Nemokami bitkoinai studentams: kaip juos išleis? (0)
Studentai gauna 100$ vertės bitkoinų išbandymui ir kriptovaliutų priimtinumo platinimui. Ar jiems pavyks?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kas nutinka, koledžo studentui nemokamai davus grynųjų? Tai yra klausimas, į kurį stengsis atsakyti eksperimentas, vykdomas Kembridže, Masačiusetse. Nuo šio mėnesio pradžios MIT studentams duodama 100$ vertės bitkoinų.
Bitkoinai šlovinami kaip pinigų ateitis, būdas anonimiškai nusipirkti viską, nuo kavos iki nelegalių narkotikų. Tačiau tapti įprasta valiuta jam sekasi sunkiai. Įliedamas bitkoinus į bendruomenes, MIT Bitcoinų projektas tikisi padidinti kriptovaliutos priimtinumą tarp žmonių, kurie kitu atveju jos gal nė nebūtų bandę.
„Mes kuriame ekosistemą,“ sako Danas Elitzeriš MIT Sloan vadybos mokyklos, vykdantis projektą drauge su Jeremy'iu Rubinu ir Richard'u Ni. „Gavome tokį tankį ir kritinę masę, kad tikimės suprasti, kas įmanoma, kai Bitcoinai bus priimami ir naudojami plačiau.“
Projekto finansavimui Elitzeris su komanda anksčiau šiais metais surinko daugiau, nei 500 000$ iš buvusių studentų; apie pusę pervedė Alexandaras Morcosas, buvęs studentas, dabar valdantis didelio dažnio prekybos sandorių firmą Niujorke. Pirmosios stipendijos pasiekė studentus, užsirašiusius prieš dvi savaites. Studentai su bitkoinais gali daryti ką tinkami – jei tik tai legalu.
Vienas populiarus leidimo būdas – maistas išsinešimui. Bostone nemažai bitkoinus priimančių kavinių, tarp kurių Patty Chen's Dumpling Room ir Veggie Galaxy. Be to, ten yra vieni pirmųjų bitkonių ATM Amerikoje, o MIT miestelio parduotuvės dabar priima valiutą mainais į, arkime, vadovėlius ir koledžo marškinėlius.
Samas Udotongas, studijuojantis kosmoso ir orlaivių inžineriją, įkvėptas miestelyje atsiradusių bitkoinų įplaukų, per ateinančias dvi savaites planuoja pradėti startuolišką projektą. Jo Fireflies programėle studentai galės mainais į bitkonius siūlytis atlikti arba prašyti atlikti užduotis, tarkime, šaltą vakarą paimti maistą iš kavinės. Rugpjūtį Fireflies laimėjo Awesome prizą MIT Bitcoin Project surengtame konkurse.
„Galima eiti į restoraną ar apsipirkti internetu, tačiau norint naudotis tuo fiziškai, nelabai ką buvo galima padaryti,“ sako Udotongas. „Tikimės, Fireflies užpildys šią spragą.“
Nemažai studentų nusprendė neišleisti savo bitkoinų, o pasilikti juos kaip investiciją ar parduoti už įprastinius pinigus. Jonathanas Harvey Buschelis, elektros inžineriją studijuojantis pirmakursis, sako planuojantis dalį gautų bitkoinų panaudoti kaip pinigų siuntimo draugams būdą, kadangi bitkoinai siūlo patrauklią alternatyvą banko paslaugoms.
Laikas parodys, ar šis projektas sukurs apie bitkoinus tvarią bendruomenę. Elitzer'io komanda renka duomenis iš naudotojų, siekdami išsiaiškinti, kaip jie naudoja pinigus ir ar jų požiūris į valiutą pasikeitė.
„Manau, augantis kriptovaliutų supratimas yra teigiamas dalykas, nors taip pat svarbu, kad žmonės suvoktų susijusią riziką ir reguliavimo klausimus,“ sako Johnas Villasenoras iš Kalifornijos universiteto Los Angelese. Pavyzdžiui, anksčiau šiais metais įvykęs populiarios mainų svetainės Mt Gox žlugimas klientams atsiėjo milijonus bitkoinų. Subtilesnis bitkoinų reguliavimas tebelieka pilkojoje zonoje, kaip matėme nesename teisiniame mūšyje su bitkoinų gavybos įrankiu Tidbit.
Williamas Lutheris, Kenyon koledžo Ohajuje ekonomistas dar priduria, kad projektui gali nepavykti triumfuoti prieš ribotas atsiskaitymo bitkoinais galimybes ir visuomenės spaudimą naudoti įprastesnę valiutą. „Tai ne taip paprasta. Galima duoti studentui 100 $ vertės bitkoinų, bet priversti juos naudoti neina,“ sako jis.
Aviva Rutkin
New Scientist № 2997