Kaip apsisaugoti nuo virusų: nuo pačių paprasčiausių iki labai sudėtingų, bet efektyvių būdų  (5)

Šiuo­lai­ki­nis pa­sau­lis tie­sio­gi­ne šio žo­džio pras­me pri­klau­so nuo kom­piu­te­rių. Jais ieš­ko­me in­for­ma­ci­jos, žai­džia­me, dir­ba­me, per­ka­me, par­duo­da­me, nau­do­ja­mės val­džios pa­slau­­go­­mis, iš­lai­ko­me valdžią, neiškeldami kojos iš namų. Kaip sa­ko­ma, be kom­piu­te­rio ne­iš­si­ver­čia nei stu­den­tas nei pre­zi­den­tas. Ar pre­zi­den­tė… Žo­džiu, kom­piu­te­riai ta­po pri­va­čio­mis bi­blio­te­ko­mis (sei­fais, len­ty­no­mis, po­dė­liais, san­dė­liu­kais, stal­čiais, są­var­ty­nais etc), kur skait­me­ni­niu pa­vi­da­lu kau­pia­me net ir itin kon­fi­den­cia­lią in­for­ma­ci­ją.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tad kompiuterių naudotojams vertėtų turėtų rūpintis ne tik, ir ne tiek, funkcionalumu bei sparta, bet ir sauga. Žiūrint į skaitmeninės informacijos saugą pro pirštus, šioji labai nesunkiai per juos gali išbyrėti negrįžtamai. Vis dėlto pavojus tikrai galima eliminuoti ar bent jau sumažinti jų riziką. Nuo kenkėjiškų kompiuterinių programų saugo tiek programinė (angl. software), tiek aparatinė (hardware) įrangą, tačiau santykinai vis svarbesniu saugos mechanizmų faktoriumi tampa kompiuterinių sistemų naudotojai.

Kartais šia tema galima išgirsti kandžių patarimų, kad neva „geriausia antivirusinė – tai tarpinė tarp kėdės ir monitoriaus“. Kitaip sakant, geriausia kompiuterinių sistemos apsaugos priemonės – pats žmogus. Ir su tuo tenka sutikti, nes kad ir koks bus pasirinktas kompiuterio apsaugos nuo virusų būdas, jį įgyvendinti, prižiūrėti bei atnaujinti vis tiek privalės žmogus. Taigi, savo privatumu bei saugumu kibernetinėje erdvėje privalome mokėti pasirūpinti patys.

Privatumu bei saugumu kibernetinėje erdvėje privalome mokėti pasirūpinti patys.

Kai kurie žemiau paminėti kompiuterio apsaugos nuo kenkėjiškų programų būdai mažiau patyrusiems kompiuterių naudotojams gali atrodyti per daug sudėtingi, tačiau dėl to rankų grąžyti tikrai nereikia. Čia vertėtų pabrėžti, kad programišiai linkę skriausti tik ignoruojančius visiems puikiai žinomus saugumo patarimus pavienius namų vartotojus. Tuo tarpu sudėtingesni apsaugos nuo virusų būdai aktualesni kompanijoms, kadangi jos privalo pasirūpinti ne vieno žmogaus, bet viso personalo ir pačios kompanijos saugumu kibernetinėje erdvėje.

1. Programinio (angl.software) lygmens užkardos naudojimas

Užkarda (angl. firewall) – tai viena iš svarbiausių kompiuterinių sistemų apsaugos užtikrinimo priemonių, kuri be jokių išimčių privalo būti diegiama kiekviename prie kompiuterinio tinklo prijungtame vartotojo įrenginyje. Būtent užkarda, kaip pavadinimas ir rodo, yra viena iš svarbiausių kibernetinių nusikaltimų užkardymo priemonių. Kitaip sakant, šios programinės įrangos pagrindinis darbas yra automatiškai blokuoti komunikacijos užklausas, kurias nuolatos bando inicijuoti programišiai. Čia svarbu atkreipti dėmesį, kad tinklo užkarda gali funkcionuoti skirtinguose tinklo lygmenyse, tačiau tinklo infrastruktūros ypatybių paprastas vartotojas dažniausiai nežino. Kadangi programinio lygmens užkarda yra susieta su konkrečiu fiziniu įrenginiu, reikiama apsauga šiuo atveju būna užtikrinama net ir naudojantis viešaisiais tinklais.

