10 privačių bendrovių, pinigus uždirbančių virš Žemės plytinčioje beorėje erdvėje  (2)

Per 50 kosmoso užkariavimo metų daug kas pasikeitė. Šaltojo karo metu technologiniai pasiekimai pirmiausia buvo naudojami kaip ginklai ideologinėje kovoje. Šalys finansavo skrydžius į kosmosą, neatsižvelgdamos į išlaidas. Gamybą vykdė slaptos organizacijos. 1990-aisiais paaiškėjo, kad šalių vadovybės nebeturi nei noro, nei lėšų finansuoti kosminių lenktynių. Užtat skrydžius į kosmosą pasiruošę apmokėti pavieniai asmenys bei privačios bendrovės. Per pastaruosius 15 metų įsikūrė dešimtys nedidelių įmonių, kurioms kosmosas – ne tik tikslas, bet ir uždarbio šaltinis. Forbes.ru pristato dešimt paslaugas kosmose teikiančių pasaulio bendrovių.

„Virgin Galactic“ Paslaugos - suborbitinės turistinės kelionės. Įsteigta: 2004 Richardo Bransono įsteigta kompanija į kosmosą dar nenuskraidino nė vieno žmogaus, tačiau kosminį turizmą jau pavertė masine pramoga. 200 tūkst. JAV dolerių kainuojančiam suborbitiniam skrydžiui su „Virgin Galactic“ sau vietą rezervavo jau 400 žmonių. Skrydis trunka kelias valandas, o nesvarumo būsena – keletą minučių. Į 100 kilometrų aukštumas (tokį aukštį oficialiai susitarta laikyti riba, kurią kirtus, prasideda kosmosas) turistus kels „SpaceShip Two“ (SS2) laivas. Pirmąjį bandomąjį skrydį SS2 įvykdė 2010 m., o turistines keliones planuojama vykdyti nuo kitų metų pradžios.

„Space Exploration Technologies“ Paslaugos - krovinių pervežimas į orbitą. Įsteigta: 2002 „SpaceX“ steigėjas, generalinis ir techninis direktorius Elonas Muskas į kompaniją jau investavo 100 mln. JAV dolerių. Jos tikslas – sumažinti kosminių pervežimų kainą 10 kartų. „SpaceX“ jau spėjo sukurti nuosavus raketų modelius – „Falcon 1“ ir „Falcon 9“ bei kosminį laivą „Dragon“. A.Masko ir kolegų pasiekimus įvertino NASA, pasirašiusi su kompanija 1,6 mlrd. JAV dolerių sutartį dėl krovinių pervežimo. Artimiausiu metu „Dragon“ planuojama perdaryti taip, kad jis galėtų skraidinti ir žmones.

„Pumpkin Inc.“ Paslaugos - maži palydovai. Įsteigta: 2000 „Pumpkin“ produktai – maži, 10 * 10 cm. dydžio palydovai „CubeSat“, kuriuos kiekvienas norintysis gali įsigyti už kelis tūkstančius JAV dolerių (paleidimas atsieis brangiau). Kad padarytų savo produkciją prieinamesnę, kompanijos steigėjas Andrew Calmanas muša palydovų kainą, pakeisdamas specializuotus komponentus įprastomis vartojimo įrengimams sukurtomis mikroschemomis. Kol kas palydovus perka ne privatūs asmenys, bet universitetai ir observatorijos – iš viso buvo parduota daugiau nei 200 įrengimų. 12 patobulintų palydovų, kiekvienas kurių kainavo 250 tūkst. JAV dolerių, įsigijo Nacionalinė JAV karinės-kosminės žvalgybos valdyba.

„Хcor Aerospace“ Paslaugos - suborbitnis transportas. Įsteigta: 1999 Per daugiau nei 11 egzistavimo metų „Xcor“ ir jos inžinieriai spėjo suprojektuoti daugiau nei dešimtį variklių modelių ir įgyti sėkmingos patirties laivų pilotavimo srityje. Suborbitinius turistus (už 95 tūkst. JAV dolerių kiekvieną) į 100 km. aukštį kels „Lynx“ kosminis laivas, kuriuo keliauti gali tik vienas žmogus. Tačiau laivas sugeba įvykdyti iki keturių 0,5 valandos trukmės skrydžių per dieną. Didelis „Lynx“ pranašumas – jis gali kilti paprastu pakilimo taku. KLM skrydžių bendrovė lapkritį pranešė, kad įtraukė „Lynx“ skrydžius į nuolatinių klientų paskatinimo programą.

