Mokslininkai turi dar vieną versiją, kas gali vykti Bermudų trikampyje  (1)

Bermudų trikampis, mįslinga teritorija vandenyne, nusidriekusi tarp Bermudų, Puerto Riko ir Floridos smaigalio, per daugelį metų pasiglemžė ištisą ordą nieko neįtariančių laivų, lėktuvų ir žmonių.


Apie šiuos dingimus prikurta begalė istorijų. Ateiviai, grobiantys žmonės tyrimams. Visokios geomagnetinės audros, suklaidinančios pilotų navigacines sistemas.

Prarastoji Atlantida, įsiurbianti laivus paslaptinga, nežinoma jėga. Na, arba galingas sūkurys, įsiurbiantis viską tiesiai į kitą dimensiją. Bet visą tą laiką mokslininkai pirštu rodė ir į įtikėtinas dingimo priežastis – ir sakė, kad rizika keliauti Bermudų trikampyje ir ne ką didesnė, nei bet kuria kita vandenyno vieta.

O pastaruoju metu buvo iš naujo prikelta hipotezė apie tai, kad dingimus gali lemti milžiniškos nirčiosios bangos (angl. rogue wave). Ši hipotezė nėra nauja, bet grupė Britanijos mokslininkų naujame trijų serijų BBC miniseriale

„Bermudų trikampio paslaptis“ nagrinėja įrodymus apie keistas bangas ir žmogiškąsias klaidas. „Neabejotina, kad ši zona dėkinga netikėtų nirčiųjų atsiradimui, – sako Southamptono universiteto okeanologas Simonas Boxallas. – Jos įmanomos bet kur, kur vienoje vietoje siaučia kelios audros“.

Nirčiosios bangos yra stačios ir aukštos, tarsi vandens siena – ir pasak Nacionalinės Vandenynų ir Atmosferos administracijos (NOAA), jos dažnai smogia netikėtai.

Pavyzdžiui, jos dažnos pačioje Afrikos žemyno pietiniame smaigalyje, kur susiduria bangos iš vienu metu siaučiančių audrų pietų Atlante, Indijos ir Pietų vandenynuose, sako S.Boxallas. Jis pastebi, kad ten, kaip ir Bermudų trikampyje, taip pat yra konteinerinių laivų.

Ta pati situacija yra ir Bermuduose, kur audros gali atklysti iš visų krypčių – nuo Meksikos, pusiaujo, ar toli iš rytų Atlanto. Jei kiekviena banga siekia 10 metrų, tokios į vieną susijungusios bangos dažniausiai ir virsta nirčiosiomis bangomis, kurių aukštis gali būti ir 30 metrų.

Southamptono universiteto inžinieriai sukūrė kelis laivų modelius, o tame tarpe ir „USS Cyclops“ modelį – laivo, pradingusio Bermuduose 1918 kartu su 300 juo plaukusių žmonių. Jie baseine inicijavo nirčiųjų bangų simuliaciją ir išsiaiškino, kad susidūrę su jomis, laivai išties gali labai greitai nuskęsti.

Tyrimas parodė, kad kuo didesnis laivas, tuo jam buvo sunkiau išsilaikyti vandens paviršiuje. Tokios bangos užpila ir mažesnius laivus, bet kartais jie gali pasiekti ir bangos viršūnę. Dujų burbuliukai, magnetinės anomalijos… o gal žmonės tiesiog yra žmonės? S.Boxallas sako, kad žmonės dažnai kalba apie Bermudų trikampyje esančias keistas magnetines anomalijas. „Bet ten nieko tokio nėra“, – tvirtina mokslininkas.

Pasak jo, Žemėje yra magnetinių anomalijų, tik jos nutinka ten, kur po Žemės pluta juda mantija ir artimiausia tokia yra už 1600 kilometrų, Brazilijos pakrantėje – t. y. labai toli nuo Bermudų trikampio.

Kita teorija skelbia apie metano dujų kišenes, iš kurių išsilaisvinusios dujos galimai iškyla į paviršių ir sumažina vandens, kuriuo plaukia laivas, tankį – kas galiausiai baigiasi laivo paskendimu. Tačiau, sako S.Boxallas, iki šiol joks eksperimentas nepatvirtino tokio dalyko galimybės.

„Teoriškai tai gali nutikti, bet tai nutikti gali ir daugybėje kitų vietų pasaulyje, ne tik Bermudų trikampyje“, – teigia mokslininkas. Savo ruožtu jis pats mano, kad dažniausia mįslingųjų dingimų priežastis yra žmogiškoji klaida.

Garsusis „19-ojo skrydžio“ (angl. „Flight 19”) dingimas, kai penki JAV laivyno lėktuvai pranyko be žinios per misiją 1945-aisiais – ir kurio tyrimas 1964-aisiais ir sukūrė „Bermudų trikampio“ pavadinimą – greičiausiai nutiko dėl to, kad pilotai pasiklydo ir jiems baigėsi degalai, teigia S.Boxallas.

Jis pastebi, kad daugmaž trečdalis JAV registruotų privačių laivų fiziškai laikomi Bermudų trikampio teritorijoje. Ir remiantis 2016 m. Pakrantės saugos tarnybos duomenimis, 82% incidentų šioje teritorijoje buvo nulemti žmonių, kurie neturėjo formalaus jūrinio išsilavinimo.

„Dirbdami jūroje, mes daug kartų susidūrėme su žmonėmis, kurie navigavo naudodamiesi sausumos kelių žemėlapiais, kurie pasitikėjo savo mobiliaisiais telefonais, bet nuklydę per 50 kilometrų nuo kranto patirdavo, kad ten jų telefonai nebeveikia”, – pasakoja S.Boxallas.

NOAA atkreipia dėmesį, kad nelaimes gali įtakoti ir čia tekanti Golfo srovė, kuri gali sukelti staigius ir kartais drastiškus orų pokyčius. Taip pat čia pavojingos ir apie Karibų salas plytinčios seklumos.

„Bermudų trikampio teritoriją galima išplėsti į daug didesnę – tiesą sakant, ji gali apimti ir visą pasaulį, – sako S.Boxallas – Nirčiosios bangos, metano burbuliukai gali į laivus kėsintis įvairiose vietose, o kai gauname didelę nepatyrusių jūrininkų koncentraciją, tai neišvengiamai gausime ir didelę mįslingų dingimų koncentraciją“.

Parengta pagal "Live Science".

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(17)
(13)
(4)

Komentarai (1)