Kaip pagerinti atmintį? Reikia išmokti pamiršti  (11)

Mokslininkai teigia, kad sugebėjimas pamiršti ir atsikratyti nereikalinga informacija yra raktas į gerą atmintį, rašoma msn.co.uk.

Kaip teigia Ilinojaus universiteto (JAV) profesorius Benjaminas Stormas, norint prisiminti svarbius gyvenimo faktus, būtina išmokti atsisveikinti su nebereikalinga informacija.

Žmogaus smegenys kimšte prikimštos visokiausios informacijos – įskaitant ir jau nebereikalingą. Tam, kad prisikastume prie svarbiausios informacijos, turime gebėti ištrinti nereikalingą, nebeaktualią, nebesvarbią informaciją. Su ja reikia elgtis lyg su daiktais: svarbiausius, kasdien naudojamus daiktus dažniausiai esame pratę laikyti pirmame darbo stalo stalčiuje. Ne tokią svarbią mantą užkeliame į palėpę. Prireikus galime ten nukeliauti ir susirasti, ko trūksta, tačiau šiuos daiktus pasiekti sunkiau.

Lygiai taip pat elgiasi ir mūsų smegenys: jos pamiršta tam tikrus dalykus, kad prisimintų kitus, svarbesnius. Siekdamas kuo geriau perprasti tokį smegenų veikimo bruožą, mokslininkas Benjaminas Stormas atliko keletą eksperimentų. Vieno iš jų metu jis savanoriams išdalijo po sąrašą, sudarytą iš šešių tarpusavyje susijusių žodžių, pavyzdžiui, šešių vaisių pavadinimų.

Tuomet eksperimento dalyviai turėjo atlikti paprastą testą, kuriame prie kategorijos (tarkime, vaisių) buvo parašytos trijų iš šešių sąraše buvusių pavadinimų pirmosios raidės. Savanoriams reikėjo įrašyti visus tų trijų dalykų iš sąrašo pavadinimus iš nurodytų raidžių. Pavyzdžiui, prie kategorijos „Vaisiai“ buvo parašyta „a“ raidė, ją reikėjo susieti su sąraše buvusiu žodžiu „apelsinas“.

Atlikus šį savanoriams buvo išdalytas lygiai toks pats testas, tačiau šįkart buvo surašytos ne trijų, o visų šešių sąrašo žodžių pirmosios raidės.

Savanoriai lengvai prisiminė tris žodžius, kurių pirmosios raidės buvo parašytos pirmajame teste, tačiau kitus tris žodžius prisiminti buvo labai sudėtinga, mat šie žodžiai jau buvo išgaravę iš atminties.

Šis eksperimentas taip pat gali paaiškinti, kas įvyksta, gavus naują telefono numerį. Tik įsiminus naująjį telefono numerį, senojo praktiškai nebeįmanoma prisiminti. Visa tai – logiška, nes ar nebūtų sudėtinga, jei prisimintume kiekvieną turėtą telefono numerį? Tiesiog sutriktume.

Profesorius sako, kad vieni žmonės pamiršti geba kur kas lengviau nei kiti. Ir būtent užuomaršos problemas sprendžia sėkmingiau. B. Stormo teigimu, jų smegenys geriau organizuoja informaciją ir taip padeda mąstyti.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(6)
(2)
(1)

Komentarai (11)