Net 95 proc. to, kaip mes jaučiamės, priklauso nuo mūsų įpročių: 10 svarbiausių žingsnių, kaip pakeisti blogus įpročius ir palengvinti savo gyvenimą  (4)

Psichologiniai tyrimai atskleidė, kad 95 proc. visų minčių, jausmų, veiksmų bei pasiekimų yra įpročių padarinys. Viena svarbiausių įžvalgų, padedančių įvairiems žmonėms būti laimingesniems ir sėkmingesniems – suvokimas, kad gyvenimo kokybės pokyčius lemia naujų įpročių formavimas. Tačiau daugelis skundžiasi, kad jiems nepavyksta pakeisti ydingų įpročių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Eurointegracijos projektų“ verslo analitikas ir konsultantas Augustinas Rotomskis dalijasi savo mintimis, kaip sėkmingai keisti įpročius. Anot A. Rotomskio, kiekvienas įprotis turi atlygį. Negatyvūs įpročiai tenkina infantilius norus, kurie suteikia trumpalaikį malonumą, bet neretai yra destruktyvūs ilgalaikėje perspektyvoje. Pozityvūs įpročiai tenkina brandesnius individo poreikius, kurie pasirūpina ilgalaike gerove. Tačiau dažnai žmonės bijo trumpalaikio kaitos sukeliamo diskomforto, todėl renkasi gyvenimą jų netenkinančioje kasdienybėje.

A. Rotomskis teigia, jog, bandydami keisti savo įpročius, daugelis žmonių susiduria su vidiniu pasipriešinimu. Svarbu suvokti, kad, teisingai perpratus įpročių keitimo principus ir išvengus tipinių klaidų, galima sėkmingai pakeisti savo gyvenimą.

1. Įpročio įvardijimas

Tyrėjai pabrėžia, jog kiekvienas įprotis susideda iš signalo, veiksmo ir atlygio. Keistini įpročiai yra nuspėjami. Tam tikrose situacijose mes elgiamės nuspėjamai ir gauname prognozuojamą atlygį. Pavyzdžiui, po nemalonaus pokalbio su bendradarbiu, puolate valgyti saldumynus, taip bandydami nusiraminti. Negatyvių įpročių skiriamasis bruožas yra tas, jog jie neišsprendžia gyvenimo problemų. Saldumynų suvalgymas po konflikto nepašalina konflikto priežasčių ir nepagerina santykio su bendradarbiu. Šiuos negatyvius įpročius reikia nustatyti ir tikslingai keisti. Jūsų užduotis – gebėti įsivardyti besikartojantį įprotį, kurį norite pašalinti arba pakeisti.

2. Signalo įvardijimas

Įsivardijus norimą keisti įprotį, reikia nustatyti, kokiose situacijose šis įprotis pasireiškia. Pavyzdžiui, darbe turite atlikti svarbią užduotį, tačiau vietoje to, kad ją pradėtumėte, tikrinate interneto naujienas. Apgalvokite, kas paskatina šį jūsų veiksmą. Noras prasiblaškyti ar galbūt baimė pradėti sudėtingą užduotį? Jūsų tikslas – įsivardyti signalus, po kurių pasireiškia keistinas įprotis.

3. Atlygio nustatymas

Pasikartojančio įpročio ciklą lemia atlygio gavimas. Kiekvienas blogas įprotis turi užslėptą jūsų troškimo patenkinimą. Pavyzdžiui, grįžę iš darbo gausiai prisivalgote. Tikrai esate toks išalkęs ar tiesiog ieškote paguodos po sunkios dienos? Mes renkamės mažus apdovanojimus, kurie suteikia trumpalaikį pasitenkinimą jausmą, bet ilgalaikėje perspektyvoje nesuteikia laimės. Jūsų užduotis – įsivardyti troškimus, kuriuos tenkinate blogu įpročiu. Supratus keistino įpročio priežastis, tampa lengviau jį pakeisti.

