Antidepresantai vandenyje žuvims sužadina autizmo genus  (0)

Nedidelės antidepresantų ir kitų psichoaktyvių medžiagų dozės vandenyje gali sužadinti genus, siejamus su autizmu – bent jau žuvims.


Per pastaruosius 25 metus antidepresantų vartojimas išaugo dramatiškai, sako Michaelas Thomasas iš Aidaho valstijos universiteto Pocatello mieste. Apie 80 procentų šių vaistų iš žmogaus kūno išeina nepakitę, tad jų yra ir nuotekose. Daugumoje bendruomenių, vandens gryninimo įrenginiai šių vaistų negali išfiltruoti. „Jie tiesiog pereina kiaurai,“ pažymi Thomasas, o tai reiškia, kad jie galiausiai pakliūna į tiekiamą vandenį.

Šių vaistų koncentracija geriamajame vandenyje yra labai maža – didžiausias jų lygis yra keletu dydžio eilių mažesnis, nei skiriamos dozės. Bet kadangi vaistai yra sukurti specialiai veikti nervų sistemą, Thomasas iškėlė hipotezę, kad netgi mažos dozės gali paveikti embriono vystymąsi.

Thomaso grupė sukūrė tokį mažos koncentracijos kokteilį iš antiepileptinio vaisto karbamazepino ir dviejų selektyvios serotonino reabsorbcijos inhibitorių klasės (SSRI) antidepresantų, fluoksetino ir venlafaksino. Juo veikė drūtagalves raines (Pimephales promelas) 18 dienų, tada analizavo žuvų smegenyse pasireiškiančius genus.

Nors tyrėjai tikėjosi, kad vaistai gali aktyvuoti genus, siejamus su įvairiais neurologiniais sutrikimais, reikšmingai paveikti buvo tik 324 genai, siejami su žmonių autizmu. Dauguma šių genų susiję su ankstyvu smegenų ir nervinių ryšių vystymusi.

Atradimas sutampa su ankstesniu tyrimu, kuriame išsiaiškinta, kad nėščioms moterims, naudojančioms SSRI, yra šiek tiek didesnė tikimybė susilaukti autistinio vaiko. (Archives of General Psychiatry, DOI: 10.1001/archgenpsychiatry.2011.73).

Siekdami patikrinti, ar šie pokyčiai išties pakeitė žuvų elgseną, tyrėjai atliko eksperimentą, kuriame baidė žuvis. Paveiktos vistais žuvys buvo linkusios panikuoti ir elgtis kitaip, nei kontrolinė žuvų grupė.

Thomasas pabrėžia, kad tyrimas labai preliminarus – nėščiosioms dar nėra reikalo jaudintis dėl jų geriamo vandens, sako jis. Tyrėjai planuoja ištirti ar vaistai panašiai veikia ir žinduolius. Jie tai tikrina, įvarvindami į nėščių pelių geriamąjį vandenį mažos koncentracijos vaistų kokteilį. Taip pat visoje šalyje tikrinamas vandens tiekimas ten, kur ypatinga aukšta vaistų koncentracija, kad nustatytų ar žuvys – ir žmonės – tose vietovėse turi autizmo genų pasireiškimo požymių.

Žurnalo nuoroda: PLoS One, DOI: 10.1371/journal.pone.0032917

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Vytautas Povilaitis
(1)
(0)
(0)

Komentarai (0)