Ukrainietė apie Krymą: „Įtampa pasiekė kritinę ribą – visi kalba apie karą“  (2)

Lietuvoje senokai gyvenanti ukrainietė Julia Gordičuk 15min.lt pasakojo, kad Kryme ir kitose Ukrainos dalyse rusakalbiai niekuomet nebuvo skriaudžiami. Apie įvykius Kryme iš ten gyvenančių draugų sužinanti jauna moteris teigia, kad Ukrainoje žmonės nusiminę ir prislėgti – jie negali nekalbėti apie karą, nors ir nenori apie jį kalbėti.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-03-07 Ukrainietė apie Krymą: „Įtampa pasiekė kritinę ribą – visi kalba apie karą“  (2)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

***

Ketvirtadienį buvo paskelbta, kad Krymą okupavę Rusijos kariai sustiprino Ukrainos karinių dalinių blokadą Kryme. Siekdama užblokuoti Ukrainos laivyną, okupacinė Rusijos kariuomenė nuskandino du savo laivus.

Ukrainos autonominio Krymo regiono parlamentas ketvirtadienį pritarė siūlymui, kad Krymas turi tapti Rusijos Federacijos dalimi. Vietos vyriausybė planuoja surengti referendumą dėl šio klausimo kovo 16 dieną.

Nutarime sakoma, kad šių metų kovo 16 dieną turi būti surengtas referendumas Krymo regione, įskaitant Sevastopolio miestą, kuriame būtų pateikti du alternatyvūs klausimai: „Ar palaikote Krymo pakartotinį prisijungimą prie Rusijos Federacijos su Rusijos Federacijos subjekto teisėmis?“ ir „Ar palaikote 1992 metų Krymo Respublikos konstitucijos atkūrimą ir Krymo, kaip Ukrainos dalies, statusą?“

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį perspėjo, kad referendumas dėl Krymo jungimosi prie Rusijos pažeistų Ukrainos konstituciją ir tarptautinę teisę.

Vėliau pranešta, kad JAV įveda sankcijas Rusijai. „Itar-Tass“ skelbia, kad Baltieji rūmai ketvirtadienį pranešė, jog Barackas Obama jau pasirašė įsakymą įvesti sankcijas oficialiems Rusijos atstovams ir organizacijoms, atsakingiems už demokratinių Ukrainos institucijų užėmimą. Tikslios pavardės asmenų, kuriems gresia sankcijos, neskelbiamos.

Taip pat skelbiama, jog JAV eskadrinis minininkas „USS Truxtun“, apginkluotas valdomomis raketomis, plaukia į Juodąją jūrą, kur dalyvaus pratybose su Bulgarijos ir Rumunijos pajėgomis, ketvirtadienį pranešė Jungtinių Valstijų karinės jūrų pajėgos, pridūrusios, jog šie manevrai buvo suplanuoti dar prieš prasidedant krizei Ukrainoje.

„Juodojoje jūroje šis laivas aplankys vieną uostą ir dalyvaus įprastose, anksčiau suplanuotose pratybose su sąjungininkais ir partneriais tame regione, – sakoma Amerikos karo laivyno pranešime. – „Truxtun“ operacijos Juodojoje jūroje buvo suplanuotos gerokai anksčiau nei jis išplaukė iš Jungtinių Valstijų.“

Tas laivas priklauso JAV lėktuvnešio „George H.W.Washington“ kovinei grupei, kuri išplaukė iš savo bazės Virdžinijoje vasario viduryje.

Tuo tarpu Ukraina pasirengusi kuo greičiau pasirašyti su Europos Sąjunga Asociacijos sutartį, kurios ankstesniam prezidentui Viktorui Janukovyčiui nesutikus pasirašyti, kilo politinė krizė, sakė ketvirtadienį laikinasis Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas.

