Kaip taupyti laiką ir padidinti produktyvumą: pagrindinės taisyklės ir labai efektyvus „Pomodoro“ metodas - išbandykite patys ()
Ko gero, daugumai pažįstama situacija arba net ir nuolatinė būsena, kai darbo dienos pabaigoje lieka kalnas nepabaigtų užduočių. Kaip su jomis susitvarkyti sklandžiau ir efektyviau?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kas yra produktyvumas ir kam apskritai jį didinti?
Produktyvumas yra neatsiejamas nuo tinginystės. Ne veltui Billas Gatesas dažnai sau kartojo: „Aš visada pasirinksiu tingų žmogų sunkiam darbui atlikti, nes tingus žmogus visada ras lengviausią būdą tai padaryti“. Su šiuo teiginiu labai susijusi ir produktyvumo samprata, t.y. darbo rezultatų ir sąnaudų santykis. Didesnis produktyvumas reiškia, kad per trumpesnį laiką atliekama daugiau užduočių. Didesnis produktyvumas – tai geresni rezultatai, kurie gali atsispindėti ne tik laike, kurį galima išnaudoti maloniai, bet ir piniguose. Žinoma, didesnis produktyvumas darbe lemia ir didesnę žmogaus savivertę bei pasitenkinimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pagrindiniai principai, kurie leis padidinti produktyvumą
Pranešimai
Naujas el. laiškas, vibracija, informuojanti apie skambutį, SMS žinutė ar pranešimas socialiniame tinkle. Visa tai atitraukia nuo darbų. Išeitis? Išjungti telefono garsą arba atsisakyti nesvarbių pranešimų. Taip pat rekomenduojama atitinkamai sukonfigūruoti savo el. pašto dėžutę: nustatyti taisykles, dėl kurių laiškai bus nukreipiami į atitinkamus aplankus. Be to, siūloma atsisakyti naujienlaiškių, kurių niekada neatidarai ir neskaitai.
Internetas ir socialiniai tinklai
Jeigu internetas reikalingas darbui – naudok jį darbui. Nenaršyk „įdomiuose“ puslapiuose ar stenkis nesinaudoti socialiniais tinklais. Sudėtinga? Tikrai nelengva, tačiau šiuo atveju gali padėti tam tikra nustatyta tvarka ir savęs drausminimas. Pavyzdžiui, skirk šiems dalykams 15 minučių pietų metu.
Aplinka
Įvairūs tyrimai parodė, kad labiausiai dėmesį blaškantys aplinkos elementai yra pašaliniai pokalbiai. Žinoma, dar yra tokių fizinių veiksnių, kaip nepatogi kėdė, netinkamas stalo aukštis, apšvietimas ar oro temperatūra, tačiau pokalbiai blaško net dviem būdais: tada, kai juose dalyvauji, ir tada, kai girdi aplinkui. Norint izoliuotis nuo pokalbių triukšmo, lengviausia pasitelkti ausines.
Organizavimas ir planavimas
Kai jau susikursi idealias (ar bent jau patogias ir tinkamas) darbo sąlygas, imkis organizavimo ir planavimo dalykų. Suplanuok savo dieną ir savaitę. Nustatyk svarbiausias užduotis, kurios turi būti atliktos per konkretų laikotarpį. Pasistenk, kad mažiausio svarbumo ar lengviausios, mažiausiai laiko (5–15 min.) reikalaujančios užduotys būtų atliktos iškart, o tas, kurioms reikia daugiau laiko, priklausomai nuo svarbumo ir skubos prioritetų organizuok į eilę.
Pertraukos
Varle.lt specialistų teigimu, dirbant kompiuteriu visada labai svarbu pasidaryti reguliarias pertraukas. Kas kurį laiką tiesiog būtina atitraukti žvilgsnį nuo ekrano. Rekomenduojama tai padaryti bent 5 minutėms po kiekvienos darbo kompiuteriu valandos. Tačiau neprivalai nuolat žvilgčioti į laikrodį ar telefoną. Tiesiog nustatyk telefone laikmatį, kuris informuos, kada metas trumpai akių pertraukėlei. Būtina paminėti ir tikrai siūloma taikyti populiarų Francesco Cirillo sukurtą efektyvaus darbo ir mokymosi metodą „Pomodoro“. Šios technikos pavadinimas yra kilęs iš itališko žodžio, apibūdinančio pomidoro formos virtuvinį laikmatį.
