10 didžiausių naftos išsiliejimų žmonijos istorijoje  (6)

Aliaskoje įvykęs naftos išsiliejimas iš tanklaivio "Exxon Valdez" buvo didžiausia tokio tipo gamtinė katastrofa Amerikos istorijoje. Neseniai ši tragedija atgijo dar kartą - kompanija "Exxon" po 19 metų vilkinimo atsisakė sumokėti maždaug 2,5 milijardo dolerių baudą motyvuodama 1818 metų "precedentu". Tačiau ar žinojote, jog nors "Exxon Valdez" užplaukus ant seklumos, į jūrą išsiliejo 42000 kubinių metrų (42 milijonai litrų) neapdirbtos naftos, tai buvo tik 34-as pagal dydį naftos išsiliejimas žmonijos istorijoje?

Naftos išsiliejimų "dešimtukas" atrodo štai taip:
 1. Kuveitas - 1991 metai - 2 milijonai kubinių metrų
  Irako karinės pajėgos, siekdamos sustabdyti JAV karių invaziją, atsuko kelių naftos tanklaivių sklendes. Naftos sluoksnis buvo 10cm storio ir dengė 4000 kvadratinių mylių jūros plotą.
 2. Meksika - 1980 metai - 380 tūkstančių kubinių metrų 
  Naftos šulinyje įvyko sprogimas, tačiau po to jis liko atviras - kiaurus metus kasdien iš jo į vandenyna išsiliedavo po daugiau nei milijoną litrų naftos.
 3. Trinidadas ir Tobago - 1979 metai - 340 tūkstančių kubinių metrų
  Tropinės audros metu prie Trinidado ir Tobago krantų graikų naftos tanklaivis susidūrė su kitu laivu ir prarado beveik visą savo krovinį.
 4. Rusija - 1994 metai - 320 tūkstančių kubinių metrų
  Nafta bėgo iš trūkusio naftotiekio aštuonis mėnesius, kol gedimas buvo pastebėtas ir pašalintas.
 5. Persijos įlanka - 1983 metai - 302 tūkstančiai kubinių metrų
  Tanklaivis susidūrė su naftos gavybos platforma, kuri po šio įvykio nuskendo. Nafta liejosi į vandenyną septynis mėnesius, kol tai buvo sustabdyta.
 6. Pietų Afrika - 1983 metai - 299 tūkstančiai kubinių metrų
  Tanklaivyje kilo gaisras - ekipažas jį paliko, o pats tanklaivis nuskendo maždaug 40 kilometrų atstumu nuo Saldanha įlankos.
 7. Prancūzija - 1978 metai - 261 tūkstantis kubinių metrų
  Stiprioje audroje buvo sugadintas tanklaivio vairavimo mechanizmas, ir nors keletas kitų laivų atsiliepė į nelaimės šauksmą, tanklaivis užplaukė ant seklumos ir perlūžo pusiau. Visas krovinys išsiliejo į jūrą.
 8. Angola - 1991 metai - virš 193 tūkstančių kubinių metrų
  Tanklaivis sprogo, tikslus išsiliejusios naftos kiekis nežinomas.
 9. Italija - 1991 metai - 170 tūkstančių kubinių metrų
  Tanklaivis sprogo ir nuskendo prie Italijos krantų; nafta liejosi į vandenyną dar 12 metų.
 10. "Odyssey" naftos išsiliejimas - 1988 metai - 151 tūkstantis kubinių metrų
  Nafta išsiliejo 700 jūros mylių atstumu nuo Naujosios Škotijos krantų.

"Exxon Valdez" naftos išsiliejimas buvo gamtinė katastrofa, lygiai kaip ir visi kiti naftos išsiliejimai. Tokių katastrofų pastaruoju dešimtmečiu sumažėjo pritaikius pažangius logistikos principus ir pradėjus gaminti naujos karots tanklaivių korpusus. Tačiau pasaulio laivynuose vis dar pilna senosios kartos laivų, kurie dar laukia savo eilės "išėjimui į pensiją".

Tačiau kol mes būsime priklausomi nuo naftos, tokie incidentai tęsis ir toliau.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(2)
(1)
(1)

Komentarai (6)