Paslaptingoji buvusių SS narių organizacija – ODESSA: kaip naciai, padedami Raudonojo Kryžiaus ir Vatikano, slapta pabėgo iš pralaiminčios karą Vokietijos (Foto, Video)  (1)

1944 m. Vokietijai pralaimint karą, SS nariai ir aukšto rango naciai nusprendė slapta pabėgti iš Europos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

ODESSA yra 1946 m. amerikiečių suteiktas kodinis buvusių SS narių organizacijos pavadinimas (vokiškai: Organization der ehemaligen SS-Angehörigen).

Organizaciją sugalvojo aukšto rango nacių partijos nariai Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Jos tikslas buvo suteikti pabėgimo planus ir palengvinti slaptus pabėgimo kelius SS pareigūnams. Pagrindinės SS narių, su netikrais pasais, pabėgimo kryptys buvo į Argentiną arba Vidurinius Rytus.

Nors, nežinomas skaičius ieškomų nacių ir karo nusikaltėlių iš tikrųjų pabėgo iš Europos, ODESSA vadinamos organizacijos egzistavimą dauguma ekspertų atmeta.

Ši idėja buvo plačiai paplitusi išgalvotuose šnipų romanuose ir filmuose, įskaitant Fredericko Forsytho knygą „Odesos byla“ (1972).

ODESSA atsiradimas

Jau 1947 m. garsus nacių medžiotojas (išgyvenęs Holokaustą) Simonas Wiesenthalis ėmė nustatyti maršrutus, kuriuos naciai naudojo norėdami pabėgti iš Vokietijos.

Wiesenthalis žinojo, kad bėgliai turėjo mažai arba visai neturėjo sunkumų gaudami netikrus dokumentus ir, regis, turėjo pakankamai pinigų naujoms tapatybėms ir gyvenimui sukurti.

 

Nacių medžiotojas padarė išvadą, kad šiems bėgantiems naciams turėjo padėti slapta organizacija, turinti didelius išteklius.

Kaip paaiškėjo, ši organizacija ne tik egzistavo, bet jos pagrindai buvo sukurti dar nepasibaigus Antrajam pasauliniam karui.

Iki 1944 m. buvo aišku, kad karo laimė atsisuko prieš nacistinę Vokietiją. Daugelis vokiečių ėmė tikėtis pralaimėjimo ir planuoti šį įvykį.

1944 m. rugpjūčio 10 d. Strasbūre, „Maison Rouge“ viešbutyje, įvyko slaptas svarbiausių Vokietijos pramonininkų ir bankininkų susitikimas, kuriame buvo sukurta priemonė užtikrinti saugią nacių ateitį.

Tarp dalyvavusiųjų buvo anglies magnatas Emilis Kirdorfas, Georgas von Schnitzleris iš „IG Farben“, Gustavas Kruppas von Bohlenas ir Halbachas, plieno magnatas, Fritzas Thyssenas ir bankininkas Kurtas von Schroederis.

Naciai pripažino, kad Vokietijos turtas pateks į greitai artėjančio priešo rankas, jei nebus perduotas ir paslėptas. Vokietijos turtas, kurio didžioji jo dalis įgyta plėšiant tautas, į kurias ji įsiveržė, ir žmones, kuriuos nužudė naciai, turėjo būti slaptas, bet prieinamas finansuoti būsimą judėjimą partijai prikelti ir sukurti naują Reichą.

 

Vadovaujantys nacių pareigūnai taip pat bijojo sąjungininkų atpildo ir užuot tikėjęsi bausmės už karo nusikaltimus, jie nusprendė ieškoti saugių prieglobsčių už Vokietijos ir teisingumo ribų.

Susitikimo Strasbūre rezultatas buvo organizacijos sukūrimas – ji vadinosi „Der Ehemaligen SS-Angehörigen“ (buvusių SS narių organizacija) – geriau žinoma kaip ODESSA.

ODESSA atradimas

Wiesenthalas apie ODESSA sužinojo netyčia per pokalbius su buvusiu Vokietijos kovos su šnipinėjimu nariu, su kuriuo susitiko per Niurnbergo procesus.

Šaltinis teigė, kad organizacija buvo įkurta 1946 m., kai daugelis nacių jau buvo įkalinti. Kalėjime esantys asmenys susisiekė su draugais ir pagalbos komitetais (pvz. Raudonasis Kryžius), kurie buvo įsteigti kalinių gerovei skatinti. Pagalba dažnai peržengė humanitarinę pagalbą ir padėjo jiems pabėgti.

Goñi knygoje „Tikra Odesa“ aprašomas Juano Perón vaidmuo teikiant priedangą nacių karo nusikaltėliams bendradarbiaujant Vatikanui, Argentinos vyriausybei ir Šveicarijos valdžios institucijoms per slaptą biurą, kurį įsteigė Perono agentai Berne.

 

Tęsinys kitame puslapyje:

Pasidalinkite su draugais
(65)
(7)
(58)

Komentarai (1)