„Ukrainos vyriausybė yra apsisprendusi pasirašyti (ES) asociacijos sutartį…, mes pasirengę (tai padaryti) kuo greičiau“, – pažymėjo jis po susitikimo su ES lyderiais skubiai sušauktame posėdyje Briuselyje.

***

– Ką jums pasakoja draugai iš Krymo?

– Būtina paminėti, kad apie pusė gyventojų ten – rusai, gyvenantys Kryme nuo senų laikų. Nuomonės Kryme išsiskiria, yra žmonių, kurie palaiko V.Putiną kaip politiką, bet jie tikrai nenori karo. Kitiems V.Putinas visai ne prie širdies.

Mano draugai iš Krymo pasakoja, kad absoliučiai niekas Kryme nenori, kad ten būtų Rusijos kariuomenė, niekas nenori, kad jiems meluotų per žiniasklaidą. Niekas ten nenori kardinalių pokyčių.

Iš draugų pasakojimų žinau, kad visada ukrainiečiai, totoriai ir kiti Kryme su rusais sugyveno puikiai. Iš to, ką man pasakoja, akivaizdu, kad niekas nenori, jog Krymas taptų Rusijos dalimi. Jeigu žmonės nori gyventi Rusijoje, niekas netrukdo jiems išvykti.

– Tuo metu V.Putinas aiškina, kad jis neva bando apsaugoti rusakalbius gyventojus.

– Mano tėvas ukrainietis, mama – rusė, todėl namuose kalbėdavome rusiškai, tačiau moku ir ukrainiečių kalbą. Niekas į mane gyvenime nėra žiūrėjęs kreivai, jei kalbėjau rusiškai.

Ukrainoje nė karto neteko matyti, kad būtų skriaudžiami rusai. Esu iš Odesos, ten visi persimaišę – rusai, ukrainiečiai, turkai. Nė karto nemačiau, kad rusai būtų įžeidinėjami, kad vyktų kokie nors konfliktai. Ir kituose Ukrainos miestuose neteko matyti tokių dalykų.

Todėl netikiu Rusijos žiniasklaida, kuri rodo žmones, kalbančius su aiškiu rusišku akcentu, o mes jį labai greitai išgirstame, kad jie gyvena Ukrainoje ir yra čia skriaudžiami. Taip gyvenome nuo 1991 metų, niekas nieko neįžeidinėjo.

– Galbūt jūsų draugai pasakojo, kaip Kryme elgiasi Rusijos kareiviai?

– Iš gaunamų nuotraukų, net jeigu jos padarytos telefonu, akivaizdu, kad visų žmonių nervai yra įtempti tiek, kad bet kada gali sprogti. Greičiausiai kareiviams duotas įsakymas kol kas nešaudyti, tačiau matau jų akyse, kad jie nervinasi ir išgyvena. Tai yra aštri situacija, ukrainiečiai taip pat gyvena didelėje įtampoje.

Odesoje gyvenantys tėvai man pasakoja, kad labai jaučiasi, jog žmonės nusiminę ir prislėgti. Apie karą jie negali nekalbėti, nors ir nenori apie jį kalbėti. Žmonėms yra labai sunku, tiek ukrainiečiams, tiek rusams.

Rusija turi kažkokį planą, arba jie nori pasiimti Krymą arba ne tik jį, kartu ir rytines Ukrainos dalis. Greičiausiai kol kas ji tik nori pasižiūrėti, kaip į tai reaguos JAV ir Europos Sąjunga.

Akivaizdu, kad Rusija vykdo informacinį karą, jie aiškina, kad Ukrainoje visus žudo, ukrainiečiai yra baisūs žmonės, todėl rusai visus gelbėja. Nors Kryme liudininkai mato žmones, kurie dėvi uniformą ir turi rusiškus pasus. Jeigu V.Putinas neigia, kad jis siuntė karius, po to turėtų sekti kažkoks niekšiškas žingsnis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
Autoriai: Lauryna Vireliūnaitė
(1)
(0)
(0)

Komentarai (2)