „rumunų kalbos“ sąvoką. „Už“ balsavo 58 deputatai.
Priėmimas vyko be diskusijų ir truko mažiau nei dvi minutes.
Pagal projektą frazės „moldavų kalba“, „valstybinė kalba“, „oficialioji kalba“ ir „gimtoji kalba“ bet kokia gramatine forma turi būti pakeistos fraze „rumunų kalba“ atitinkama gramatine forma.
Taigi po „techninių pakeitimų“ Moldovos konstitucijos straipsnis dėl kalbos sutrumpės ir turės tokį turinį: „Valstybinė Moldovos Respublikos kalba yra rumunų kalba“.
Tai, beje, nepatinka Rusijai, kuri nori išlaikyti atskirtį tarp Moldovos ir Rumunijos. Sovietai sukūrė moldavų kalbos mitą, kad sukurtų kažkokią moldavų tapatybę. Moldovų, kaip teigė sovietai, yra atskira kalba, rašoma kirilica. Pati Moldovos Sovietų Socialistinė Respublika buvo suformuota 1940 metais iš Besarabijos (regiono, aneksuoto iš Rumunijos tų pačių metų birželio 28 d.), ir Moldovos autonominės Sovietų Socialistinės Respublikos (Ukrainos TSR dalies).
Tačiau tai - ne naujiena. Kai Moldova 1991 metais skelbė nepriklausomybę, deklaracijoje buvo numatyta, kad valstybinė kalba yra rumunų. Daug moldavų apskritai mano, kad atskirtis nuo Rumunijos yra sovietų primesta nesąmonė.
Komunistai ir prorusiškos grupės protestavo prieš šį pasikeitimą. „Moldovos konstitucija: Moldova, moldavai, moldavų kalba“, – buvo rašoma viename plakate.