Atidarytas pirmasis pasaulyje komercinis kosmodromas (Video)  (0)

JAV Naujosios Meksikos valstijoje penktadienį buvo atidarytas pirmasis pasaulyje komercinis kosmodromas. Tai dar vienas svarbus žingsnis į priekį žengiant link tikrojo kosminio turizmo.


Penktadienį vykusioje kosmodromo „Spaceport America“ pagrindinio kilimo ir tūpimo tako atidarymo ceremonijoje netoli Las Kruseso miestelio dalyvavo šiam projektui vadovaujančios kompanijos „Virgin Galactic“ vadovas britas Richardas Bransonas ir Naujosios Meksikos gubernatorius Billas Richardsonas.

Kosmodoromo atidarymas netoli sienos su Meksika įvyko nepraėjus nė trims savaitėms po kito istorinio įvykio: pirmojo savarankiško erdvėlaivio "Space Ship Two" skrydžio. Šia proga per ceremoniją „Space Ship Two“ pakartojo simbolinį skrydį tuo dar labiau pradžiugindamas atidarymo dalyvius.

Didelę sumą į šį projektą investavęs R.Bransonas žadėjo, jog pirmieji komerciniai suborbitiniai skrydžiai įvyks ne vėliau kaip po pusantrų metų. "Šiandien labai jaudinuosi, nes mūsų svajonė darosi realesnė, - sakė jis. - Žmonės dabar pradeda tikėti. Aš manau, kad po skrydžio prieš dvi savaites, kuris vyko puikiai, žmonės staiga suprato, kad visa tai reali tikrovė".

Priminsime, jog privataus kosmodromo „Spaceport America“ projektas buvo pristatytas 2007 metais, o 2009 – aisiais prasidėjo jo statybos. Nors kosmodromo oficialus atidarymas jau įvyko, pilnai jis bus užbaigtas tik 2014 metais.

„Tai yra antrojo kosminio amžiaus pradžia, o mes didžiuojamės, kad esame šios istorijos dalies rėmėjai, - verslininkas sakė žurnalistams. - Tikriausiai kasdien matysite, kaip iš čia kylama į kosmosą, tačiau taip pat (galės skraidyti) mokslininkai ir ieškantys naujų galimybių už mūsų planetos ribų.“ Šešiavietis erdvėlaivis „SpaceShipTwo“, kuriuo mokūs keleiviai galės pakilti į suborbitinį skrydį tikriausiai jau 2012 metų pradžioje, pervadintas į „VSS Enterprise“. Ceremonijos metu jis praskrido aukštai virš naujojo 3,2 kilometro ilgio ir 60 metrų pločio kosmodromo tako, pritvirtintas prie lėktuvo nešėjo „WhiteKightTwo“, kuriam suteiktas naujas vardas „Eve“. Kaip nurodo „Virgin Galactic“, 18 metrų ilgio erdvėlaivis, iš pažiūros panašus į verslo klasės reaktyvinį lėktuvą „Falcon 900“, „užtikrins pakankamą erdvę astronautams skraidyti nesvarumo būklėje“. Tarp penktadienį vykusioje ceremonijoje dalyvavusių svečių buvo kai kurie būsimieji kosmoso turistai, jau sumokėję pradinius įnašus ir laukiantys dienos, kada galės pakilti virš Žemės atmosferos. Iki šios dienos bilietus, kainuojančius 200 tūkst. dolerių, trijų valandų skrydžiui įsigijo jau daugiau nei 300 žmonių. „200 tūkst. dolerių - didelė suma, tačiau manau, jog tai sąžininga kaina už šį nepakartojamą patirtį“, - sakė 32 metų verslininkas Devekas Handley iš Naujosios Zelandijos. 36 metų rusas Igoris Kucenka, vadovaujantis vienai reklamos kompanijai, sakė planuojantis pakilti į kosmosą su savo 57 metų motina ir 59 metų tėvu. Planuojama, kad „Eva“ iškels „VSS Enterprise“ į maždaug 15 kilometrų aukštį, o tada erdvėlaivis įjungs raketinį variklį ir iškils iki kosmoso ribos. Suborbitinio skrydžio metus keleiviai galės žiūrėti į Žemę pro erdvėlaivio iliuminatorius arba atsisegti diržus ir kyboti nesvarumo būsenoje. R.Bransonas sakė, jog iš pradžių bus organizuojami tik suborbitiniai skrydžiai, tačiau „su laiku pereisime prie orbitinių skrydžių. Be to, kada nors... tikimės įkurti viešbutį kosmose“. „Virgin“ atstovai „taip pat galvoja apie tarpžemyninius skrydžius, kurie truktų tik dalelę laiko, kurį šiuo metu tenka sugaišti, tarkime, skrendant iš Amerikos į Australiją“, pridūrė britas. Gubernatorius B.Richardsonas jam pritarė: „Po maždaug dešimtmečio tarpžemyninių skrydžių trukmė tikriausiai bus stulbinanti - pavyzdžiui, nuskristi į Rusiją neprireiks nė dviejų valandų.“

Tačiau R.Bransonas pabrėžė, jog svarbiausia bus užtikrinti skrydžių saugumą. „Atliksime daugybę bandomųjų skrydžių per ateinančius 12-18 mėnesių, kol galiausiai galėsime pasiųsti žmones į kosmosą, - sakė jis. - Tačiau mes žengiame į paskutinius bandymų programos etapus ir dabar jau matome šviesą tunelio gale.“

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)