Futuristas A. Lightmanas: politinį elitą pakeis kolektyvinis intelektas (3)
Artimiausiais dešimtmečiais pasaulio politikos, finansų, technologijų srityse įvyks kardinalių pokyčių, kurie iš esmės pakeis dabar egzistuojančią visuomenę. Šių laikų Emanueliu Kantu vadinamas amerikiečių rašytojas, verslininkas, futuristas Alexas Lightmanas neabejoja, kad per artimiausius dešimtmečius įvyksiantys pokyčiai sukurs tobulesnę, prie idealios labiau priartėsiančią visuomenę. Kaip pasaulis atrodys po kelių dešimtmečių, kalbame su pirmąją “Economist Reader’s Award” premiją “už inovacijas, kurios, tikėtina, radikaliai paveiks pasaulį iki 2020-ųjų”, pelniusiu Alexu Lightmanu.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
VEIDAS: Jūsų požiūriu, kaip per artimiausius dešimtmečius pasaulyje keisis vyraujančios politinės ideologijos?
A.L.: Manau, kad neliks susipriešinimo tarp kairės ir dešinės, nes jau ir dabar politinės partijos tolsta nuo klasikinių savo ideologijų. Netgi manau, kad greitu laiku neliks politinio elito, nes dabar Vakarų pasaulyje vyraujančią atstovaujamąją demokratiją pakeis tiesioginė. Tai rodo visi ženklai: masiniai protestai, revoliucijos įgauna vis didesnį mastą, šiuose procesuose dalyvauja vis didesnė žmonių grupė, o svarbiausias jų reikalavimas – leisti dalyvauti priimant su jų gyvenimu susijusius sprendimus. Politinį elitą, mano nuomone, pakeis kolektyvinis valdymas, o tobulėjant technologijoms ir didėjant jų prieinamumui, svarbiausius sprendimus priims politiškai aktyviausi, bet kartu anonimiški, hierarchiškai neišranguoti visuomenės nariai.
Ar kalbate apie tai, kad politinį elitą pakeis kolektyvinė sąmonė?
A.L.: Galima pasakyti ir taip. Tačiau ši sistema nebus bukas minios valdymas, kur sprendimus diktuoja diletantiški, nekompetentingi, neinformuoti asmenys. Manau, dabartinį politinį elitą pakeis intelektualinis elitas – žmonės, kurie liks nematomi, bet kurie savo žiniomis ir kompetencija sugebės sureguliuoti dabar politikoje ir ekonomikoje tvyrantį chaosą. Bus sukurtos visiškai naujos superstruktūros, kolektyvinis superprotas, ir globalus socialinis superorganizmas.
O kalbant apie ekonomiką, kokių pokyčių galima tikėtis pasaulio finansų struktūroje?
A.L.: Artėjame prie pasaulinio dabartinių finansų kolapso: gyvenimas į skolą, burbulo pūtimas negali trukti amžinai. Jau dabar ekonomikos guru siūlo įvairius sprendimus, kaip transformuoti pasaulio finansų struktūrą, bet tam reikės drastiškų sprendimų, kurie nebus lengvi ir paprasti. Kita vertus, juos priimti padės besibaigiantys naftos ištekliai, kurie dabar yra ekonomikos varomoji jėga. Dar vienas svarbus aspektas – kad keisis pati visuomenė, jai dabartinė ekonomikos struktūra taps pernelyg ankšta, pernelyg ribojanti, atgyvenusi. Jau dabar vystomos tokios metodikos kaip rinkos prognozavimas remiantis kolektyviniu intelektu.
Kaip, jūsų nuomone, pasaulio vaizdą pakeis sparčiai senstanti visuomenė?
A.L.: To nesibaiminčiau, nes technologijos pažengė jau tiek, kad žmogus greitai taps nemirtingas. Itin populiarėjančios transhumanizmo idėjos nebeatrodo fantastiškos – žmogaus nemirtingumas atrodo visiškai realus, nes jau po keliasdešimties metų žmogaus smegenys, jo intelektas galės būti “perkeltas” į kitą materialųjį kūną – odos, kraujo, organų funkcionavimas nebeturės jokios reikšmės.
Skamba beveik neįtikėtinai. Kalbate apie žmogaus protu valdomus robotus?
A.L.: Mokslininkai jau kuria planus, kaip tai bus įgyvendinta praktiškai. Rusijoje grupė mokslininkų sukūrė strategiją “Rusija 2045”, kurioje numatyta, jog “reinkarnacija” galima ne tik kalbant apie žmogaus protą, bet ir apie sąmonę. Gal tai sunku suprasti, bet jau kuriamos technologijos, kurios leis žmogaus protui net po jo fizinės mirties valdyti įvairius procesus.
Ar pats sutiktumėte, kad jūsų protas taptų nemirtingas?
A.L.: Be jokios abejonės. Netgi to norėčiau. Mielai sutinku tapti savo smegenų “donoru”. Tik reikia suprasti, kad viskas bus paremta ne fiziniu smegenų funkcionavimu, o jų skleidžiamų impulsų panaudojimu, skaitmenizavimu.
Kokią reikšmę tokioje skaitmeninėje, technologinėje, anoniminėje visuomenėje turės religija?
A.L.: Jos reikšmė neišnyks, bet pats religijos, Dievo suvokimas keisis. Netgi dalis transhumanistų neneigia aukštesnės jėgos egzistavimo, o kai kurie ja net neabejoja. Bet kuriuo atveju tikiu, kad proto tobulėjimas reiškia ir dvasios tobulėjimą, tad gėrio idėja negali būti paneigta. Aukštesnio sąmoningumo lygio žmonės ateities visuomenėje bus dvasingesni, turės kilnesnes moralines vertybes. Apie tai sprendžiu netgi iš savo asmeniškai pažįstamų mokslininkų, transhumanistų. Jų tikslai yra visiškai kilnūs, jie siekia geresnės, tobulesnės visuomenės.