Ar brangūs saulės kolektoriai?  (17)

Lietuvoje vis dar vyrauja nuomonė, kad čia nepakanka saulės, kurios energiją būtų galima panaudoti elektros ar šilto vandens gavybai. Tačiau atlikti tyrimai tai paneigė. Saulės intensyvumo matavimai rodo, kad savo krašte turime ne mažiau ar net daugiau saulės nei kitos šalys, kuriose itin paplitę saulės kolektoriai.

Pavyzdžiui, vidutinis metinis saulės spinduliuotės kiekis beveik toks pat kaip Danijoje ar Vokietijoje ir didesnis nei Švedijoje. Todėl galima manyti, kad įsigyti saulės kolektorius vandens ar net viso namo šildymui lietuvius stabdo nemažos pradinės investicijos. Tačiau ar tai ne dar vienas mitas?

Saulės kolektorių grupės - pagal poreikius

Kauniečių įmonės „Saulės“ broliai“ atstovas sako, kad Lietuvoje įsitvirtino trijų tipų kolektoriai. Pirmai grupei priklauso komplektai su beslėgėm sistemom. Jie yra pigiausi (kainos svyruoja nuo 1 500 iki 2 800 Lt), todėl lengviausiai sumontuojami ir greičiausiai atsiperkantys. O karštas vanduo gaminamas visu šiltuoju ir šviesiuoju metų sezonu - 6 mėnesius.

Antrojoje grupėje yra pilni saulės sistemos komplektai, skirti naudoti ištisus metus. Jų kaina yra aukštesnė (nuo 5 600 iki 12 000 Lt). Naudojant šiuos kolektorius per metus sutaupoma iki 70 proc. karšto vandens šildymo išlaidų. Priklausomai nuo galingumo jie šiltu vandeniu aprūpina 2-5 asmenų šeimas. Taip pat šiuos kolektorius patogu įrengti sodybose, kad nuolat būtų galima palaikyti šilumą. Dar vienas privalumas - vasaros metu šiais kolektoriais šildome vonios kambario „gyvatuką“ – taip nesusidaro pelėsiai.

Trečios grupės komplektų kainos prasideda nuo 16 000 Lt. Tokie saulės kolektoriai karšto vandens ruošimui sutaupo iki 70 proc. ir iki 30 proc. šildymui skirtų lėšų ir yra pritaikyti 4-6 asmenų šeimai. Pagrindinis jų privalumas, kad jau pavasarį bei rudenį galima pašildyti patalpas, kai kiti tam dar taupo ir dvejoja ar pradėti šildymo sezoną.

Kolektorių veikimo principas

Saulės kolektoriai montuojami ant pastato stogo. Jie yra veikiami saulės spindulių, kurie įkaitina specialią plokštę vadinamą absorberiu. Absorberis įkaista ir perduoda energiją juo cirkuliuojančiam specialiam skysčiui, kuris šilumą nuneša į katilinėje sumontuotą karšto vandens talpą ir perduoda ją vandeniui. Kartais, jei saulės nepakanka įšildyti skysčio iki reikiamos temperatūros, sistema ima naudoti papildomą energijos šaltinį.

„Kolektoriai patrauklūs tuo, kad kartą investavus nebereikia galvoti apie papildomus mokėjimus, – sako „Saulės brolių“ specialistas Arūnas Rimkus, – Saulės kolektoriaus įranga priklausomai nuo jos dydžio ir sunaudojamo karšto vandens kiekio atsiperka per 5-10 metų. Taip pat tokia šildymo įranga neteršia gamtos, nes neišskiria kenksmingo anglies dvideginio ir didina nepriklausomybę nuo energetinių išteklių. Saulės spinduliuotė neišsenka ir nieko nekainuoja, o štai dujų, elektros ar naftos kainos nuolat kyla“.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(10)
(1)
(6)

Komentarai (17)