2. Antivirusinė programa ir nuolatinis jos atnaujinimas

Net ir neitin patyrę kompiuterių naudotojai žino apie antivirusinę programą, antivirusą. Kad tai viena iš svarbiausių kibernetinių nusikaltimų užkardymo opriemonių, sutinka ir saugumo ekspertai. Antivirusinė programa yra tarsi pirmoji medicininė pagalba, kuri, vos tik aptikusi potencialų pavojų, iš karto imasi jį neutralizuoti. Vis dėlto, antivirusinės programos gebėjimas spręsti potencialius pavojus labai priklauso nuo jos atnaujinimo dažnumo. Kitaip sakant, kompiuteryje įdiegta antivirusinės programa turi būti nuolatos atnaujinama, antraip, ji negebės identifikuoti ir neutralizuoti naujai sukurtų virusų ir teiks apgaulingą saugumo jausmą.

3. Realaus laiko apsauga nuo kenkėjiškų programų

Praktikoje neretai kompiuterio naudotojai virusus traktuoja kaip vienintelį galimą pavojų. Tačiau, neskaitant virusų, yra didelis ir vis ilgėjantis kitų kenkėjiškų programų sąrašas. Angliškai jos apibendrinamos sąvoka malware (MALicious softWARE) – kenkėjiška programinė įranga. Gal būtų galima sutrumpintai vadinti „kenkalais“. Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį, kad antivirusinės programos įvairiausių kenkalų dažnai nesugeba identifikuoti, todėl šalia antivirusinės saugos ekspertai rekomenduoja naudoti ir specializuotą kenkalų aptikimo ir šalinimo programinę įrangą. Kai kurie saugos specialistai akcentuoja, kad tokio tipo programinėje įrangoje reikėtų įjungti realaus laiko apsaugą, kadangi kenkėjiškos programos gali būti parsiunčiamos netgi ir tinklalapio užkrovimo momentu, be vartotojo įsikišimo.

4. Operacinės sistemos ir programinės įrangos atnaujinimų įdiegimas

Norint užtikrinti maksimalų kompiuterinės sistemos saugumą, būtina įsidėmėti, kad operacinės sistemos bei programinės įrangos atnaujinimai taip pat labai svarbūs. Kompiuterių naudotojus sistemos pažeidimo grėsmė per jo naudojamos programinės įrangos spragas turėtų gąsdinti labiau nei virusai, nes tokio kibernetinio įsilaužimo gali neaptikti nei užkarda, nei antivirusinė programa, nei kito tipo kenkėjiškas programas neutralizuojantis įrankis. Vis dėlto dauguma kompiuterių naudotojų šį patarimą „pamiršta“. Tokį savo pasirinkimą jie dažniausiai argumentuoja tuo, kad nauja programinė įranga ar operacinė sistema pasižymi nauja grafine sąsaja, kuri nėra tokia patogi. Tačiau visuomet rekomenduojame pagalvoti ir apie savo saugumą, nes operacinių sistemų ir programinių įrangų atnaujinimai be kosmetinių pakeitimų praktiškai visuomet pateikia galybę plika akimi nematomų klaidų pataisymų.

5. Nuolatinis interneto naršyklės atnaujinimas

Per keletą pastarųjų metų interneto naršyklė tapo bene svarbiausia programine įranga. Kartais netgi vienintele – ja galime atlikti praktiškai bet kokią užduotį, todėl papildomų programų prireikia vis rečiau. Savaime suprantama, ši tendencija interneto naršyklių kūrėjams kelia papildomus iššūkius, – jos turi būti ne tik patogios, bet ir maksimaliai saugios. Vienareikšmiškai teigti, kurios naršyklės geriausios ir saugiausios, neįmanoma, nors vis bandoma, bandoma, tačiau būtina įsikalti į galvą, kad interneto naršyklės privalu atnaujinti. Svarbu pabrėžti, kad naršyklėje naudojamus įskiepius (angl. plugins) taip pat derėtų rinktis itin atsakingai, nes potencialių saugumo spragų medžioklėje jie dažniausiai tampa bene pirmuoju programišių taikiniu.

6. Įtartinai atrodančių reklamų ignoravimas arba blokavimas

(14)
(9)
(5)

Komentarai (5)