4. Naujo įpročio sukūrimas

Supratus blogo įpročio atlygį, jį keisti reikia pagal planą. Kai žinote signalus, kurie jus skatina elgtis prognozuojamu būdu, reikia pakeisti įprastą veiksmą.

Jūsų užduotis sudaryti išankstinį planą savo įpročiui ir nuspręsti, ką darysite pajutę signalą, kuris provokuoja blogus įpročius.

5. Tikėjimas ir atsakomybė

Psichologai pabrėžia, jog tikėjimas yra neatsiejama kiekvieno įpročio keitimo dalis. Mes bijome sau pripažinti, jog mes patys sukuriame pasaulį, kuriame gyvename. Bijodami prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, savyje skatiname mąstymą, jog negalime pasikeisti. Žmogui, suvokus atsakomybę už savo pokyčius, pradeda augti pasitikėjimas savimi ir atsiranda galimybė pasikeisti. Jūsų turite suprasti, jog kiekvienas įprotis yra jūsų pačių pasirinkimas ir tik jūs vienas jį kontroliuojate.

6. Tikslai ir planas

Daugelis žmonių nori pasikeisti, bet nežino, kodėl jie tai daro. Neretai pasigirsta pasakymai „reikėtų“ ir „turėčiau“, bet anapus šių žodžių nėra aiškios motyvacijos, tikslų ir pokyčių planų. Užsirašykite svarbiausias priežastis, kodėl norite pasikeisti. Ši motyvacija padės laikytis disciplinos, kuri paskatins jus veikti. Tiksliai pasižymėkite, kada ir ką ketinate daryti, kaip ketiname pamatuoti savo pasiekimus, kokia bus to nauda, su kokiomis kliūtimis galime susidurti, kokie galimi kritiniai momentai. Svarbu viską užrašyti popieriuje ir laikytis plano. Šis planas turėtų būti peržiūrimas kiekvieną dieną, taip siekiant save motyvuoti ir neatitraukti dėmesio nuo pokyčių.

7. Koncentracija į prioritetus

Jeigu vienu metu siekiame pakeisti mažesnį kiekį įpročių ir į juos gebame sutelkti visą dėmesį, tikimybė pasikeisti padidėja kelis kartus, todėl rekomenduojama skirti visą energiją vieno įpročio keitimui per mėnesį. Pabandykite pakeisti nors vieną nedidelį savo įprotį ir pamatysite, kad pokyčiai įmanomi. Kai pasiekiamas mažas laimėjimas, išjudinamos jėgos, kurios skatina siekti kitų pergalių.

8. Įsipareigojimas pokyčiams

Jūs privalote aiškiai sau įsivardyti, kodėl norite keisti įprotį ir 100 procentų įsipareigoti pokyčiams. Dalinis įsipareigojimas lemia tai, jog asmuo greitai atitraukia dėmesį ir sugrįžta prie senų įpročių. Įsivardykite, kodėl jūs norite pasikeisti ir įsipareigokite pasikeisti, nesvarbu, kiek laiko tai truks.

9. Palaikymas

Suraskite bendraminčių, kurie padės jums pasikeisti. Palaikanti grupė gali padėti pasikeisti. Raskite bent vieną bendramintį, kuris jus palaikytų pokyčių metu. Palaikantis žmogus, skleisdamas pozityvias idėjas bei motyvuodamas, gali tapti paskata tęsti pokyčių procesą.

10. Pozityvus mąstymas

Silpnumo momentais neretai gali kilti tokios mintys, jog pokytis yra per sudėtingas ir nepavyks jo įgyvendinti. Kai įsileidžiame kritines mintis, jog paralyžiuoja mūsų veikimą ir atsiranda prieštaravimas tarp mūsų elgesio ir mąstymo. Mąstymas gali arba padėti, arba kenkti siekti tikslų, todėl svarbu keisti slegiančias mintis į pozityvias.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: alfa.lt
(12)
(2)
(10)

Komentarai (4)