Padalink savo darbui skirtą laiką į visiško susikaupimo (25 min.) ir trumpų pertraukų (5 min.) laiką. Po 4 tokių ciklų leisk sau atsipūsti 15–30 min. Tai nebūtinai reiškia nieko neveikimą, bet galbūt tą laiką gali skirti lengvesniems darbams, kuriuos atliekant kažkiek atsipalaiduotum. Žinoma, šio metodo schema galima pritaikyti prie savo poreikių ir galimybių.
Pagrindiniai „Pomodoro“ metodo principai:
- Nedalink visiško susikaupimo laiko bloko į atskirus blokus. Nepamiršk: 25 min. absoliučiai jokio blaškymosi ir absoliutaus susikaupimo darbo.
- Darbus, kuriems reikia daugiau nei 5–7 visiško susikaupimo blokų, padalink į mažesnes dalis.
- Jeigu viena užduotis atrodo nepakankama vienam darbo ciklui, papildyk ciklą keliais darbais.
- Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad „Pomodoro“ metodas yra efektyvaus darbo/mokymosi būdas, o ne laisvalaikio organizavimo technika.
Įrenginiai ir priedai, kurie padės padidinti produktyvumą
Norint padidinti savo darbo efektyvumą, taip pat reikėtų protingai naudotis technikos ir technologijų laimėjimais. Sudėtinga kalbėti apie produktyvumą, kai kompiuteris nuolat stringa atliekant „kopijavimo-įklijavimo“ sudėtingumo darbus. Kokios apskritai reikia įrangos efektyviam ir maloniam darbui?
Galingas kompiuteris
Kompiuterio darbui pasirinkimas yra gana plati tema, tačiau reikėtų akcentuoti tai, kad našiam darbui reikia įrenginio, kuris spėtų su tavimi. Pagrindiniai parametrai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį yra procesoriaus tipas bei RAM atminties dydis. Kai kuriems darbams pakaks 4 GB operatyviosios (RAM) atminties, labiau sudėtingoms (pvz., grafikos) užduotims reikės daugiau (8 GB) RAM talpos, spartaus SSD disko.
Aušinimo stovas nešiojamam kompiuteriui
Dirbant ne tik tu gali perkaisti, bet ir tavo kompiuteris gali sustreikuoti, todėl tikrai verta pagalvoti apie aušinimo stovą, kuris apsaugos tavo nešiojamą kompiuterį pernelyg didelio įkaitimo metu.
Monitorius
Antrasis monitorius padidina produktyvumą maždaug 60 proc. dėl to, kad tavo dispozicijoje atsiranda didesnė darbinė erdvė ir padeda negaišti laiko kelių langų ir programų valdymui (atidarymui, uždarymui, sumažinimui). Papildomas ekranas yra būtinas, jei dirbi su grafika ar nuotraukomis. Iš tikrųjų papildomas monitorius palengvins bet kokį darbą nešiojamu kompiuteriu.
Projektorius
Monitorius yra puikus individualiam darbui, tačiau susirinkimuose, mokymuose ir konferencijose labai praverčia projektorius. Kam keliems asmenims nepatogiai žiūrėti į vieną kelių colių ekraną, jei tai galima patogiai peržiūrėti kokiame 300‘‘ ekrane? Labai praktiškas sprendimas yra belaidis projektorius su trumpojo nuotolio projekcijos funkcija, kuriuo galima pasinaudoti bet kokioje vietoje. Tokį projektorių galima padėti vos 30 cm atstumu nuo ekrano. Galima jį nustatyti vertikaliai ar horizontaliai ir atvaizduoti prezentaciją ant sienos.
Patogi kėdė
Įsivaizduoji 8 val. trukmės sėdėjimą ant taburetės priešais kompiuterį? Sėdimas darbas reikalauja ypatingo patogumo, kurį gali užtikrinti kokybiška darbo kėdė su aukšta atrama bei porankiais.
Belaidė pelė ir klaviatūra
Taupyk laiką ir vietą ant savo darbo stalo. Naudojimasis kompiuteriu bus paprastesnis, jei naudosiesi belaidžiais duomenų įvesties sprendimais.
„Bluetooth“ ausinės
Ausinės yra tiesiog būtinas priedas, jei dirbi ne vienas. Naudodamasis ausinėmis lengvai atsiskirsi nuo triukšmo ir galėsi klausytis mėgstamos ir motyvuojančios muzikos. Rekomenduojama rinktis tokį ausinių modelį, kurį tuo pat metu galima prijungti prie išmanaus telefono ir nešiojamo kompiuterio, nes toks variantas leis patogiai klausytis muzikos bei atsiliepti į skambutį neatitraukiant rankų nuo klaviatūros.