Prekyba plaukais: milijardinio verslo tamsioji pusė (0)
Jeigu Didžiojoje Britanijoje ir egzistuoja koks nors pelną nešantis verslas, tai be abejonės yra prekyba žmogaus plaukais. Jų pardavimai per metus šalyje siekia 60 milijonų svarų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Grahamo Wake kompanija „Bloomsbury Wigs“, prekiaujanti plaukais ir jų aksesuarais, kas savaitę iš įvairių šalių gauna per 30-40 paketų su nukirptomis moterų kasomis. Kiekvieną dieną Grahamo Wake saloną aplanko bent 1-2 Didžiosios Britanijos pilietės, norinčios pasipelnyti iš savo plaukų.
Plaukai nuo seno buvo laikomi moteriškumo bei sveikatos simboliu. Šiandien tai ne tik puošmena ar simbolis, bet ir didžiulis verslas. Nepaisant ekonominės krizės, plaukų priauginimo industrija virte verda. Didžioji Britanija yra 3 didžiausia pasaulyje žmogaus plaukų importuoja. Tiekėja „Great Lengths Hair Extensions“ plaukais aprūpina daugiau nei 1 000 Didžiosios Britanijos grožio salonų ir per pastaruosius penkerius metus jų pradavimai išaugo bene 70 procentų.
Visos galvos priauginimas „Great Lenghts“ plaukais kuriame nors Londono grožio salone apytiksliai kainuoja 900 svarų, o po pusės metų reikalinga jų korekcija. Stilistas Emyras Inanch, dirbantis su tokiomis klientėmis kaip Cher Lloyd, Mischa Barton ir Rochelle Wiseman, teigia per savaitę atliekantis apie 2-3 pilnus plaukų priauginimus, tuo tarpu prieš kelerius metus jis atlikdavo vos vieną tokią procedūrą per mėnesį.
Pasak jo, vis daugiau moterų ryžtasi plaukų priauginimui, o bent kartą tai pabandžiusios negali to atsisakyti dar ilgą laiką. „Tu tiesiog įsimyli savo išvaizdą. Nereikia su savimi nieko daryti, nes su ilgais plaukais visada atrodai nepakartojamai“, - sako stilistas. Jis taip pat pridūrė, kad tokios paslaugos išpopuliarėjimui įtaką labiausiai padarė garsenybės ir jų diktuojamos mados – pirmiausia tai prasidėjo nuo dainininkės, futbolininko Davido Beckhemo žmonos Victorios priaugintų sruogų.
Kyla klausimas, kodėl moterys nepasitenkina dirbtinėmis, sintetinėmis plaukų sruogomis. Pasirodo, pastarųjų nepavyksta norimai suformuoti – sugarbanoti ar ištiesinti. Taigi, dauguma plaukų salonų kliaunasi natūralių žmogaus plaukų sruogomis.
Vis dėlto, tiek nauju įvaizdžiu patenkinti klientai, tiek augančias pajamas skaičiuojantys grožio salonų savininkai, rodos, nesigilina, iš kur tie natūralūs žmogaus galvos plaukai atkeliauja.
„Man nesvarbu, iš kur atkeliavo šie plaukai. Man jie labai patinka. Turėdama ilgus, purius ir gausius plaukus jaučiuosi prabangiai“, – kalbėjo viena iš klienčių, nepagailėjusi apvalios sumos savo šukuosenai patobulinti.
Vis dėlto už viso to slypi tai, ką plaukų istorikė Caroline Cox linkusi vadinti „tamsiąja plaukų industrijos puse“. Dažniausiai visos sruogos į salonus atkeliauja iš šalių, kur ilgi natūralūs plaukai laikomi didžiule vertybe, viena svarbiausių moters puošmenų, tačiau moterys, smaugiamos skurdo ir nepritekliaus, yra priverstos ją parduoti, kad išgyventų ar išmaitintų šeimą.
Didelę dalį plaukų parūpina smulkūs agentai ir plaukų prekeiviai, keliaujantys po Indiją, Kiniją, Rytų Europą ir siūlantys vargingai gyvenančioms moterims nedidelius užmokesčius už jų plaukus.
Kaip praneša „The Observer“, Indijoje kai kurie vyrai savo žmonas tiesiog verčia parduoti plaukus, lūšnynų vaikai nuskutami apgaule, mainais jiems pasiūlant žaislų. Paaiškėjo, kad egzistuoja ir gaujos, pagaunančios moteris ir jas nuskutančios per jėgą.
Savo reputaciją bandančios išlaikyti plaukais prekiaujančios kompanijos moterų abejones apie plaukus išsklaido, teigdamos, kad moteriai sumoka vidutinę 6 mėnesių vyro algą.
Nors moterys, auginančios ir parduodančios savo plaukus, gauna menkavertį užmokestį, arba plaukai netgi gaunami nemokamai, salonų klientės, pageidaujančios pasipuošti natūraliomis importinėmis plaukų sruogomis, pinigines kaskart turi atverti vis plačiau. Plaukų paketai, anksčiau kainavę vos 11 ar 21 svarą dabar kainuoja jau 50 ar 60 svarų.