„Space Adventures“ Paslaugos - orbitinis turizmas. Įsteigta: 1998 Šiandien tai – vienintelė bendrovė kosminio turizmo srityje, kuri jau yra nuskraidinusi žmogų į kosmosą. „Space Adventures“ dėka septyni turistai jau pabuvojo Tarptautinėje kosminėje stotyje (vienas iš jų – dukart). Šiuo metu turistiniai skrydžiai nevykdomi, tačiau turėtų būti atnaujinti 2013 m. Ateityje kompanija kartu su „Armadillo Aerospace“ planuoja pardavinėti suborbitinius skrydžius už 100 tūkst. JAV dolerių. Be to, norintieji už 100 mln. JAV dolerių gali įsigyti kelionę aplink Mėnulį.

„Bigelow Aerospace“ Paslaugos - viešbutis atvirame kosmose. Įsteigta: 1998 Robertas Bingelow savo turtą susikrovė atidaręs nebrangių viešbučių tinklą „Budget Suites of America“. Dabar uždirbtus pinigus jis leidžia tam, kad orbitoje aplink Žemę atidarytų viešbutį. Jo investicijos jau viršijo 180 mln. JAV dolerių. „Bigelow Aerospace“ yra išsiuntusi du eksperimentinius pripučiamus modulius „Genesis I“ ir „Genesis II“. Pripučiami moduliai (tokia konstrukcija leidžia sutaupyti paleidimo sąskaita) bus nuomojami turistams ir tyrėjams. 2010 m. bendrovė pasirašė sutartis su šešiais perspektyviais klientais.

„Astrobotic Technology“ Paslaugos - robotas Mėnulyje. Įsteigta: 2008 „Carnegie“ universiteto bendradarbių įsteigta „Asrtobotic Technology“ bendrovė kuria mėnuleigį, kuris turėtų būti nuskraidintas į Mėnulį jau 2013 m. Mėnuleigio „Red Rover“ projektas pretenduoja gauti „Google“ ir „X Prize“ fondo įsteigtą 20 mln. JAV dolerių premiją. Premija pažadėta komandai, kurios sukurtas robotas Mėnulio paviršiumi nuvažiuos 500 km ir perduos į Žemę duomenis bei nuotraukas. Net jei „Asrtobotic Technology“ nebus pirmieji (kompanija turi 30 konkurentų), investuotus pinigus jie planuoja atgauti į Mėnulį transportuodami krovinius (kaina – 1,8 mln. JAV dolerių už kilogramą).

„Blue Origin“ Paslaugos - suborbitinis transportas. Įsteigta: 2000 Bendrovės herbe užrašyta „Gradatim, Ferociter“ – „palaipsniui ir aršiai“. Bendrovė „Blue Origin“, įkurta „Amazon“ kūrėjo Jeffo Bezoso, tikrai niekur neskuba. Kosminis laivas „New Shepard“ į 120 km aukštį žmones galės pakelti ne anksčiau, kaip 2012-aisiais. Tačiau tuo J. Bezoso ambicijos tuo neapsiriboja – milijardierius įsigijo 700 kvadratinių kilometrų teritoriją Teksase, kad galėtų pasistatyti raketų pakilimo aikštelę, o jo kompanija pasirašė 3,7 mln. JAV dolerių kontraktą su NASA dėl kosminių turistų gelbėjimo iškilus būtinybei.

„Orbitinės Technologijos“ Paslaugos - komercinė kosminė stotis. Įsteigta: 2010 Rusijos bendrovė „Orbitinės Technologijos“ planuoja iki 2016 m. orbitoje, kurioje skrieja Tarptautinė kosminė stotis (TKS) įkurti komercinę kosminę stotį. Ji galetų būti naudojama kaip viešbutis kosminiams turistams (6 žmonės ir ekipažo vadovas), laboratorija eksperimentams nesvarumo būsenoje atlikti bei prieglobstis TKS gyventojams nelaimės atveju.

„Spaceport America“

Paslaugos - privačių kompanijų kosmodromas. Statybų pradžia: 2006

Pirmasis pasaulyje privačių kompanijų kosmodromas „Spaceport America“ turėtų būti atidarytas šiais metais Naujosios Meksikos valstijoje. Kosmodromą projektavo žymaus Britanijos architekto įmonė „Foster + Partners“. „Spaceport America“ taps erdvėlaivių kilimo baze „Virgin Atlantic“, planuojančiai kosmodrome nuomotis beveik 8000 kv. metrų plotą. Kosmodromu planuoja naudotis ir kitos kompanijos. Projektą 200 mln. JAV dolerių finansuoja Naujosios Meksikos valstija.

Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)